Němcová vede Sněmovnu. Fischer teď dá demisi a Nečas může být premiér

  12:20aktualizováno  16:52
V prvním testu soudržnosti rodící se vládní koalice obstála. Do čela Sněmovna prosadila Miroslavu Němcovou z ODS v tajné volbě 118 hlasy, přesně tolik mají ODS, TOP 09 a Věci veřejné poslanců. Fischerova vláda dá již v pátek ráno demisi a Petr Nečas může být premiérem. "Zatím není dohodnutý termín," řekl iDNES.cz Nečas.

Po ustavující schůzi Sněmovny a demisi vlády Jana Fischera jmenování Nečase do pozice předsedy vlády už nebude nic bránit.

Zvolením Miroslavy Němcové do čela Sněmovny se mezi čtyři nejvyšší ústavních činitele nově dostala žena. V tajné volbě porazila kandidáta ČSSD Lubomíra Zaorálka, který dostal 79 hlasů.

Vznikající koalice pak Zaorálka "pustila" do pozice místopředsedy Sněmovny. Při této volbě získal dokonce víc hlasů než další dvě nové místopředsedkyně dolní komory Kateřina Klasnová (Věci veřejné) a Vlasta Parkanová (TOP 09). Zaorálka podpořilo 173 poslanců, Klasnová dostala 151 hlasů a Parkanová 143 hlasů.

Kateřina Klasnová, Věci veřejnéVlasta Parkanová (58 let), TOP09, Jihočeský krajLubomír Zaorálek v Poslanecké sněmovně.

Novými místopředsedy Poslanecké sněmovny se stali: zleva Kateřina Klasnová (Věci veřejné), Vlasta Parkanová (TOP 09) a Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Komunisté už ve vedení Sněmovny nebudou, jejich předseda Vojtěch Filip získal 40 hlasů. V tajné volbě ho tak zřejmě podpořila i část sociálních demokratů.

Chci být hvězda, která září lidem na cestu, řekla Němcová

Němcová je první ženou v čele Sněmovny po vzniku samostatné České republiky. Její ambicí je, aby se změnil styl jednání poslanců, aby ubylo urážek a političtí soupeři k sobě měli více respektu. "Velmi ráda bych usilovala o to, aby se styl Poslanecké sněmovny změnil ke korektnímu jednání a aby tady vládla slušnější atmosféra," řekla Němcová.

"Moje mladá asistentka mi dnes ráno řekla, že teď budu politická hvězda. Já jí na to řekla, že hvězda zazáří a pak zhasne. Ona mi pak ale pověděla, že některé hvězdy září lidem na cestu. A takovou bych já chtěla být" řekal nově zvolená šéfka Sněmovny.

Sama sobě dala při volbě hlas, protože to prý tak dělá i na kongresech ODS. Právě na tom víkendovém zaznamenala výrazný úspěch ve straně, když se stala první místopředsedkyní občanských demokratů. (více o kongresu ODS, kde uspěla Němcová, najdete zde)

"Miroslava Němcová se osvědčila v pozici místopředsedkyně Sněmovny a především je to slušný a charakterní člověk. Dá Sněmovně důstojnost," zdůvodnil její nominaci předseda ODS Petr Nečas.

V pozici hlavní tváře Sněmovny Němcová vystřídala Miloslava Vlčka ze sociální demokracie, který v minulém volebním období "proslul" tím, že občas při řízení schůze tápal. Například při volbě prezidenta, když se často obracel na komunistu Vojtěcha Filipa s otázkou: "Co mám dělat?"

Vracíme se k praxi, bude pauza

vyhlásila Němcová jako první věc po zvolení

"Máme za sebou milion a sto tisíc hlasů, které jsme dostali ve volbách. To je hlavní důvod, proč se volby účastním," zdůvodnil poslancům Zaorálek, proč šel do předem ztraceného souboje. Připustil, že prestiž Sněmovny nebyla v minulém volebním období vysoká a že je třeba ji zlepšit.

Je věcí opozice, koho si zvolí místopředsedou, řekl John

Volba místopředsedů Sněmovny pak ukázala, že vše bude tentokrát fungovat podle předem narýsovaného scénáře, když byli do těchto pozic zvoleni Klasnová, Parkanová i Zaorálek.

"Budeme podporovat, aby byli zvoleni kandidáti demokratických stran, tedy i Zaorálek," řekl už před hlasováním šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. Byl to on, kdo navrhl, aby místopředsedové byli celkem tři. Komunisté bez šance cokoli změnit přišli s tím, že by měli být čtyři a David Rath naopak chtěl, ať jsou jen dva - jeden za vládu a opozici.

"Je třeba opozici křeslo místopředsedy poskytnout. Neříkám, že jsme šťastni z kandidáta, kterého navrhli. My ale nebudeme sociální demokracii mluvit do toho, koho si má navrhovat," řekl iDNES.cz předseda Věcí veřejných Radek John. "Opozice si zaslouží důstojné pozice v kontrolních orgánech Sněmovny," řekl také Nečas.

Němcová se stěhováním do parlamentní vily nepočítá

Němcová už před volbou avizovala, že nepočítá se stěhováním do vily, na kterou by jako šéfka Sněmovny měla nárok. Chce zůstat dál v poslanecké ubytovně v Nerudově ulici. A tvrdí, že se obejde i bez ochranky, která hlídá klíčové politiky. (více zde)

Předseda Sněmovny má nárok na služební vůz se řidičem a dostává měsíční hrubý plat 158 300 korun a k tomu navíc 33 tisíc korun čistého. Vznikající vládní koalice počítá s tím, že prosadí zdanění této části platu, kterou dostávají poslanci, senátoři a členové vlády.

Poslanci dnes ještě rozhodli, že bude zatím ustaveno 17 výborů, které budou mít od 15 do 30 členů, později se ještě sloučí petiční a kontrolní výbor. Ustavující schůze pak skončila, na další se Sněmovna sejde 7. července. To by už poslanci měli hlasovat i o návrhu na omezení imunity politiků, na čemž se dohodly ODS, TOP 09 a Věci veřejné.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

ČSSD chce jednat s Altnerovými dědici, podle právníků na úhradu dluhu má

Lidový dům (Hybernská 1033/7 a 1032/9)

Právní zástupci ČSSD jsou připraveni jednat s dědici advokáta Zdeňka Altnera o kauze Lidový dům. Reagovali tak na výzvu...

Hraje se nejen o Hamáčka, ale také o Zimolu, který chce do vlády

Praha, 16. října 2018. Zachraňme ČSSD, schůzka Jana Hamáčka,Jiřího Zimoly a...

Sociální demokraté účtují po debaklu v senátních a komunálních volbách. Šéf ČSSD Jan Hamáček nechá na jednání širšího...

Vitásková angažovala kontroverzní šéfku samozvaného doněckého konzulátu

Šéfka ERÚ Alena Vitásková v pořadu ROZSTŘEL

Někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková za týden převezme státní vyznamenání od Miloše Zemana....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz