Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemám žádné obavy, tvrdí nový šéf KDU-ČSL Čunek

  10:51aktualizováno  10:51
Jiří Čunek odešel ze sobotního brněnského sjezdu KDU-ČSL jako jasný vítěz. Získal předsednické křeslo a do týmu lidi, které si "nadiktoval". "Dívám se dopředu s nadějí," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz muž, který byl ještě před několika týdny pro většinu lidí zcela neznámý.

Nemám obavy, že by staré vedení sjezd nerespektovalo, říká Čunek. | foto: Radek MičaMF DNES

 ON-LINE REPORTÁŽ ZE SJEZDU NAJDETE ZDE

Těžko byste v sobotu hledali na sjezdu KDU-ČSL člověka, který hýřil takovým optimismem a dobrou náladou, jako nový šéf strany Jiří Čunek.

Takto naladěn vcházel ráno do jednacího sálu a také z něj pozdě večer odcházel ve chvílích, když uvnitř budovy zbyla už jen úklidová četa.

"To jsem dostal na to, abych vymetl všechno špatné v lidové straně," ukazoval na proutěné koště a souhlasil těsně před odjezdem ze sjezdu s rozhovorem pro iDNES.cz.

NECHAL JSEM SE "VYKOLEJIT"

Pane předsedo, touha po novém koštěti v KDU-ČSL je velká. Ale neudělali jste až příliš radikální změnu? Není přece jen kompletní výměna šesti lidí až příliš razantní a tím i riskantní krok?
Neumím pracovat jinak. Mám-li šéfovat něčemu, tak se nechci vracet do minulosti, ani nechci řešit různé spory, které v minulosti v KDU-ČSL existovaly. Od toho tady nejsme, můj nový tým je zárukou, že budeme skutečně pracovat.

Neobáváte se ani toho, že jste téměř všichni nováčky ve vysoké politice? Zvlášť, když nikdo z vaší šestice ještě nikdy ve vedení strany nebyl.
Tak ta velká politika nám zatím předvedla, že nestvořila šest měsíců vládu. A přitom to zkoušeli samí staří harcovníci. Pevně věřím, že teď to bude lepší.

Ale může to být lepší v případě vaší strany, když jsou novými "stratégy"úplní nováčci?
Ale my jsme například nechali stejné složení expertních týmů, které jednají o programu možné vlády. To jsou přece stejní lidé jako dříve! Nejdůležitější v každé firmě není na první pohled generální ředitel, nejdůležitější je ten střední článek a ti, kteří pracují. A to všechno u nás funguje, my jsme "jen" nový tým, který tu práci bude posuzovat nově, novýma očima.

Osobně jsem měl pocit, že váš projev na sjezdu byl slabý, neslyšel jsem v něm vaši vizi nové KDU-ČSL, ani vaše představy o vládě. Asi se mnou souhlasit nebudete.
Já jsem měl připravený delší projev, na dvacet minut, a zaskočilo mě, že podle jednacího řádu jsem musel mluvit jen sedm minut. Zkrátka jsem udělal chybu, potom jsem během projevu listoval v připraveném textu a přemýšlel, co vybrat. Ano, musím přiznat, že mě to vykolejilo.

Není to neprofesionální od člověka, který chce vést vládní stranu? Když například nezná ani časový limit pro svůj zásadní projev?
No ne, mě špatně informoval o délce projevu člověk, který to měl vědět.

Byl jste ale podobně zaskočený, když jste před týdnem řekl, že jste ještě nečetl Agendu 2010, tedy zásadní dokument ČSSD. Jiní politici na něj už přitom říkali svůj názor.
To si nevyčítám. Novináři se mě ptali v den, kdy ČSSD ten program zveřejnila. Navíc jsem nebyl ani ve vyjednávacím týmu KDU-ČSL, neměl jsem důvod okamžitě program ČSSD číst.

PARKANOVOU JSEM SI VYBRAL UŽ DŘÍV

Vraťme se ještě k situaci ve straně. Když jsem viděl odjíždět ze sjezdu Jana Kasala či Miroslava Kalouska, rozhodně na nich nebylo vidět nadšení. Jak chcete k těmto dosud klíčovým lidem najít cestu?
Já už jsem se během sjezdu s mnohými z nich dohodl na různých věcech. Naše strana vždy v minulosti respektovala rozhodnutí většiny. A pevně věřím, že tomu bude tak i nyní a oni budou rozhodnutí sjezdu respektovat. Zkrátka, já z tohoto obavy nemám. Já nemám žádné obavy.

Působíte hodně sebevědomě, nebojíte se, že neuspějete?
Jsem člověk, který jde do věcí, když ví, že je může změnit. Jestli je nebudu moci změnit, tak se podle toho zachovám. Ale teď se dívám s nadějí dopředu.

Takže ani nemáte obavu z "hořkosti" vašich poražených soupeřů či oponentů?
Ne, vůbec ne!

Nevzal jste si do týmu Vlastu Parkanovou jen proto, že právě ji preferoval expředseda Kalousek na post šéfky strany?
Já jsem si ji vybral už v týdnu, ale neřekl jsem jí to, chtěl jsem, aby to pro ni bylo trochu překvapení. Ona udělala jednu taktickou chybu, takovou malou, ale je to žena, já jí to odpouštím. Ona někde řekla, že bych ji v týmu asi nechtěl. To není pravda. Já jsem si s ní dnes vůbec poprvé podal ruku, protože my jsme se nikdy dříve pořádně nepotkali. Domnívám se, že to nastartovalo nové vztahy mezi námi.

Proč jste si ji tedy vybral?
Protože je předsedkyně poslanců, a myslím si, že její názory - i kdyby nebyla předsedkyně - jsou důležité. A potom - já mám doma šest žen a bez nich jsem nesvůj. Je potřeba, aby v našem novém týmu žena byla.

Nevybral jste si ji třeba i proto, že se vám něco líbilo v jejích názorech na změny v KDU-ČSL?
Mně se některé její náměty líbily, i když bych je třeba řekl jinak. Například její představa, aby KDU-ČSL byla více stranou než nějakou "církevní organizací", tak to je zcela legitimní představa.

Měl jsem pocit, že na vašem sjezdu se až příliš mluvilo o vnitrostranických záležitostech, a prakticky vůbec o vládě, o státu, prostě o státnických záležitostech. Nemáte ten pocit?
Nemám. Protože nyní bylo jednoznačně zcela nejdůležitější, aby došlo v KDU-ČSL k personální změně. Všichni věděli, kde byla ta vina, a jak by se všechno mělo řešit. A proto se na to soustředili. Teď se začneme soustředit na jednání o vládě.

PŘEBĚHLÍCI? TO JE KORUPCE MOCI!

Pokud jde o vládu, po odchodu dvou poslanců ČSSD se rýsuje možnost, že byste vládli v koalici s ODS a Stranou zelených. Budete takovou variantu prosazovat?
Ne, žádná vláda se nesmí opírat o přeběhlíky.

Ani kdyby těch přeběhlíků z ČSSD bylo víc, třeba deset?
Ne!

Jaká skupina poslanců by to tedy musela být?
Žádná. Zkrátka my chceme jednat s vedením stran.

Proč?
Kde je potom kultura politiky? Poslanci naskočí na nějaký výtah, tváří se, že je strana pro ně všechno, voliči volí tu stranu a poslanci je potom podvedou? To je špatně.

Nevycházíte tak vstříc předsedovi ČSSD Paroubkovi, který začíná mít ve straně problémy?
Ne. Já považuji záležitosti kolem přeběhlíků za korupci moci. Mně jde o kulturu politiky. Nebo si snad myslíte, že by to udělali zadarmo nebo z čistých úmyslů?

Třeba jsou opravdu přesvědčeni, že pro tuto zemi existuje lepší řešení než chce jejich vedení...
Já bych to slovíčko třeba hodně zvýraznil. Prostě si myslím, že takový postup "přeběhlíků" je nepoctivý. Opravdu.

NOVÉ VEDENÍ KDU-ČSL
 PŘEDSEDA Sjezd KDU-ČSL v BrněJiří Čunek, senátor, starosta Vsetína
1. MÍSTOPŘEDSEDA Roman Línek na sjezdu KDU-ČSLRoman Línek, náměstek pardubického hejtmana
 MÍSTOPŘEDSEDOVÉ

Sjezd KDU-ČSL v BrněVlasta Parkanová, šéfka poslanců KDU-ČSL

Stanislav JuránekStanislav Juránek, jihomoravský hejtman

Marián Hošek (vpravo) s Davidem Mackem na sjezdu KDU-ČSLMarián Hošek, šéf pražských lidovců


David Macek (vlevo) s Mariánem Hoškem na sjezdu KDU-ČSLDavid Macek, Mladý křesťanský demokratHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Postoj Pirátů ke kandidátovi ANO se mění. Kvůli SPD a komunistům

Vedení Pirátů komentuje povolební vyjednávání. (31. 10. 2017)

Piráti budou o víkendu znovu hlasovat o tom, zda mají na šéfa Sněmovny podpořit kandidáta ANO Radka Vondráčka, a to...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Tisíce lidí si připomněly 17. listopad, nejvíce akcí bylo v Praze

Oslavy 17. listopadu v Praze - Národní třída (17. listopad 2017)

Česko si připomíná památku Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Tisícovky lidí a zástupci...

Armádní speciál s týmem lékařů zachránil tříměsíční dívenku ze Slovenska

Novorozeně cestuje letounem CASA ve speciálním inkubátoru do Prahy

Unikátní záchranný let má za sebou armádní letoun CASA. Se speciálním týmem lékařů a zdravotnickým vybavením na palubě...

Latentní rasismus v nás je, řekl Topolánek v debatě kandidátů na Hrad

Michal Horáček, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek při debatě...

Kandidáti na Hrad se neshodují, zda je česká společnost rasistická, či nikoli. „Latentní rasismus v nás prostě je,“...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.