Němcová vede Sněmovnu. Fischer teď dá demisi a Nečas může být premiér

  12:20aktualizováno  16:52
V prvním testu soudržnosti rodící se vládní koalice obstála. Do čela Sněmovna prosadila Miroslavu Němcovou z ODS v tajné volbě 118 hlasy, přesně tolik mají ODS, TOP 09 a Věci veřejné poslanců. Fischerova vláda dá již v pátek ráno demisi a Petr Nečas může být premiérem. "Zatím není dohodnutý termín," řekl iDNES.cz Nečas.

Po ustavující schůzi Sněmovny a demisi vlády Jana Fischera jmenování Nečase do pozice předsedy vlády už nebude nic bránit.

Zvolením Miroslavy Němcové do čela Sněmovny se mezi čtyři nejvyšší ústavních činitele nově dostala žena. V tajné volbě porazila kandidáta ČSSD Lubomíra Zaorálka, který dostal 79 hlasů.

Vznikající koalice pak Zaorálka "pustila" do pozice místopředsedy Sněmovny. Při této volbě získal dokonce víc hlasů než další dvě nové místopředsedkyně dolní komory Kateřina Klasnová (Věci veřejné) a Vlasta Parkanová (TOP 09). Zaorálka podpořilo 173 poslanců, Klasnová dostala 151 hlasů a Parkanová 143 hlasů.

Kateřina Klasnová, Věci veřejnéVlasta Parkanová (58 let), TOP09, Jihočeský krajLubomír Zaorálek v Poslanecké sněmovně.

Novými místopředsedy Poslanecké sněmovny se stali: zleva Kateřina Klasnová (Věci veřejné), Vlasta Parkanová (TOP 09) a Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Komunisté už ve vedení Sněmovny nebudou, jejich předseda Vojtěch Filip získal 40 hlasů. V tajné volbě ho tak zřejmě podpořila i část sociálních demokratů.

Chci být hvězda, která září lidem na cestu, řekla Němcová

Němcová je první ženou v čele Sněmovny po vzniku samostatné České republiky. Její ambicí je, aby se změnil styl jednání poslanců, aby ubylo urážek a političtí soupeři k sobě měli více respektu. "Velmi ráda bych usilovala o to, aby se styl Poslanecké sněmovny změnil ke korektnímu jednání a aby tady vládla slušnější atmosféra," řekla Němcová.

"Moje mladá asistentka mi dnes ráno řekla, že teď budu politická hvězda. Já jí na to řekla, že hvězda zazáří a pak zhasne. Ona mi pak ale pověděla, že některé hvězdy září lidem na cestu. A takovou bych já chtěla být" řekal nově zvolená šéfka Sněmovny.

Sama sobě dala při volbě hlas, protože to prý tak dělá i na kongresech ODS. Právě na tom víkendovém zaznamenala výrazný úspěch ve straně, když se stala první místopředsedkyní občanských demokratů. (více o kongresu ODS, kde uspěla Němcová, najdete zde)

"Miroslava Němcová se osvědčila v pozici místopředsedkyně Sněmovny a především je to slušný a charakterní člověk. Dá Sněmovně důstojnost," zdůvodnil její nominaci předseda ODS Petr Nečas.

V pozici hlavní tváře Sněmovny Němcová vystřídala Miloslava Vlčka ze sociální demokracie, který v minulém volebním období "proslul" tím, že občas při řízení schůze tápal. Například při volbě prezidenta, když se často obracel na komunistu Vojtěcha Filipa s otázkou: "Co mám dělat?"

Vracíme se k praxi, bude pauza

vyhlásila Němcová jako první věc po zvolení

"Máme za sebou milion a sto tisíc hlasů, které jsme dostali ve volbách. To je hlavní důvod, proč se volby účastním," zdůvodnil poslancům Zaorálek, proč šel do předem ztraceného souboje. Připustil, že prestiž Sněmovny nebyla v minulém volebním období vysoká a že je třeba ji zlepšit.

Je věcí opozice, koho si zvolí místopředsedou, řekl John

Volba místopředsedů Sněmovny pak ukázala, že vše bude tentokrát fungovat podle předem narýsovaného scénáře, když byli do těchto pozic zvoleni Klasnová, Parkanová i Zaorálek.

"Budeme podporovat, aby byli zvoleni kandidáti demokratických stran, tedy i Zaorálek," řekl už před hlasováním šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. Byl to on, kdo navrhl, aby místopředsedové byli celkem tři. Komunisté bez šance cokoli změnit přišli s tím, že by měli být čtyři a David Rath naopak chtěl, ať jsou jen dva - jeden za vládu a opozici.

"Je třeba opozici křeslo místopředsedy poskytnout. Neříkám, že jsme šťastni z kandidáta, kterého navrhli. My ale nebudeme sociální demokracii mluvit do toho, koho si má navrhovat," řekl iDNES.cz předseda Věcí veřejných Radek John. "Opozice si zaslouží důstojné pozice v kontrolních orgánech Sněmovny," řekl také Nečas.

Němcová se stěhováním do parlamentní vily nepočítá

Němcová už před volbou avizovala, že nepočítá se stěhováním do vily, na kterou by jako šéfka Sněmovny měla nárok. Chce zůstat dál v poslanecké ubytovně v Nerudově ulici. A tvrdí, že se obejde i bez ochranky, která hlídá klíčové politiky. (více zde)

Předseda Sněmovny má nárok na služební vůz se řidičem a dostává měsíční hrubý plat 158 300 korun a k tomu navíc 33 tisíc korun čistého. Vznikající vládní koalice počítá s tím, že prosadí zdanění této části platu, kterou dostávají poslanci, senátoři a členové vlády.

Poslanci dnes ještě rozhodli, že bude zatím ustaveno 17 výborů, které budou mít od 15 do 30 členů, později se ještě sloučí petiční a kontrolní výbor. Ustavující schůze pak skončila, na další se Sněmovna sejde 7. července. To by už poslanci měli hlasovat i o návrhu na omezení imunity politiků, na čemž se dohodly ODS, TOP 09 a Věci veřejné.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Další z rubriky

Maláčová neuspěla s návrhem zvýšit životní minimum. ANO mluví o revizi dávek

Ministryně práce Jana Maláčová přichází na zasedání tripartity v Praze...

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD neuspěla s návrhem na zvýšení životního minima o 380 korun na...

Čínské firmy Huawei a ZTE jsou kybernetickou hrozbou, varuje český úřad

Sídlo firmy Huawei v Pekingu.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varuje před užíváním softwaru i hardwaru čínských společností...

Česko bude hlasovat v OSN proti paktu o migraci, řekl Petříček

Praha 11.12.2018, 30. výročí snídaně francouzského prezidenta Françoise...

Česko bude na Valném shromáždění OSN hlasovat proti globálnímu paktu o migraci, uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček...

Najdete na iDNES.cz