Angela Merkelová

Angela Merkelová | foto: ČTK

Němci mají slovo roku. Výraz „GroKo“ značí vládu velké koalice

  • 8
Letošním slovem roku se v Německu stal výraz "GroKo". Je to zkratka pro velkou koalici, německy Große Koalition. V sousední zemi se již od zářijových spolkových voleb vyjednává o budoucí vládě. Výraz "GroKo" se ujal i proto, že rozhovory mezi konzervativním blokem CDU/CSU a sociálními demokraty SPD se táhly na německé poměry docela dlouho.

Vítěze oznámila Společnost pro německý jazyk (GfdS). Výraz má vždy charakterizovat veřejnou diskusi v zemi, GroKo triumfoval i kvůli své hravosti; zní totiž podobně jako slovo Kroko, tedy krokodýl. GroKo tak v sobě podle GfdS obsahuje i jistou míru nadsázky. Obliba slova, které však bylo známé již dříve, byla patrná zejména na internetových sociálních sítích.

Jak dopadne referendum?

V SPD se v těchto dnech konalo vnitrostranické referendum. Řadoví sociální demokraté v něm musí vznik velké koalice posvětit. Výsledky by měly být známé v sobotu. Podle některých signálů by členové strany mohli dát kabinetu v čele s Angelou Merkelovou (CDU) zelenou.

Druhé místo v anketě obsadilo slovní spojení "Protz-Bischof", což lze přeložit jako biskup náfuka. Je to odkaz na takzvaného "biskupa-luxusu" Franze-Petera Tebartze-van Elsta. Ten vyvolal negativní pozornost drahou přestavbou svého paláce v Limburgu. Účet ve výši 31 milionů eur (790 milionů korun) se stal tučným soustem pro tisk.

Třetí místo osadil výraz "Armutseinwanderung", který podle týdeníku Der Spiegel popisuje přistěhovalectví z Afriky a východní Evropy.

Překvapivé naopak je, že favorit ankety, výraz "Whistleblower" (označující zaměstnance firmy či instituce, který bez vidiny vlastního prospěchu upozorní výkonnou moc na podezřelé praktiky této firmy či instituce, pozn. red.) se neumístil ani v první desítce.

V poslední době se tento výraz skloňuje zejména v souvislosti s Edwardem Snowdenem, bývalým technikem bezpečnostních služeb, jenž nechal zveřejnit materiály o rozsáhlém sledování lidí po celém světě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video