Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemáme se rádi, ale klape nám to

  1:00aktualizováno  1:00
To manželství nevzešlo z lásky, ale ze zištnosti. Jak také jinak, když si bohatá krasavice brala odraného otrapu! Po dvou letech chabé vášně postkomunistického Česka a starých zemí Unie ještě ochladly. Svazek se však kupodivu drží a vzkvétá.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Podle posledního výzkumu eurobarometru mělo Unii loni v říjnu rádo jen čtyřiačtyřicet procent Čechů. Pouhých sedmnáct procent z nás si myslí, že náš hlas může v Bruselu něco ovlivnit.

Češi patří k národům, které jsou sjednocenou Evropou nejméně nadšeny. Ale jak výzkum ukázal, stejně, nebo ještě více jsme znechuceni domácími politiky.

Postoj mazáků k nováčkům netřeba zjišťovat průzkumem. Francouzské "non" evropské ústavě vyvolal děs z polského instalatéra. Podle Francouzů bylo opožděnou odpovědí na ukvapené přijetí chudých zemí, které stlačují cenu pracovní síly.

Němci a Rakušané neotevřeli svůj pracovní trh, a tak si lidé z nových zemí mohou právem připadat jako euroobčané druhé kategorie.

Jenže raketový růst našeho vývozu, který dokonal zázračnou proměnu slimáka v tygra, je důsledkem zrušení obchodních překážek.

Nesplnily se žádné z katastrofických prognóz. Ceny za dva roky nestouply, Němci nám neukradli chaloupky v pohraničí, a zatím se dokonce nezdá, že bychom se rozpouštěli jako kostka cukru v kávě.

Navzdory mínění občanů je hlas Česka v Bruselu slyšet. Popravdě řečeno, nikdy, krom revolucí a krizí, nebyl ten hlas tak břeskný, jako když máme v pětadvacítce rovný hlas.

Láska se po dvou letech nedostavila, i když byl svazek zpečetěn 1. května. Dostavilo se něco ve vztazích států mnohem důležitějšího - prospěch a zisk.

To však neznamená, že bude trvat věčně. Po výbuchu ústavy je Unie ještě oslepená.

Velké země se znovu snaží obehnat hradbami výhod. Tlačí nás k tomu, abychom zvedali či udržovali vysoké daně. Nabídly nám sice desítky miliard korun navíc, ale ty neumíme čerpat.

Úvahy o budoucnosti Evropy u nás navíc nahrazuje jalová katedrová debata o údajném omezování svobody, kterou tvrdošíjně udržuje při životě pan prezident.

Přesto jsou nevýhody májového sňatku zatím pouze imaginární, zatímco výhody hmatatelné, ba přímo jedlé. A protože láska prochází žaludkem, jednou možná přijde i ta.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Najdete na iDNES.cz