Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nelíbí se vám chystaný zákon? Napište nám, vyzývá ministerstvo

  16:50aktualizováno  16:50
Ministerstvo spravedlnosti vyzývá občany, aby se spolupodíleli na přípravě nového občanského zákoníku. Návrh zákona zveřejnilo na svých internetových stránkách a kdokoli může úředníkům napsat, co by se v něm mělo změnit. Legislativní norma, která nahradí zákon z roku 1964, má přes 3 tisíce paragrafů.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) | foto: Karel Kopáč, MF DNES

"V rámci připomínkového řízení se k návrhu může vyjádřit odborná i laická veřejnost, a to do 25. ledna," inzeruje v tiskové zprávě ministerstvo. Návrh je na této webové adrese, připomínky lze zasílat na e-mailovou adresu obcanskyzakonik@msp.justice.cz.

Kodex nahrazuje již nevyhovující normu z roku 1964, která byla od pádu komunismu více než čtyřicetkrát novelizována. Návrh zahrnuje i právní předpisy, které teď existují samostatně - například zákon o rodině, zákon o pojistné smlouvě či zákon o nadacích. Jeho součástí je také celá část obchodního zákoníku, jež pojednává o závazcích.

"Vychází z materiálu schváleného vládou v roce 2009, který byl v červnu téhož roku předložen Poslanecké sněmovně," uvedla mluvčí Tereza Palečková.

Poslanci však kodex v minulém volebním období neprojednali. V loňském roce rekodifikační komise podle mluvčí návrh rozšířila o úpravu bytového spoluvlastnictví.

Impuls k vytvoření nového kodexu dal v roce 2000 tehdejší ministr spravedlnosti Otakar Motejl, o rok později byl schválen věcný záměr. Právníci pod vedením Karla Eliáše na něm od té doby pracovali. V letech 2005 a 2007 byla představena první a druhá verze návrhu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz