Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Němci se měli také omluvit...

  16:38aktualizováno  16:38
Brno - Vedení brněnské radnice svým čtvrtečním prohlášením, ve kterém vyjádřilo lítost nad poválečným odsunem Němců, rozdělilo čtenáře na dvě poloviny. Lidé, kteří zavolali na horkou linku MF DNES, buď s vyjádřením radních souhlasili a požadovali, aby se dál pátralo po těch, kteří odsun v Brně organizovali, další čtenáři však byli ostře proti. S vyjádřením lítosti nesouhlasili a argumentovali tím, že se brněnští Němci za své počínání v době války taky nikomu neomluvili.

Podle Františka Horáčka z Brna je prohlášení brněnských radních příliš obecné. "Jde o snahu zalíbit se voličům a nikoho proti sobě nepoštvat. Navíc tam není nic o tom, kdo vlastně za odsun může, vždyť v archivech jsou zaznamenány konkrétní jména lidí, kteří odsun organizovali," řekl. "Jsem pro omluvu," dodal Karel Boháč z Brna.

Karel Janík z Klentnice na Mikulovsku míní, že jde o záležitosti, které by si mezi sebou měla vyříkat generace, jež druhou světovou válku i odsun zažila. "Tím, že o odsunu mlčíme, si ale nejvíc škodíme sami sobě, omluvit je především v našem zájmu," tvrdí Janík.

"Chtěl bych vyjádřit obdiv k těm lidem, jak text formulovali," říká k textu prohlášení Milan Holič z Brna. Líbí se mu, že kromě odsunutých Němců byli zmíněni i ostatní obyvatelé Brna, kteří utrpěli za války újmu. "Lítost totiž nesmí být jednostranná a nikdy nemůže být ani dostatečná," řekl Holič.

V současné době se totiž podle něj vede příliš jednostranná kampaň, která zamlžuje jiné dějinné události. "To není dobré," tvrdí. Dnes už podle něj mnoho dětí ani neví, kdo způsobil druhou světovou válku. "Proti Němcům přitom nic nemám," upozornil Holič.

Ivan Sommer z Brna však míní, že radní lítost vyjadřovat neměli a odsun Němců byl spravedlivý akt. "Vlastně se domnívám, že takzvaný divoký odsun byl jen velice mírnou reakcí na chování nacistů v Brně v posledních dnech před jejich porážkou. Po deseti letech vyšetřování se neprokázalo nic závažného, co by opravňovalo předhazovat občanům města Brna nějakou kolektivní vinu za násilí. Odchod německy mluvících obyvatel Brna se mi jeví proto jako preventivní humánní akt," tvrdí Ivan Sommer.

S tím souhlasí také Radoň Mittner nebo Alice Mojžíšková z Brna. "Sudetští Němci se také nikomu neomlouvali za to, co tu způsobili," uvedl Mittner. "Určitě bych se nikomu neomlouval," dodal Rostislav Švárný z Brna.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Útočník na tenistku Kvitovou pobýval mezi bezdomovci a bral drogy

Petra Kvitová prožívá v roce 2018 výbornou sezónu. Vyhrála už čtyři turnaje a...

Pachatel útoku na tenistku Petru Kvitovou čeká ve vazbě na soud. Kriminalisté o jeho identitě zatím mlčí. MF DNES...

Pikal se omlouvá, že na vyznamenání navrhli básníka oceněného už Husákem

Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal na celostátním fóru strany

Poslanec Pirátů Vojtěch Pikal se omlouvá za to, že mezi kandidáty na státní vyznamenání je komunistický básník Karel...

Zubař blízký Martinu Romanovi vlastnil miliardový podíl v Unipetrolu

Šéf ČEZ Martin Roman

René Foltán je úspěšný zubař, proděkan lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Podle zjištění MF DNES ovšem zároveň až do...

Najdete na iDNES.cz