Originál mnichovské dohody, která donutila Československo postoupit pohraničí nacistickému Německu bez boje.

Originál mnichovské dohody, která donutila Československo postoupit pohraničí nacistickému Německu bez boje. | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

Němci zapůjčí do České republiky originál mnichovské dohody

  • 86
Německé ministerstvo zahraničí se rozhodlo, že do České republiky zapůjčí originál mnichovské dohody ze září roku 1938. Podle ní muselo tehdejší Československo do dvou týdnů odstoupit pohraničí nacistickému Německu. Berlín dříve zapůjčení dokumentu z bezpečnostních důvodů odmítal.

"Skutečnost, že jsme se teď originál dokumentu rozhodli zapůjčit do Prahy, podtrhuje, jak dobré vztahy v současné době mezi Německem a Českem panují," řekl Českému rozhlasu, který o plánovaném zapůjčení informoval jako první, mluvčí německého ministerstva Andreas Peschke.

Dokumenty velké historické hodnoty půjčuje německá diplomacie tradičně jen nerada.

Berlín se k zapůjčení originálu stavěl odmítavě, protože se obával poškození historického dokumentu. Z tohoto důvodu obdržela Praha 22. července nejdříve pouze kopii. - přečtěte si Češi poprvé uvidí, jak vypadá mnichovská dohoda. Podívejte se 

Tehdy ji převzal předseda Senátu Přemysl Sobotka. Právě v prostorách Kolovratského paláce byla 30. září 1938 s dohodou seznámena tehdejší úřednická československá vláda generála Jana Syrového.

Originál bude vystaven od 28. října
Jeden z nejdůležitějších dokumentů české moderní historie má být pojištěn na vysokou částku a do Prahy by ho měl přivézt zvláštní kurýr. Originál mnichovské dohody bude podle informací Českého rozhlasu vystaven od 28. října v prostorách Národního muzea.

Vůbec poprvé byl originál vystaven loni ve Zwieselu na německé straně Šumavy. Bavorská zemská vláda tam od května do října 2007 uspořádala výstavu s názvem Bavorsko - Čechy: 1 500 let sousedství, která mapovala kulturu a historii vztahů mezi oběma zeměmi. Už tehdy si ho prohlédly i tisíce českých návštěvníků.

Česká republika si v těchto dnech připomíná osudové dny, které před sedmdesáti lety vyústily 29. září v sepsání mnichovské dohody. V ní západní mocnosti Francie a Velká Británie za přispění fašistické Itálie vyjádřily souhlas s Hitlerovým požadavkem na rozsáhlé pohraničí oblasti Československa, ve kterém tehdy žila početná německá menšina.

Československo k jednáním v Mnichově nebylo přizváno, o jeho výsledcích bylo pouze informováno. - Podívejte se, jak Československo mobilizovalo v září 1938

. MNICHOVSKÁ DOHODA

- Dohoda ultimativně nařizovala ČSR, aby odstoupilo pohraniční, tzv. sudetské, území hitlerovskému Německu. Vyklizení mělo začít o půlnoci z 30. září na 1. října 1938 a skončit 10. října 1938.

- 5. srpna 1942 prohlásila vláda Velké Británie dohodu za neplatnou, protože ji porušilo samo Německo 15. března 1939.

- 29. září 1942 oznámil de Gaullův Francouzský národní výbor, že pokládá dohodu za zcela neplatnou.

- 26. září 1944 prohlásila vláda Itálie, že všechny akty dohody pokládá za neplatné.

- V letech 1968-69 se konala ve Vídni konference OSN o právnosti mezinárodních smluv; konference jednoznačně uznala mnichovskou dohodu za neplatnou jako příklad dohody sjednané donucením pod hrozbou použití síly.

- 11. prosince 1973 byla v Praze podepsána smlouva o vzájemných vztazích mezi ČSSR a SRN, ve které se smluvní formou podařilo částečně uzavřít otázku mnichovské smlouvy.

- 18. září 1990 se britská ministerská předsedkyně na půdě Federálního shromáždění omluvila za britskou účast při podpisu mnichovského diktátu.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video