Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Někteří lidé investory nevítají

  5:59aktualizováno  5:59
Komorovice - Na kraji maličké vesnice se 165 obyvateli, několik kilometrů od Humpolce, bude brzy dokončena rozlehlá výrobní hala. Do Komorovic přichází další investor. Zdejší volné pozemky lákají podnikatele svojí polohou i dobrou dopravní dostupností. Mezi usedlíky to však vyvolává rozdílné reakce.

"Pro Komorovice v případě naší firmy rozhodly přístupové podmínky, poloha a rozloha pozemku. V Humpolci ani v dalších okolních obcích jsme nic vhodnějšího nenašli," zdůvodnil vstup firmy Hranipex do Komorovic předseda představenstva Zdeněk Rýzner. Nová výrobní hala na výrobu nábytkových hran bude dokončena ještě letos a v lednu se sem přesune výroba.

Zájem investora ale nebyl ve vesnici vítaný  jednoznačně. "Plánovaná výstavba výrobní haly Hranipexu vyvolala mezi obyvateli hodně vzrušenou polemiku. Sám jsem zpočátku nebyl právě pro, spíš jsem zastával názor podpořit v této lokalitě individuální bytovou výstavbu. Nakonec však  argumenty pro stavbu haly pro lehkou průmyslovou výrobu převážily a příslušnou změnu územního plánu jsem spolu s většinou zastupitelů podpořil," uvedl starosta Komorovic Petr Machek.

"Vím, že tady je silná skupina obyvatel s jiným názorem, ale průzkum mezi lidmi potvrdil, že většina neměla proti příchodu dalšího investora větší výhrady," dodal.
Proti přeměně okolí Komorovic na průmyslovou zónu byli zejména lidé bydlící v sousedství budované výrobní haly. "Možná třicet procent obyvatel  bylo proti tomu, aby se tady stavěla další výrobní hala, ale naše názory k územnímu plánu nezískaly většinu. Nelíbí se mi to, Komorovice se stávají raritou možná v celostátním měřítku, kdy tak malá ves má tolik průmyslu," potvrdila své záporné stanovisko k přeměnám tváře vesnice Jaromíra Veselá, jedna z obyvatelek.

Už dříve postavila na opačném konci vesnice své výrobní provozy firma Osma, která se zabývá výrobou plastového potrubí. Také její majitele přivedla do Komorovic především blízkost dálnice.

"Usedlíci náš příchod tehdy nesli dost nelibě, zejména starší se s proměnou vesnice obtížněji vyrovnávali, ale časem se vztahy zlepšily. Místní i lidé z blízkého okolí u nás našli práci, což určitě přístup k firmě poznamenalo," přiblížil vývoj vztahů ve vesnici ředitel společnosti Osma František Behner.

Dříve bylo v Komorovicích pouze zemědělské družstvo a pár řemeslníků. A taky většina lidí odjíždějících za prací jinam a vyšší nezaměstnanost. "Vesnice se mění. Současné přísné předpisy ale znemožňují, aby firmy, které do Komorovic pustíme, přinesly s sebou nějakou nežádoucí ekologickou zátěž zdejšího životního prostředí," zdůraznil starosta Machek.

Podle něho by obec mohla mít výraznější vliv na využití okolních pozemků, kdyby je vlastnila. "Obec bohužel téměř žádné pozemky nemá, staví se na soukromém," poznamenal.

Jinak je ale starosta optimistou. "Myslím si, že do budoucna bude příchod investorů pro Komorovice přínosem. Věřím, že si díky nim v dohledné době pomůžeme k čističce a že i kontroverzní výrobní hala  pomůže například k odhlučnění obce od frekventované silnice," odhadl Petr Machek.

Jaromíra Veselá ale jeho optimismus zatím nesdílí. "Výrobní haly poznamenávají tvář okolí Komorovic spíše negativně a myslím si, že tady bude ještě hlučněji. Těsně u dálnice jsou určitě vhodnější pozemky, na stavby tady bylo ještě dost času," uzavřela nespokojená obyvatelka vesnice.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Za újmu způsobenou prezidentem lze žalovat stát, uvedl Nejvyšší soud

Prezident Miloš Zeman při vystoupení na Žofínském fóru (23. 5. 2018)

Pokud prezident při výkonu funkce někomu způsobí újmu, například svým výrokem zasáhne do osobnostních práv, lze žalovat...

Ostudná místa Zlína: na nádražích se vrátíte v čase, podchod se nepovedl

Autobusové nádraží ve Zlíně.

Dávno přežitá nádraží, zdevastovaný areál Družby nebo podchod, jehož oprava za desítky milionů korun se tak úplně...

Najdete na iDNES.cz