Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Část Ukrajinců získá snáz víza do Česka, je to v rámci pomoci zemi

  8:52aktualizováno  8:52
Česká republika zjednodušila vydávání krátkodobých víz pro některé Ukrajince. Všichni žadatelé s českým původem, mladí do 26 let a důchodci nad 60 let už nemusí hradit poplatek za vyřízení víza. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Johany Grohové se Ukrajinců s českými kořeny týkají i další vízové úlevy.
Koncem března se ukázalo, že se do Česka stěhují méně než dříve. Počet žádostí o azyl meziročně klesl.(Ilustrační foto)

Koncem března se ukázalo, že se do Česka stěhují méně než dříve. Počet žádostí o azyl meziročně klesl.(Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

"Pokud žadatelé s českým původem předloží potvrzení o příslušnosti ke krajanské komunitě, nebo doklad prokazující český původ, pak bude možné po prověření těchto dokladů ze strany příslušného úředníka zastupitelského úřadu udělit vízum pro více vstupů s platností až jeden rok," popsala.

Podle Grohové jsou tato opatření součástí pomoci Ukrajině, na kterou česká vláda v březnu schválila 50 milionů korun.

Nemají prý naopak přímou souvislost s březnovými žádostmi volyňských Čechů na Ukrajině, kteří se obrátili na české představitele s prosbami o pomoc kvůli neklidné situaci v této postsovětské republice. Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) ale tehdy oznámila, že pro pomoc českým krajanům na Ukrajině zatím nevidí bezpečnostní důvod. (více čtěte zde).

Ministr vnitra Milan Chovanec v únoru na jednání vlády uvedl, že Česko zatím zachová vízový styk s Ukrajinou. Podle něho proto, aby nedošlo k masivnějšímu přílivu Ukrajinců do střední Evropy (více zde). Koncem března se ale ukázalo, že se do Česka stěhují dokonce méně než dříve. Počet žádostí o azyl meziročně klesl. "Ukrajinci podali v jedenáctém týdnu 1388 žádostí o vízum a 892 víz Česko udělilo. Dokonce jsme zaznamenali snížení oproti desátému týdnu. Nejedná se tedy o žádný masový exodus," řekl tehdy po jednání Bezpečnostní rady státu Chovanec (více nejdete zde).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Najdete na iDNES.cz