Opakování voleb by přivítal například lídr ODS v Libereckém kraji Tomáš Hasil.

Opakování voleb by přivítal například lídr ODS v Libereckém kraji Tomáš Hasil. | foto: Bořivoj Černý, MF DNES

Někteří v ODS chtějí nové volby

  • 1124
Ještě nikdy žádná politická strana po roce 1989 nezískala ve sněmovních volbách tolik hlasů jako nyní ODS - 35,5 procenta. A ještě nikdy nebylo vítězství tak hořké. Převládají státotvorná vyjádření, ale řada občanských demokratů už nyní podporuje nové volby.

Přejít na volební speciál

Ani rekordní počet hlasů nestačí občanským demokratům, aby s lidovci a zelenými vytvořili společnou vládu, která by měla ve Sněmovně většinu hlasů. Co teď s tím? V pondělí rozhodne širší vedení pravicové strany, takzvaná výkonná rada.

Už v sobotu o různých variantách jednaly špičky strany. Nejprve hned ráno, kdy si lídři rozladění z volebního patu vraceli sebevědomí a vzájemně se ujišťovali, že 35 procent je historický úspěch. Večer se pak vedení ODS na dalším jednání dohodlo, že se jako vítězové musí pokusit najít podporu pro nový kabinet v čele s Mirkem Topolánkem.

Protože jim ale chybí ve Sněmovně jeden hlas (a podporu nechtějí hledat u komunistů), hodlají začít vyjednávat s hlavním soupeřem, se sociálními demokraty.

"V každé straně jsou slušní lidé, kteří dávají přednost slušnosti před arogancí," spoléhá místopředseda ODS Ivan Langer na jednotlivce mezi poslanci ČSSD, kteří by mohli podpořit nový kabinet.

Pomohou přeběhlíci z ČSSD?
S tím už mají občanští demokraté zkušenost z voleb v roce 1996, kdy jejich vládě s lidovci a ODA chyběly ve Sněmovně dva hlasy. Podporu nakonec našli u dvou socialistů - poslanců Tomáše Teplíka a Josefa Wagnera.

Rozzuřený šéf ČSSD Miloš Zeman je tehdy za trest vyloučil ze strany - a lze očekávat, že podobně by případné přeběhlíky potrestal i dnešní lídr Jiří Paroubek.

"Mezi nynějšími sociálnědemokratickými poslanci a v současné atmosféře nikoho takového nevidím," míní místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

Šéf ODS Mirek Topolánek se už v sobotu, pár hodin po vyhlášeních volebních výsledků, sešel se svým nejbližším spojencem - předsedou KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem. A v neděli s lídrem zelených Martinem Bursíkem. S oběma by rád Topolánek společně vládl.

Regiony chtějí nové volby
"Zatím jde spíš jenom o informativní schůzky o tom, jak čteme tu situaci, co si o tom myslíme," řekl Topolánek.

"My jsme vítězové voleb, získali jsme skoro dva miliony hlasů a neseme plnou zodpovědnost za sestavení vlády. A v této chvíli povinností politiků je jednat a vytvořit prostor pro sestavení vlády, protože pro tohle politické strany existují," dodal.

Zatímco špičky ODS vydávají povinná státotvorná prohlášení, že je nutné se alespoň pokusit vytvořit vládu, regionální lídři strany si mohou dovolit dávat najevo skepsi k dalšímu vývoji. Příliš nevěří, že se vůbec může podařit najít nějakou podporu při patovém výsledku voleb v poměru 100:100 hlasům.

"Doufám, že budou předčasné volby. Podruhé určitě voliči jednoznačně vystaví červenou stopku levici," prohlásil ústecký hejtman Jiří Šulc z ODS.

"Nejpoctivější by bylo změnit volební systém a vyhlásit nové volby. V tuhle dobu se ukazuje, že téměř nemůže vzniknout vláda, která bude mít silný mandát. Měli bychom o tom velmi vážně uvažovat," souhlasí lídr ODS v Libereckém kraji Tomáš Hasil.

Změnu volebního systému na většinový se ODS prosadit asi nepodaří. "Možnosti stávajícího proporčního systému se vyčerpaly, ale zatím jsme jediní na české politické scéně, kteří mají ve svém volebním programu přechod na většinový volební systém," upozorňuje první místopředseda ODS Petr Nečas.

Většinový systém je výhodný pro velké strany, protože platí jednoduché pravidlo: vítěz bere vše, získá většinu křesel a nemusí uzavírat koalice s menšími stranami. V Česku se tímto způsobem volí do Senátu.

Řada dalších občanských demokratů zůstává skeptických i pro případ, že by společná vláda ODS, lidovců a zelených vznikla a dostala důvěru. Tvrdí totiž, že tak slabá vláda - závislá na tom, jak se ten který poslanec vyspí - by stejně neměla sílu prosadit rozsáhlé reformy, s nimiž šla ODS do voleb.

Konec slibovaných reforem?
"Nemáme teď sílu realizovat podstatnou část svého programu. V České republice totiž bude situace taková, že se nestane nic špatně, ale nevznikne ani nic dobrého," tvrdí šéf poslanců ODS a kandidát na ministra financí Vlastimil Tlustý.

"Pokud bude třeba dostavět dálnice nebo opravit silnice, to nepočká, takže i při patové politické situaci by se řešení mohlo najít. Ale zásadní operace budou muset počkat," dodává. 

Konzervativci jsou si navíc dobře vědomi, že pokud vytvoří jen "udržovací" vládu a neprosadí plánované změny důchodového systému, zdravotnictví či justice, riskují ztrátu kreditu v očích svých příznivců.

"Nejlépe by bylo sestavit vládu ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, tolerovanou sociální demokracií. Koalice by však musela mít možnost prosazovat relevantní program.
Pokud by byla rukojmím sociální demokracie, pak to nemá smysl," varuje poslanec ODS David Šeich.

Mirek Topolánek, jenž se vznikem nové vlády spojil své další působení v čele ODS, nepovažuje reformy za "odpískané". Jistý si je třeba snížením daní, byť připouští, že prosazení rovné daně v plánované podobě je ohroženo.

"Teď jde o analýzu, kam až jsme ochotni ustoupit při sestavování vlády, aby naplňovala co nejvíc náš program," říká.

Každopádně ta tam v sobotu byla nálada ze slavnostního sobotního večírku, kdy si občanští demokraté pochutnávali na mušlích a četli magazíny s články typu "devět nejlepších golfových jamek v Česku".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video