Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Některé body zprávy Evropské unie

  12:34aktualizováno  12:34
-
Státní správa: Komise konstatuje dobré fungování parlamentu a ústředních institucí státu. Všímá si nedostatku pokroku při reformě státní správy od července 1997. Harmonogram její reformy se neplní.
Justice: Fungování se za poslední rok nezlepšilo a trvá vysoký počet nevyřešených případů, uvádí komise.
Korupce: Vláda v minulých letech označila korupci za značný problém. Jeho vyřešení brzdí nedostatek lidí a vybavení a také nízké mzdy úředníků.
Občanská práva: Přetrvává vysoký počet osob bez státního občanství. Nová vláda počítá se změnou zákona, která by měla problém vyřešit.
Makroekonomická situace: Ekonomický růst se vytratil, nezaměstnanost prudce vzrostla, na druhé straně se snížil inflační růst a zesílila exportní výkonnost. Hlavním impulsem pro strukturální reformy byly v minulém roce především jarní balíčky ekonomických opatření. V jejich rámci je pak nejkontroverznějším problémem privatizace bankovního sektoru. Probíhá také příprava na privatizaci dalších státních strategických podniků. Zatím však není jasné, jak se k tomuto postaví nová vláda. Jmenování nové sociálnědemokratické vlády by nemělo vést k zásadní změně ekonomické politiky, mohlo by však dojít ke zpomalení tempa reforem.
Fungování tržní ekonomiky: Cenová liberalizace pokračuje rychle, stejně jako zahraničního obchodu a kursového režimu. Překážky existují na trhu s půdou, její velká část stále zůstává v rukou státu. Podstatné zlepšení je třeba ve vzájemné komunikaci vlády a ČNB.
Jednotný vnitřní trh: V oblasti vnitřního trhu kritizuje komise zejména nulový pokrok v oblasti ochrany dat, duševního vlastnictví, autorských práv.
Průmysl: Nezbytnost konečně privatizovat strategické podniky a provést restrukturalizaci, kterou brzdila složitá vlastnická struktura a úloha státních bank. "Zatím nebyla žádná skutečná snaha restrukturalizovat hutní a ostatní těžký průmysl," říká zpráva.
Regionální politika: Zejména zřízení ministerstva pro místní rozvoj umožnilo pokrok při přípravě na účast ve strukturální politice EU. Finanční nástroje regionální politiky jsou však omezené a kontrola je slabá.
Životní prostředí: Jistý pokrok, řada nových norem, nicméně zbývá převzít velké množství legislativy EU zejména v oblasti průmyslového znečištění a čistoty vody. Je zapotřebí velikého úsilí a značných investic.
Vnitro, hranice: Významné zpomalení; komise poukazuje zejména na potíže s kontrolou hranic. Nabádá k přijetí cizineckého, azylového a migračního zákona a sladění vízové politiky s EU.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Pakt Zeman-Babiš funguje i po jmenování vlády, píše slovenský tisk

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Nejhorší možná kombinace vládnutí, fungování paktu Babiš-Zeman, či možný začátek krásného přátelství mezi prezidentem a...

Obří tukové monstrum, které v září vyděsilo Londýn, vystaví v muzeu

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Gigantická hrouda tuku, která v polovině září ucpala část londýnské kanalizace, bude vystavena v proslulém Muzeu...

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští činitelé také bránili potrestání lidí...Najdete na iDNES.cz