Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Některé firmy chtějí zneužít pražského zasedání finančníků

  19:04aktualizováno  19:04
Praha - Již několik lidí ze čtvrtého pražského obvodu naletělo na lživé letáky firem, jež nabízejí v době zářijového zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky pobyty v Krkonoších nebo v přímořských letoviscích s tím, že polovinu ceny zaplatí radnice Prahy 4. Úřad se však od těchto informací distancuje a tvrdí, že podnikatelé se snaží lidi oklamat. Pokud policie prokáže, že se jedná o trestný čin podvodu, lidem, kteří si letáky objednali, hrozí až dva roky vězení.

"Na některých místech našeho obvodu visí letáky, které nabízejí dovolenou u moře nebo v Krkonoších. V plakátcích jsou informace o tom, že padesát procent z ceny za ubytování a stravu zaplatí radnice, což je ale hloupost," sdělila vedoucí humanitního odboru nuselské radnice Věra Rožková.

Například na jednom z nabídkových listů, který láká na čtrnáctidenní pobyt v Harrachově, stojí: "Využijte příspěvku obvodního úřadu Prahy 4!! 50% na ubytování i stravu!!"

"Pochopitelně text na letácích je lživý a my na tyto pobyty přispívat nebudeme," upozornila Rožková.

Její slova potvrzuje i starostka čtvrtého obvodu Miroslava Studenovská: "Je to absolutní nesmysl, to by mohl někdo chtít zaplatit bydlení v hotelu Jalta. Musíme se okamžitě poradit s právníkem, co s tím uděláme."

 Milan Wohlan, ředitel harrachovského Skicentra v Krkonoších, jež tuto podzimní dovolenou nabízí, však na tomto letáku nic klamavého nevidí.

"Před měsícem v tisku i v televizi představitelé nuselské radnice deklarovali, že lidem, kteří v době sjezdu vyjedou z města, zaplatí polovinu nákladů," brání se podnikatel.

"Chtěli jsme lidem vyjít vstříc. Pokud žádný příspěvek nezískají, měli být naštvaní spíše na radnici než na nás," říká Wohlan s tím, že většina obyvatel Nuslí jejich letáky ve schránkách najde v nejbližších dnech.

"My jsem úřadu šanci dávali: před dvěma měsíci jsme jim faxovali naši nabídku, ale oni nám doposud neodpověděli. Neměli to prostě v mediích říkat," dodal ředitel hotelu.

Starostka Studenovská připustila, že nabídka jim přišla. "Takových návrhů jsme ale dostali spousty a vybrali jsem jenom dvě nejvhodnější rekreační místa. Na to, abychom vydávali obecní peníze, musí být přece řádná smlouva," reagovala Studenovská.

Na adresu humanitního odboru úřadu, jež pobyty seniorů zajišťuje, přišly již dvě žádosti od lidí, kteří požádali o příspěvek na pobyt. "Odepsali jsme jim, že s těmito hotely či cestovními kancelářemi nemáme nic společného a nebudeme tedy nic platit. Také jsme měli několik telefonických dotazů od zájemců, jež si informaci na letácích ověřovali," doplnila Rožková.

Policejní mluvčí Jan Holub uvedl, že poškozená osoba nebo instituce musí podat trestní oznámení, aby policisté případ začali prošetřovat. "Může se totiž jednat o trestný čin podvodu, za což hrozí podle trestní sazby až dva roky vězení, zákaz činnosti nebo pokuta," popsal Holub.

Podle Rožkové z humanitního odboru sice bude radnice na pobyty seniorů přispívat, ale pouze na zájezdy organizované jejich pracovníky. Zájemci v důchodovém věku, kteří bydlí v bezpečnostní zóně kolem kongresového centra, mohou vyjet od 18. září do 1. října do rekreačních středisek v Rabyni u slapské přehrady a v Plané nad Lužnicí.

"Všichni senioři, kteří žijí v bezpečnostní zóně, se mohou přihlásit na náš odbor a my jim uhradíme dvě třetiny z celkové ceny," upřesnila Rožková. "Ostatní důchodci mohou využít volných míst v centru ve Zlenici. Celý pobyt, který vyjde asi na patnáct set korun, si však zaplatí sami," doplnila.

 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz