Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Němci vrací fanoušky bez peněz, Česko protestuje

  11:39aktualizováno  19:20
Němečtí policisté nepustili do své země desítky Čechů, protože u sebe neměli minimálně 30 eur na den. Němci přijali kvůli mistrovství světa ve fotbale přísná bezpečnostní opatření, jenže v tomto případě to přehnali. Ministerstvo zahraničí už poslalo Německu stížnost.

Policisté na hranicích s Německem nechtěli pouštět české fanoušky přes hranice, neměli dost peněz. Bohatší se přes hranice dostali. Ilustrační foto. | foto: Michal ŠulaMF DNES

Sledujte fotbalové mistrovství světa

Jen v pondělí, kdy česká reprezentace nastoupila v Gelsenkirchenu proti Američanům, se do dějiště šampionátu nedostalo 19 Čechů, kteří cestovali přes hraniční přechod Hora Svatého Šebestiána nebo Cínovec.

"Někteří se do Německa nedostali proto, že u sebe neměli potřebnou hotovost," říká mluvčí severočeské pohraniční a cizinecká policie Eva Hauková. Přestože turisté peníze nepotřebují, když si přibalí jídlo a pití a spí třeba v autě, bez eur museli svá auta na hranicích otočit.

Ministerstvo zahraničních věcí později upřesnilo, že šlo o problémové fanoušky.

Bavorsko fanoušky nekontroluje, Sasko ano
Na rozdíl od svých saských kolegů němečtí policisté na hraničních přechodech do Bavorska fanoušky nekontrolují.

"Žádné takové kontroly neprovádíme. Sledujeme pouze, zda lidé, kteří překračují hranice, nejsou třeba hledaní nebo nemají jiný policejní záznam," říká vrchní komisař policejního prezidia Thomas Plössl.

Ve středu ráno v síti kontrol uvízli dva čeští fandové. "Tyto lidé jsou známí jako výtržníci, kteří měli několik problémů právě na našich fotbalových stadionech. Z toho důvodu nebyli vpuštěni na území Německa," vysvětlil Plössl.

Ministerstvo zahraničí případ prověřuje
"I když po vstupu Česka do Evropské unie by se to teoreticky nemělo stát, lze v rámci bezpečnostních opatření k takovému kroku sáhnout. Němci se obávají, že turisté bez peněz budou spát někde v parku a budou dělat nepořádek," vysvětluje
krok svých německých kolegů šéf severočeské pohraniční a cizinecké policie Milan Babičík.

Jenže ministerstvu zahraničí, které po upozornění MF DNES začalo případ prověřovat, se to vůbec nelíbí. "Němečtí policisté požadovali něco, co by neměli. Maastrichtská dohoda, která platí pro celou Evropskou unii, totiž umožňuje volný pohyb osob," tvrdí Richard Krpač z tiskového oddělení ministerstva zahraničí.

"Konzul českého velvyslanectví v Berlíně proto ráno předal oficiální nótu německému ministerstvu zahraničí. Nóta upozorňuje na skutečnost, že nevpuštěním českých občanů na území Německa pro nedostatek finančních prostředků došlo k porušení pravidel," sdělil iDNES mluvčí ministerstva zahraničí Richard Krpač.

"Občanovi členského státu EU lze odepřít vstup na území jiného státu EU pouze v případě ohrožení veřejného pořádku, bezpečnosti či zdraví. Nedostatek finančních prostředků nemůže být důvodem odepření vstupu českých občanů do Německa," dodal Krpač.

Téma se dostalo i na půdu Evropského parlamentu. "Okamžitě jsem si vzala slovo na plenárním zasedání EP a informovala kolegy o skandálním chování německé policie vůči občanům ČR," řekla iDNES europoslankyně Jana Bobošíková. Dodala, že využila svého práva a formou interpelace požádala Evropskou komisi o vysvětlení.

Policisté lustrovali muže ve věku 15 až 45 let
Požadavek minimální finanční hotovosti není to jediné, co němečtí policisté na hranicích zkoumají. Lustrují všechny muže ve věku 15 až 45 let. Toto věkové rozpětí si Němci předem vytipovali, takto staří muži jsou podle nich nejčastěji fotbalovými výtržníky. Pečlivou prohlídkou procházejí i auta fanoušků.

"Policisté nehledají jen zbraně jako pistole či nože, ale i jiné nebezpečné věci, jako jsou baseballové pálky či dýmovnice," popisuje mluvčí severočeské pohraniční a cizinecká policie Eva Hauková.

Nejčastějšími fotbalovými fanoušky, kteří překročili hranice pořádající země v Ústeckém kraji, jsou kupodivu Kostaričané, Australané a Korejci.

Česko jako levná základna cizinců?
Přestože trasa z jejich zemí nevede do dějiště šampionátu přes Českou republiku, na hraničních přechodech Cínovec nebo Hora Svatého Šebestiána byly cizinců stovky.

"Zřejmě přiletí do Prahy, v Česku se ubytují a na zápasy jejich reprezentací vyrážejí auty či autobusy. V Česku je ubytování, jídlo a pití přeci jenom levnější než v Německu," uvažuje šéf severočeské pohraniční a cizinecké policie Milan Babičík.

Celkem podle Babičíka cestovalo od pátku, kdy mistrovství světa začalo, přes hraniční přechody v Ústeckém kraji minimálně 2680 fotbalových fanoušků.

"A to jsou jen ti evidentní, s národními vlajkami a se šálami a dresy v národních barvách. Celkové číslo bude jistě vyšší," dodává Babičík.

Hranice a fotbal

Od začátku mistrovství světa ve fotbale překročilo přechody v Ústeckém kraji 2680 fanoušků. Nejvíc jich bylo v pondělí, kdy Česko nastoupilo proti USA - hranicemi projelo 500 Čechů a 570 cizinců. Nejvíc bylo Kostaričanů, Australanů, Korejců a Chorvatů. Devatenáct Čechů a jednoho Slováka Němci nevpustili do země.
Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Vláda Andreje Babiše poprvé zasedla. Vicepremiéry byli zvoleni ministr zahraničních věcí Martin Stropnický a ministr...

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...Najdete na iDNES.cz