Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Němci znechucení skandály kněží opouštějí katolickou církev po tisících

  12:14aktualizováno  12:14
Věřící na katolickém jihu Německa houfně opouštějí řady církve kvůli skandálu kolem zneužívání dětí katolickým klérem. Jenom v březnu ztratily dvě diecéze na jihozápadě Německa více než 5000 členů. Vatikán mezitím ve snaze čelit "mediální kampani" vrší jeden nešťastný výrok za druhým.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Německé katolické církve se úbytek členů dotýká i z praktických důvodů, protože farnosti žijí z nepovinných daní, které odvádějí registrovaní členové církví.

Během března opustilo řady katolíků v freiburské diecézi 2 711 lidí, což je více než dvojnásobek oproti březnu 2009. Diecéze Rottenburg-Stuttgart hlásí březnový úbytek 2 676 katolíků. V únoru se tam k takovému kroku rozhodlo 921 lidí a v lednu 1011.

Útok na papeže

V noci na pondělí byl rodný dům papeže Benedikta XVI. v bavorském Marktlu počmárán "sprostým nápisem urážlivého obsahu". Text nápisu však policie odmítla sdělit s tím, že je příliš vulgární.

"Pozorujeme tento vývoj s obavami, ani ne tak kvůli finančním ztrátám, ale proto, že ten, kdo opouští církev, ukazuje prstem na společenství víry a oslabuje rozmanitost a živoucnost církve. To je bolestné," reagoval na nejnovější trend generální vikář freiburské diecéze Fridolin Keck.

Pro německou církev je hromadný úprk oveček o to nemilejší, že současný papež Benedikt XVI. je Němec, bývalý mnichovský arcibiskup a skandál se ho přímo dotýká. Jako předseda vatikánské Kongregace pro nauku víry prý měl v roce 1985 vzdorovat žádostem, aby byl kalifornský kněz Stephen Kiesle obviněný ze zneužívání dětí zbaven hodnosti.

Za skandály může homosexualita

Reakce Vatikánu na aféru rozpoutanou kolem pedofilních skandálu jeho kněží zatím veřejnost příliš neuspokojila. Církevní špičky obviňují média ze "soustředěné kampaně organizované vlivnými skupinami". Někteří představitelé Vatikánu ale nešťastnými výroky přilévají olej do ohně.

Souvislost mezi nedávnými případy pedofilie kněží a jejich celibátem odmítl v pondělí kardinál Tarcisio Bertone. Usoudil, že tento problém souvisí s homosexualitou.

"Mnoho psychologů a psychiatrů prokázalo, že neexistuje souvislost mezi celibátem a pedofilií, mnozí jiní však prokázali a nedávno mě o tom informovali, že existuje vztah mezi homosexualitou a pedofilií," prohlásil Bertone během návštěvy Chile. Vatikán se od kontroverzních slov státního sekretáře distancoval.

O den dříve rozpoutal bouři nevole penzionovaný italský biskup Giacomo Babini výroky, že za aférou se sexuálním obtěžováním stojí Židé. (více čtěte zde)

Postoj arcibiskupa Duky

"Současná skandalizace církve, která vyrůstá z poznání o absolutní náročnosti duchovní služby, směřuje k odstranění velkého daru, kterým je zasvěcení celého života Bohu. Mezinárodně koordinovaný průzkum, kterým se zabývají sdělovací prostředky, má však také i jiný podtext. Je to nalomení důvěry k církvi a rovněž tak vytlačení církve z oblasti školství a výchovy. Jedná se také o finanční prostředky a dary a rovněž o státní finanční podpory, které směřují do těchto institucí," píše nový pražský arcibiskup Dominik Duka v pastýřském listu. (více o Dukově postoji ke skandálu čtěte zde)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...Najdete na iDNES.cz