Aktivisté Greenpeace odhalili údajné nelegálně vytěžené dřevo chráněného stromu

Aktivisté Greenpeace odhalili údajné nelegálně vytěžené dřevo chráněného stromu wengé v dýhárně v Horních Počaplech. | foto: Ibra Ibrahimovič / GREENPEACE.CZ

Nelegálně vytěžené dřevo z Afriky se vozí i do Česka, varuje Greenpeace

  • 40
Ekologičtí aktivisté Greenpeace v pondělí protestovali u dýhárny Danzer Bohemia v Horních Počaplech. Chtěli tak upozornit na to, že dýhárna zpracovává podle nich ilegálně vytěžené dřevo z Demokratické republiky Kongo.

Greenpeace tvrdí, že dýhárna zpracovává kmeny vzácného stromu Millettia laurentii, který je na seznamu ohrožených druhů sestavovaným každoročně Mezinárodní organizací pro ochranu přírody (IUCN). Ekologové tvrdí, že důkazem jsou samotné klády, které má továrna ve svém areálu.

"Na kládách je označení, které ukazuje, že byly vytěženy na základě ilegální koncese společnosti Bakri Bois Corporation  pro těžbu v provincii Équateur v Demokratickém Kongu," uvedl v tiskové zprávě hnutí Greenpeace vedoucí jeho pralesní kampaně Jan Freidinger.

Sdružení se už proto obrátilo na ministerstvo zemědělství a také na republikovou policii. Po úřadech ekologové zároveň žádají, aby dřevo zajistily.

"Zpracování takového dřeva je v jasném rozporu s nařízením Evropské komise z roku 2010 (najdete ho zde)," uvedli ekologové.

Greenpeace se obává, že firma bude chtít dřevo přepracovat co nejdříve na dýhu. Členové sdružení proto některé klády stromů označili a chtějí navíc počkat, až do areálu firmy dorazí policie.

Do protestů se zapojila i holandská pobočka Greenpeace. "Vyzýváme české autority, aby se zasadily o řádné dodržování nařízení EU. Pokud budou vlády zemí EU i nadále přehlížet nelegální těžbě dřeva, deštné pralesy brzy zmizí," upozornila vedoucí nizozemské pralesní kampaně Danielle Van Oijenová.

Podle firmy Danzer však není její povinností původ dřeva na zpracování zjišťovat. "Danzer Bohemia - Dýhárna není a nikdy nebyla vlastníkem či dovozcem předmětného dřeva wengé. Vlastníkem dřeva wengé je jeden z našich zákazníků. Není v našich silách zkoumat či dokazovat původ dřeva z dokumentů, které jsou nám k dispozici," sdělil ČTK Radim Vráblík z Danzer Bohemia. Podle něj firma nicméně až do uzavření případu nebude s tímto dřevem disponovat.

"Ministerstvo bude moci kontrolovat jen ty, kteří výrobek uvádějí na trh, tedy prodejce. Už nyní má ale prodejce povinnost původ dřeva evidovat, to nelegální je tedy teoreticky neprodejné. S kontrolami snad budeme moci začít od prvního srpna, až zákon vstoupí v platnost, a budeme je provádět i zpětně," uvedla Taťána Voců z tiskového oddělení ministerstva zemědělství.

Vzácné dřevině, která roste především střední Africe, se přezdívá wengé podle typického tmavého zbarvení dřeva. Na seznam ohrožených druhů ho IUCN zařadila už v roce 1998. Podle organizace je strom ohrožen předimenzovanou těžbou kvůli jeho dekorativní kresbě.

Deštný prales v Konžské pánvi, ze kterého dřevo údajně pochází, je podle Greenpeace po Amazonii druhým největším na Zemi a je jedním z nejvýznamnějších ekosystémů na planetě.

Přibližné situování provincie Équator

Přibližné situování provincie Équator


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video