Bakterie E. coli pod mikroskopem

Bakterie E. coli pod mikroskopem | foto: Profimedia

Němci spekulují, zda smrtící bakterie nejsou zbraní fekálního džihádu

  • 156
Němci si dokola kladou otázku, odkud pochází bakterie EHEC, která způsobuje smrtící infekci. Poté, co se ukázalo, že zdrojem nákazy nejsou španělské okurky, přispívá nejistota ke vzniku mnoha spikleneckých teorií. Nejčastěji se mluví o teroristickém útoku biologickými zbraněmi.

Spiklenecké teorie o střevní bakterii, kterou se již nakazily tisíce lidí, nejčastěji kolují internetem. "Spolkové ministerstvo vnitra s teroristickým útokem pomocí EHEC počítalo již v roce 2006," píše se například na webových diskuzích.

"Německá zpravodajská služba ve věci EHEC vyšetřuje v Paříži," zní další spekulace. Ukázat na podezřelé je jednoduché. Teprve nedávno byl zabit Usáma bin Ládin, takže by EHEC mohlo být pomstou fanatických islamistů. Tento takzvaný "fekální džihád" je ale jen jednou z mnoha podobných teorií.

O záměrném vypuštění bakterie spekulují i vědci

Spekulují ale i sami vědci. "Dokud se nepodaří najít zdroj, nedá se vyloučit ani velmi nepravděpodobná, ale teoreticky myslitelná možnost, že někdo bakterie vypustil záměrně," napsal v novinách Tagesspiegel uznávaný mikrobiolog Alexander Kekulé z univerzity v Halle.

Nákaza ve světě

Dosud údajně nejjedovatější typ bakterie E.coli napadl přes 1700 lidí, na svědomí má 19 úmrtí, z toho 18 v Německu. Tam bakterii zjistili u 1733 lidí, z nichž 520 trpí životu nebezpečným hemolyticko-uremickým syndromem, který může vést k selhání ledvin. Dalších 80 lidí je nakažených v dalších zemích. V Česku je zatím jeden prokázaný případ.

Autor: ČTK

DPA zároveň připomíná, že v Česku se o pozdvižení postaral ministr zemědělství Ivan Fuksa se svou teorií, že někdo mohl zeleninu otrávit ve skladu, což by podle něj bylo na hranici teroristického útoku.

Oficiální místa ale úvahy o útocích jednoznačně odmítají. "Nic neukazuje na bioteroristické pozadí (případu)," prohlásil mluvčí německého ministerstva vnitra. Neuskutečnila se ani žádná "tajná schůzka" v Paříži, které by se zúčastnila německá tajná služba.

Také Spolkový úřad pro bezpečnost potravin teroristický útok vylučuje. "Nemáme žádný náznak, že jde o útok." Tato ujištění ale se zastánci spikleneckých teorií vůbec nepohnou. Důvodů pro útok je podle nich dostatek.

Viníci: Farmaceutický průmysl nebo Čína

Co třeba masný průmysl? Nečekal snad po problémech s BSE, zkaženým masem a dioxiny na okamžik, kdy nějaký skandál postihne producenty zeleniny? Podezřelý je také, stejně jako v případě prasečí a ptačí chřipky, farmaceutický průmysl, který by si výrobou drahých léků mohl přijít na velké peníze.

Vědci hledají bakterii-zabijáka

Odborníci prověřili už 130 potravin

Také ve Španělsku, kde zemědělci kvůli "okurkovému poplachu" přišli o stovky milionů eur, se hledají viníci. Podle Ramóna Mampela z jednoho ze španělských zemědělských svazů za vše mohou konkurenti.

"Jsem si jistý, že se za postojem Německa skrývají jiné zájmy. K nim mohou patřit třeba dodavatelské smlouvy s Marokem nebo jihoamerickými státy." Rus Pavel Grudinin, šéf jednoho z největších producentů zeleniny v zemi, má podobný názor. Podle něj jde o obchodní válku, na jejímž konci mají trh ovládat Turecko a Čína.

Někteří za vším vidí jadernou lobby. Podle rakouského serveru wahrexakten.at, který se běžně zabývá třeba otázkami o vetřelcích z vesmíru, se jaderný průmysl záměrně snaží přenést pozornost k jiným tématům.

V Německu se totiž v posledních týdnech živě o budoucnosti jaderných elektráren diskutovalo a vláda nakonec rozhodla o ukončení jejich provozu do roku 2022.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video