Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Němci a Češi si dějiny vykládají různě, ukázalo unikátní studentské bádání

  13:07aktualizováno  13:07
Trojice vysokoškolských studentů srovnávala německé a české učebnice dějepisu. Češi na rozdíl od sousedů mlčí o smrti Jana Masaryka, mladí Němci se zase z knih nedozví o husákovské normalizaci. Obě strany v učebnicích pro základní a střední školy nevěnují pozornost železné oponě, která oddělovala Bavorsko a západní Čechy.

Gustav Husák, Ludvík Svoboda a Alexander Dubček v prvomájovém průvodu | foto: ČTK

Na rozdílné pohledy upozornili studenti historie na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity v rámci ojedinělého badatelského projektu. V něm srovnali tři české učebnice dějepisu a dvě německé. Výzkum ukázal, že obě země mají problém s popisem dění u svého souseda.

"Píše se o berlínské zdi, ale železnou oponu oddělující Bavorsko a západní Čechy všechny učebnice opomíjejí," řekla jedna ze studentek, Barbora Tomanová.

Německé učebnice dějepisu také hovoří o prvomájových průvodech v Československu jako o klíčových událostech tehdejší doby. O husákovské normalizaci, která na desetiletí poznamenala celé tehdejší Československo, v nich ale není ani slovo.

České učebnice zase zcela mlčí o smrti Jana Masaryka, který se krátce po komunistickém puči zabil pádem z okna v Černínském paláci. Obě německé učebnice Masarykovu smrt popisují jako sebevraždu, byť podle oficiální verze české policie byl Jan Masaryk zavražděn.

"Je to mimo jiné i proto, že vysvětlení příčiny jeho smrti je sporné. A učebnice by se měly sporným momentům vyhýbat," soudí Helena Východská z pedagogické fakulty, která studenty při jejich práci vedla.

A co z bádání vyplynulo? Jednoznačné doporučení pro autory učebnic dějepisu z obou zemí, aby se příště sešli a při zpracovávání moderních dějin spolupracovali.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Poslanci se přeli o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání, rozhodnou v pátek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) byli vydáni Sněmovnou k trestnímu...

Spor o premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka, respektive o to, kdy Sněmovna rozhodne, zda je zbaví...

Najdete na iDNES.cz