Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemáte dost zkušeností, vzkázala Hillary soupeřům

  14:03aktualizováno  14:03
Demokratičtí kandidáti na prezidenta USA navzájem zpochybňují své zkušenosti. Hillary Clintonová na mítinku v Iowě prohlásila, že její rivalové nebudou stačit na ekonomické výzvy, jimž Amerika čelí. Barack Obama reagoval výrokem, že přece nebyla v Clintonově administrativě ministryní financí.

Hillary Clintonová - Americká předvolební debata pořádaná CNN a YouTube. Kolo první: demokraté. (23. července 2007) | foto: Reuters

Zprávy - USA volba prezidenta 2008

"Nemůžeme si dovolit poskytnout příštímu prezidentovi 'předpracovní' trénink," prohlásila Clintonová v iowském Knoxville. "My potřebujeme prezidenta, který rozumí významu a komplexnosti výzev, jimž čelíme, a má sílu a zkušenost se s nimi potýkat od prvního dne," opřela se do Obamy a Edwardse, aniž by je však přímo jmenovala.

Barack Obama, první Arfroameričan s reálnou šancí stát se americkým prezidentem, jí oplatil stejnou mincí. "Pokud jde o ekonomiku, s radostí porovnávám své zkušenosti s jejími," řekl.

A dodal: "Pokud tomu dobře rozumím, nebyla v Clintonově administrativě ministryní financí. Nevím přesně, jakými zkušenostmi se ohání." Hillary byla v 90. letech první dámou Ameriky, nyní je sedmým rokem senátorkou za New York.

"Vrátit babu" Clintonové přispěchal i exsenátor John Edwards. Řekl, že bývalá první dáma reprezentuje zachování statu quo a nikoliv změnu. "Věřím, že Američané nakonec porozumí zásadním rozdílům mezi systémem, který si vybrala ona, a změnou, kterou přinesu Americe já," napsal v prohlášení.

Obama v Iowě těsně vede
Popsaná slovní přestřelka rozhodně není ničím výjimečným, kandidáti jedné strany spolu před blížícími se primárkami bojují stejně, jako by náleželi k různým partajím. Do prvních primárek - přesněji řečeno prvního volebního shromáždění - zbývá už jen šest týdnů. Konají se v Iowě a kandidáti proto na stát s necelými třemi miliony obyvatel soustředí většinu pozornosti.

Obyvatele už několik měsíců masírují televizními spoty i předvolebními mítinky. Čerstvý výzkum zveřejněný deníkem Washington Post a televizí ABC News teď ukázal, že největší podpoře se mezi iowskými demokratickými voliči těší Obama (30 procent), na druhém místě je Clintonová (26 procent) a za ní Edwards (22 procent).

Iowa je malý stát, který do kolegia volitelů vysílá jen sedm reprezentantů. NIcméně v procesu výběru nového šéfa Ameriky má klíčový význam, protože zdejší tradičně úvodní primárky jsou prvním ukazatelem reálné síly kandidátů.

"Jde o první skutečné měření sil, které může kandidáta ještě více zviditelnit, anebo mu naopak dát signál, že už třeba v kampani ani nemusí pokračovat," řekl iDNES.cz politolog Petr Just.

Výsledky čerstvého průzkumu se pohybují v rámci statistické chyby, upozorňuje agentura Reuters, nicméně Clintonové i tak vysílají nezanedbatelný signál.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Cestující autobusu v Kazachstánu uhořeli kvůli lampě, kterou se zahřívali

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Požár autobusu na západě Kazachstánu nezpůsobil elektrický zkrat, ale benzinová pájecí lampa. Tu cestující použili k...

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Najdete na iDNES.cz