Němečtí vojáci nesmějí na misi v Afghánistánu například ani první vystřelit na protivníka. Ilustrační foto

Němečtí vojáci nesmějí na misi v Afghánistánu například ani první vystřelit na protivníka. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Němci se ptají, co dělá jejich armáda v Afghánistánu. Znejistil je WikiLeaks

  • 29
Tajné dokumenty, které tento týden uveřejnil internetový server WikiLeaks, mají v Německu politickou dohru. Byť zprávy pojednávají především o americké armádě, napovídají podle německé opozice i to, že ne všechny zásahy německého Bundeswehru jsou tak "bezzubé", jak mu ukládají německé pokyny.

Německá politika je totiž neválčit. Vojáci tohoto státu nesmějí na misi v Afghánistánu například ani první vystřelit na protivníka. Musí čekat na útok a pak se mohou bránit. Jenže to se týká běžných vojáků. Ne elitních jednotek, které v zemi také působí. Například TF-47. Ta se má údajně podílet na řadě akcí americké armády.

A levicová část německého parlamentu se nyní dožaduje informací. "Chci si přečíst pravdu o tom, co Bundeswehr konkrétně v Afghánistánu dělá," řekl včera německým médiím Hans-Christian Ströbele, poslanec německých Zelených.

"Můj dojem je, že i vláda do toho vidí jen omezeně," řekl serveru Spiegel online poslanec a německý sociální demokrat Rainer Arnold.

List Der Spiegel, který tajné materiály několik týdnů analyzoval, však upozorňuje na jinou věc, která z desetitisíců tajných materiálů vyplývá: Jak nepřipravený Bundeswehr do svých akcí vstupuje a jak nebezpečný se sever země, kde Němci působí, mezitím stal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue