Ordinace některých praktických a dětských lékařů zůstanou ve středu zavřené

Ordinace některých praktických a dětských lékařů zůstanou ve středu zavřené

Někteří lékaři dnes na protest neordinují

  • 312
Někteří praktičtí a dětští lékaři dnes nebudou ordinovat. Nelíbí se jim, kolik Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) platí za léčbu pacientů. Na dveřích ordinací tak mnozí pacienti především na Moravě narazí na adresu jiného lékaře, který je ošetří.

Zavřené ordinace najdou lidé ve Zlínském, Jihomoravském, Olomouckém, Karlovarském kraji a na Vysočině. Účast slíbili také lékaři v jižních Čechách, v Nymburku a Praze 12. Další lékaři se radí, jakou formou se k protestu připojí.

Někteří zavřou ve středu ordinaci na celý den, další vyvěsí protestní leták a jiní přeruší práci třeba na hodinu. Na dveřích zavřených ordinací najdou pacienti adresu jiného lékaře či nemocnice, kde je s akutními obtížemi přijmou.

Přesto občas dochází ke zmatkům. Například dětská lékařka v Údolní ulici v Brně připsala na protestní leták,
že v akutních případech ji zastoupí kolegyně na nedalekém Obilním trhu. I tato ordinace však zůstala zavřená. Na dveřích visel seznam lékařů, kteří
mají službu, ovšem v nadpisu bylo uvedené datum 29. března.

Lékaři chtějí 50 korun na pacienta
Česká lékařská komora protesty lékařů podporuje. Svaz pacientů je naopak považuje za nemravné a bezdůvodné.

Ambulantní specialisté před nátlakovými akcemi varují, doba je podle nich příznivá pro vyjednávání. Tomu dává přednost i ministerstvo zdravotnictví.

Jádrem sporu jsou takzvané "vratky". Někteří odborníci totiž mají kvůli překročeným limitům za léčbu vracet pojišťovně až desetitisíce korun. Přitom očkování a preventivní prohlídky, kvůli nimž přečerpali peníze především dětští lékaři, nesmějí odepřít.

Lékaři chtějí dát také najevo, že jim VZP neplatí za léčení tolik, kolik by potřebovali. Žádají, aby jim pojišťovna dávala měsíčně za registrovaného pacienta 50 korun. V současné době dostávají 36 Kč.

Ceny na letošní rok dohodli s VZP šéfové lékařských sdružení. Podle mluvčího Sdružení praktických lékařů Jana Jelínka s nimi souhlasilo 12 ze 14 krajů. Ministerstvo je vydalo ve vyhlášce a VZP tedy musí ceny dodržet.

VZP: Stávka není fér
Pojišťovna ale oprávněnost stávky odmítá, podle mluvčí VZP Jany Víškové dostali praktičtí lékaři prokazatelně zaplaceno za práci, kterou loni odvedli.

"Lékaři se tedy nyní stávkou domáhají toho, aby jim VZP na úkor jiných oblastí péče o pacienty přenechala celkem 100 milionů korun," dodala Víšková.

Výše plateb VZP ale není jediná věc, která lékaře trápí. Nelíbí se jim ani to, že pediatrie není pro mladé lidi zajímavá a odborníci postupně stárnou. 

"Není vyřešeno financování, vzdělávání těch lékařů a nebude to pro ně tak atraktivní," řekla ČTK Kateřina Lukešová, která zastupuje dětské lékaře na
Českokrumlovsku.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt k akci lékařů řekl, že pokud je to protest, který chce dlouhodobě pozvednout ambulantní sféru, aby měla větší význam a byla dlouhodobě lépe placena, ministerstvo ho vítá. "Bereme to jako podporu reformních kroků ministra Tomáše Julínka," vysvětlil.

Pokud lékaři usilují o více peněz na příští rok, mohou si je vyjednat na dohodovacím řízení. Pokud ale chtějí změny letos, není to už podle Cikrta možné.

Na jihu Moravy a Plzeňsku se stávkuje nejvíc
Lékaři protestují proti této normě v krátké době už podruhé (více zde). Na jižní Moravě ale tentokrát zůstalo zavřených ordinací mnohem více, především v Brně a na Břeclavsku. V Brně zavřelo ordinace více než 60 z 85 pediatrů. Kromě dětských lékařů navíc nyní stávkují i praktičtí lékaři pro dospělé.

Jihomoravská organizace Sdružení praktických lékařů jejich protest podporuje, ale neorganizuje ho. Jak ČTK řekl Ivo Dedek ze sdružení, protest považují za legitimní, ale sdružení nyní dává přednost vyjednáváním.

Sami pacienti mají na protest lékařů rozporuplné názory. Někteří je podporují, jiní se naopak domnívají, že lékaři by měli především vyjednávat s pojišťovnami a ministerstvem zdravotnictví. "Lékaři mají třeba v něčem pravdu, ale co pacient, když potřebuje pomoc," podotkla
Květuše Velebová před poliklinikou v Brně na Lesné.

Tvrdé protesty se konaly také na Plzeňsku. Zavřené dveře ordinací našli lidé u naprosté většiny soukromých dětských lékařů v Plzni a u zhruba 90 procent praktických lékařů ze severního Plzeňska. 

Jinde v kraji se lékaři připojili k protestu různě. Někteří zavřeli ordinaci, jiní přerušili práci jen na čas a další
pouze vyvěsili na dveře informační letáky.

Na Vysočině a jihu Čech se zapojí jen pediatři 
Na Vysočině dnes zavřeli ordinace pouze pediatři. Zato se jich ke stávce přidala drtivá většina. Vážně nemocné pacienty lékaři ošetří na předem stanovených místech, kde se střídají ve službách. Praktičtí lékaři pro
dospělé se k protestům podle ČTK tentokrát nepřidali.

Dětské lékařky dnes slouží do 16 hodin jednak v Telči a jednak v Domě zdraví v Jihlavě. Poté se maminky s nemocnými dětmi mohou obracet na lékařskou službu první pomoci v nemocnici. Obdobné je to v ostatních
okresech.

Na jihu Čech se k protestu lékařů připojilo všech 160 pediatrů. Část z nich protestuje symbolicky, většina
ale ordinace skutečně uzavřela. Péči o děti zajišťuje v každém okresním městě alespoň jedna ordinace.

V Pardubickém kraji stávkují praktici pro dospělé pouze výjimečně, zato pediatrů se k protestům připojila většina. Jejich počty se ale liší v jednotlivých okresech. V samotných Pardubicích dnes z 19 dětských lékařů ošetřovali nemocné tři. Na Chrudimsku zůstalo pro dětské pacienty uzavřeno asi 12 ordinací z 22.

"Jemné" protesty v Praze, Liberci a Ústeckém kraji
V Ústeckém kraji se lékaři k protestům přidali většinou jen vylepením letáků na dveře čekáren a ordinací. Někde vsadili jen na osobní informaci ošetřovaným pacientům.

"Ne, že bych nesouhlasila s požadavky svých kolegů. Abych ale zvládla nápor pacientů, potřebovala bych, aby pracovní týden měl minimálně šest dní," řekla praktická lékařka z Litvínova na Mostecku Ivana Vycpálková.

Také hlavní město zažilo jen mírné protesty. Kolem 80 procent pražských pediatrů vyvěsilo podle ČTK letáky, část jich také v 11 hodin zavřela na hodinu ordinace. Někteří odvolali na dnešek preventivní prohlídky a většina vysvětlovala rodičům, proč jsou nespokojeni.

Na poliklinice v pražských Modřanech nepracovali dnes pouze dva lékaři. Z 15 pacientů, jež ČTK oslovila, devět o protestu lékařů vůbec nevědělo. Neměli obavy, že by je dnes lékaři neošetřili.

Mírnou formou se k protestům připojila také většina z téměř 300 praktických lékařů pro děti a dorost v Libereckém kraji. Kvůli poměrně vysoké nemocnosti ordinace úplně nezavřeli, většinou jen omezili odpolední ordinační hodiny a zahájili informační kampaň.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video