Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Někteří lidé propíjejí sociální dávky

  0:01aktualizováno  0:01
Úřady nedokážou úspěšně zabránit zneužívání sociálních dávek. Řada lidí, kteří dostávají sociální podporu například pro své děti, státní pomoc propíjí nebo prohrává v automatech. Radnice proto část vyplácených peněz stále častěji nahrazují nejrůznějšími poukázkami na konkrétní zboží, ale ani to nestačí.

"Lidé si velmi rychle našli cestičku a potraviny, které dostanou, vyměňují za alkohol a cigarety," stěžuje si vedoucí sociálního odboru ve Valašském Meziříčí Jarmila Ptáčková.

Potravinové poukázky místo části finanční podpory vydávají i radnice ve Vsetíně, Rožnově pod Radhoštěm nebo třeba v Chomutově. Ve všech těchto městech nyní s poukázkami a potravinami kvete výměnný obchod. "Lze tomu zabránit. Ale jen tak, že jídlo tomu člověku přinesete domů a počkáte, až ho před vámi sní," říká Petr Niederle z ministerstva práce a sociálních věcí.

Sociální dávky v naturáliích dostávali podle rozhodnutí Městského úřadu ve Valašském Meziříčí lidé, kteří z nich žijí, ale zároveň opakovaně odmítají nabízenou práci, nepřispívají do rodinného rozpočtu na děti a nijak zvlášť se o ně nestarají.
"Zákon to umožňuje. Některé dávky je možné vyplácet jak finančně, tak i věcně," vysvětluje Niederle.

Úřady tak z dávek mohou přímo zaplatit ve školních jídelnách obědy dětem, pro které jsou peníze určeny, nebo také majiteli nájem za notorické neplatiče. Se zbytkem státní pomoci si však úředníci nevědí rady. "Lidé si u obchodníka, se kterým jsme domluveni, koupí třeba pět kilo mouky a vymění to s někým jiným za láhev rumu. To jsme potom tam, kde jsme byli," říkají úředníci z Valašského Meziříčí.

Problémy přiznávají i zástupci jiných měst. "Jistěže nemůžeme zabránit, aby získané potraviny někdo prodal a prohýřil jako obvykle, ale cestu k tomu mu určitě ztížíme," soudí vedoucí sociálního odboru z Rožnova pod Radhoštěm Jaroslav Klimek. Ve Valašském Meziříčí nyní po špatných zkušenostech na systém poukázek rezignovali. Výživné dále budou vyplácet výhradně v penězích.

Petr Niederle upozorňuje ještě na jednu, alespoň teoretickou, možnost, jak dávky vyplácet. "Podle zákona může úřad ustanovit zvláštního příjemce peněz. Ten pak určuje, za co budou utraceny," říká. Podobné možnosti však radnice využívají zřídka.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Najdete na iDNES.cz