Nové vydání Hitlerova spisu Mein Kampf opatřené kritickým komentářem (8. ledna 2016) | foto: AP

Němci poprvé od války vydali Mein Kampf, chtějí ho i do školních osnov

  • 119
Na pulty německých knihkupectví v pátek dorazila kniha Mein Kampf z pera nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Text doprovází kritický komentář historiků. Ministryně školství chce knihu zařadit do školních osnov. Mein Kampf vyšel v němčině poprvé od konce války, na Nový rok vypršela autorská práva k Hitlerovým dílům.

Dvousvazkové vydání Hitlerova nejznámějšího spisu připravil mnichovský Institut moderní historie. Původní text s kritickými poznámkami, které vysvětlují nacistické zločiny a jejich souvislost s knihou, má téměř dva tisíce stran.

Mein Kampf

Původní vydání Hitlerova spisu Mein Kampf z roku 1925.

Hitler napsal Mein Kampf v roce 1924 ve věznici po neúspěšném pokusu o puč. Vyšel ve dvou svazcích - první v roce 1925, druhý o rok později.

V knize formuloval základy nacistické ideologie, která prosazuje stát řízený nejvyšším vůdcem a nadřazenost jedné rasy oprávněné porobit a likvidovat rasy ostatní.

V pravé části stránek najde čtenář originální Hitlerův text, který na okraji doprovází poznámky historiků. Protější strana obsahuje detailní rozbor konkrétní pasáže originálního textu. Komentář mnichovských historiků tvoří celkem zhruba dvě třetiny obsahu knihy. Publikaci Hitlerova textu bez kritických poznámek zakazuje německý trestní zákoník.

V němčině Mein Kampf vychází poprvé od konce druhé světové války. Vydání dosud blokovalo bavorské ministerstvo financí, které po Hitlerově smrti spravovalo autorská práva k jeho dílům. Ta ovšem zákony chrání pouze 70 let po autorově smrti. Nacistický vůdce spáchal 30. dubna 1945 v Berlíně sebevraždu, od Nového roku jsou proto všechny jeho spisy vydavatelům volně k dispozici.

V jiných jazycích už Hitlerův text v minulosti vyšel, v Česku byl jeho nekomentovaný překlad vydán v roce 2000. Jeho vydavatel Michal Zítko nejprve dostal za jeho vydání podmínku, později byl trestu zproštěn.

Přestože je od letoška volně k využití i původní německý text, Hitlerova kniha se neobjeví například v německé verzi internetového serveru WikiSource. Autoři sesterského projektu otevřené encyklopedie Wikipedia, kde se shromažďují volně dostupná literární díla autorů zemřelých před více než 70 lety, se kvůli německým zákonům po dlouhých debatách rozhodli původní znění knihy nezveřejňovat. Čtenáři se mají spokojit s právě vydanou prací mnichovských historiků.

Mein Kampf by se měl číst ve školách, míní ministryně

Kritické vydání Mein Kampfu uvítal předseda německé Ústřední židovské rady Josef Schuster. Podle něj může nová kniha ukázat, s jak lživými a obskurními teoriemi Hitler pracoval. Vědecké vyvrácení tezí z Hitlerova textu by podle Schustera mohlo také oslabit současná krajně pravicová hnutí, která často vycházejí ze spisku nacistického vůdce.

Ministryně školství Wankaová už vyzvala k zařazení kritického vydání Hitlerovy knihy do školních osnov. Podle ní by to umožnilo žákům pochopit, jak propagandisticky fungoval základní nacistický spis v době Výmarské republiky a jakým způsobem se Hitlerovi podařilo získat na svou stranu německou veřejnost.

Zařazení knihy do osnov podporuje i Německý svaz učitelů. Když se žáci v komentované podobě seznámí s Hitlerovým spisem, sníží se podle svazu nebezpečí, že podlehnou neonacistické propagandě.

„Jako občan i jako učitel mám zkušenost, že zakázané věci vyvolávají v lidech zvědavost. Toto vydání by proto mohlo zbavit určitého tajemného kouzla, které ho obklopuje,“ řekl v televizi N24 představitel svazu Josef Kraus.

Ředitel Institutu moderní historie Andreas Wirsching je však k využití knihy na základních školách skeptický. Podle něj je text pro žáky příliš odborný. Kritické vydání Mein Kampfu by však podle Wirschinga mohlo posloužit učitelům jako zdroj pro výuku o vzestupu nacistického režimu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video