Miroslava Němcová

Miroslava Němcová | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Němcová: Z jednání o důvěře nelze dělat folklor, mělo by se s ním šetřit

  • 167
S jednáním o důvěře vládě by se mělo šetřit, míní šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Doufá, že si vláda příště dobře rozmyslí, jak s tímto institutem nakládat. "Neměl by se z něj stát každoměsíční či každočtvrtletní folklor," řekla Němcová.

K tomu, že chce vláda spojit svou důvěru s návrhem nového zákona o dani z příjmu, se předsedkyně sněmovny staví velmi rezervovaně.

Podle Němcové, která je i první místopředsedkyní občanských demokratů, by se mělo s vyslovováním důvěry kabinetu šetřit. "Třeba si to vláda ještě rozmyslí, já bych jí to radila, kdybych mohla," řekla.

Už pouhé zmínky o jednání o důvěře v kabinet můžou podle ní způsobit například nejistotu finančních trhů. Tento institut by se neměl podle Němcové stát "každoměsíčním nebo každočtvrtletním folklorem".

"Zdá se mi to jako strašné riziko, nevím, zda ti, kdo na tom trvají, si tyto okolnosti uvědomují," uvedla šéfka poslanců.

Hlasování o důvěře vyžaduje zvláštní proceduru

Spojení důvěry vládě se zákonem má zvláštní proceduru. Jednací řád uvádí, že vláda může žádat, aby Sněmovna skončila projednávání vládního návrhu zákona do tří měsíců od jeho předložení, pokud s tím spojí žádost o vyslovení důvěry. Zákon musí předložit dolní komoře už s takovou žádostí.

Při dalším projednání předlohy záleží jen na tříměsíční lhůtě a ne na tom, zda poslanci návrh zákona schválí, nebo ne.

Němcová očekává, že opoziční strany by se snažily projednání zákona co nejvíce zdržovat. "Je to přímá výzva, aby opozice napnula všechny síly," podotkla. Opozici, která má v nynější sněmovně poměrně výraznou menšinu, by se podle ní ale nemělo podařit projednání předlohy tak dlouho obstruovat.

Daňová reforma je v plánu už o prázdninách

Premiér Petr Nečas (ODS) hovořil o tom, že kabinet by měl spojit důvěru s daňovým zákonem, když koaliční ODS, TOP 09 a Věci veřejné uzavřely minulý čtvrtek dodatek koaliční smlouvy. VV tím podmiňovaly další účast ve vládě.

Předloha by měla obsahovat rovněž zavedení loterijní daně, po které volá i opozice. Na daně jako takové má ale zcela jiný pohled, chce opět zavést daňovou progresi. Kabinet hodlá svou předlohu schválit podle Nečase ještě o prázdninách.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video