Zemřel John McCain. Nezdolný veterán z Vietnamu, který šel proti proudu - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zemřel John McCain. Nezdolný veterán z Vietnamu, který šel proti proudu

  2:49aktualizováno  10:48
Americký senátor John McCain byl na politické scéně úkazem. Nebál se jít proti své domovské Republikánské straně. Proslul svou otevřeností a přímočarými názory. V roce 2008 neúspěšně bojoval o prezidentský úřad. Po sestřelení během války ve Vietnamu strávil pět let v zajetí, kde přežil vážná zranění i mučení. V sobotu, ve věku 81 let, podlehl agresivnímu onemocnění mozku.
Zemřel John McCain, americký senátor a veterán z Vietnamu | (1:36) | video: Reuters

McCain se zhoubným nádorem mozku bojoval přes rok, ovšem ve středu se vzhledem k vysokému věku rozhodl léčbu ukončit. Glioblastom je označován za nejagresivnější typ mozkových nádorů. Pacienti s touto diagnózou umírají v průměru do tří měsíců a pokud jsou optimálně léčeni, pak v průměru za jeden rok.

John Sidney McCain III. se narodil 29. srpna 1936 na letecké základně Coco Solo v Panamském průplavovém pásmu. Armádu měl v krvi už od prvních krůčků. Jeho otec i dědeček byli čtyřhvězdičkovými admirály. Dětství strávil McCain cestováním mezi vojenskými základnami ve Spojených státech i zahraničí. Po absolvování základního vzdělání se rozhodl pokračovat v rodinné tradici. V roce 1958 absolvoval Vojenskou akademii v Annapolisu, o dva roky později vystudoval rovněž pilotní školu.

Už během studií sledoval vypuknutí války ve Vietnamu. V té době ještě netušil, že mu jeden z pozdějších velkých neúspěchů americké armády změní život. Ještě před vstupem do armády však zažíval radostné chvíle. Oženil se s Carol Sheppovou, se kterou měl jednu dceru, její další dvě děti z předchozího manželství adoptoval.

Od roku 1967 už McCain sypal bomby na postavení vojáků Severního Vietnamu. Ve stroji A-4 Skyhawk se specializoval na operace prováděné na nízké letové hladině. Na sklonku července téhož roku poprvé unikl smrti. Jeho letoun zasáhla ještě na palubě americké lodi USS Forrestal raketa. McCain z incidentu vyvázl, při explozi však zemřelo 134 jeho druhů ve zbrani.

Malý John McCain na snímku z roku 1937. Vyrůstal na mnoha vojenských základnách v Americe i cizině.

McCain pochází z rodiny, která si zakládá na armádní minulosti. Na snímku z roku 1951 sedí malý John (vpravo), vedle svého dědečka admirála Johna Sidney McCaina a mladšího bratra Joea.

Pět let ve vietnamském zajetí

O tři měsíce později se vydal na svou 23. misi. Cílem byla Hanoj. Jeho letoun však zasáhla jedna z raket vietnamských vojáků. McCainovi se podařilo z padajícího stroje vyskočit, při dopadu do moře si však zlomil obě ruce a nohu. Skupinka civilistů ho vytáhla z vody, vojáci mu posléze uštědřili ránu bajonetem. Zbídačeného vojáka převezli do věznice Hỏa Lò, kterému se přezdívalo Hanojský Hilton.

Vietnamští vojáci McCaina nejprve odmítli ošetřit. Dlouhé dny ho mučili. Lékaře k němu přivolali až ve chvíli, kdy zjistili, že drží v zajetí syna vysoce postaveného amerického admirála. Zajetí McCaina plnilo přední stránky deníků nejen v USA. 

V nemocnici strávil nejméně půl roku, příliš kvalitní lékařské péče se mu nedostávalo. Zhubl 23 kilogramů. Vietnamci ho převezli do věznice na okraji Hanoje, od prosince 1967 sdílel celu se dvěma Američany. Ti později vypověděli, že McCainovi nedávali velkou naději na přežití.

McCain však ze spárů smrti vyvázl. V březnu 1968 ho umístili na samotku, kde strávil další dva roky. Zároveň v této době projevil smysl pro čest a velkou odvahu. Jeho otec se tehdy stal velitelem amerických vojsk ve Vietnamu. Vietnamští vojáci McCainovi nabídli přednostní propuštění. Tento krok by využili jako součást propagandy a zároveň by poukázali na to, že Amerika nejprve pomáhá prominentním válečným vězňům.

Vietnamský lékař ošetřuje zraněného McCaina. Snímek z října 1967.

McCain propuštění odmítl. Prohlásil, že vězení opustí až ve chvíli, kdy na něj přijde řada. Za odpor si vysloužil pravidelné tresty od dozorců. V zajetí byl pět a půl roku, celu opustil 14. března 1973 spolu s dalšími americkými vojáky. Válka na něm zanechala nesmazatelné stopy. Až do konce života například kvůli zraněním nemohl zvednout ruce nad hlavu. Zdravotní potíže mu znemožnily další službu v armádě.

V poválečných letech potkal svoji druhou ženu Cindy Lou Hensleyovou, se kterou se oženil v květnu 1980. Tehdy také definitivně opustil řady americké armády. Krátce pracoval v oddělení pro styk s veřejností v malém pivovaru, který vlastnil jeho tchán. Postupně si začal budovat kontakty v politické sféře. Do funkce ve Sněmovně reprezentantů byl poprvé zvolen v listopadu 1982 ve státě Arizona. O dva roky později mandát obhájil. V kampani hojně využíval svou armádní minulost.

Z pivovaru do Senátu

Během pár let se vypracoval na poměrně významnou osobnost v rámci Republikánské strany. Svého času v očích politologů představoval takzvanou novou pravici. Byl velkým zastáncem politiky Ronalda Reagana. V roce 1986 byl zvolen jako senátor za stát Arizona. V Senátu i Sněmovně reprezentantů si vybudoval pověst konzervativního politika, který se však nebál opřít ani do republikánské doktríny.

Přízeň voličů si získával svou otevřeností. Jen výjimečně se schovával za tradiční neurčitá politická vyjádření. Dlouhodobě bojoval za omezení financování prezidentských kampaní a přísnější legislativu směřovanou na tabákový průmysl. Mandát v Senátu v průběhu let obhájil celkem pětkrát, naposled v roce 2016.

John McCain na snímku z 23. října 1992. sleduje projev tehdejšího senátora Johna Kerryho.

John McCain se 1. června 1993 vrátil do Vietnamu. Navštívil i věznici, které se za války přezdívalo Hanojský Hilton. McCain si zde prožil kruté výslechy a roky v zajetí.

Na sklonku století vstoupil bělovlasý McCain do další fáze své bohaté politické kariéry. V republikánských primárkách byl hlavním soupeřem George W. Bushe v boji o nominaci do prezidentských voleb. Celá řada republikánů oceňovala jeho přímočarou rétoriku. McCain dlouho držel se svým rivalem krok, vaz mu však zlomila prohra během takzvaného volebního superúterý, kdy se hlasuje v klíčových státech. Na počátku května McCain odstoupil z kampaně a oficiálně podpořil Bushe, který se stal později prezidentem.

V srpnu 2000 lékaři McCainovi diagnostikovali rakovinu kůže. Musel podstoupit operaci, po které se však rychle zotavil a vrátil se do politického dění. Už v létě následujícího roku prošel hlasováním ve sněmovně reprezentantů jeho šest let připravovaný zákon o omezení financování volebních kampaní, který se zaměřil zejména na takzvané neregulované „měkké peníze“. Výdaje na kampaně právě kvůli těmto financím mnohdy rostly do astronomických rovin. Zákon později schválil i Senát.

Boj o Bílý dům

V následujících letech podpořil nasazení amerických sil v Iráku, zároveň však kritizoval bojeschopnost jednotek. Lichotivě se nevyjadřoval ani k tehdejšímu ministrovi obrany Donaldu Rumsfeldovi. Při obhajobě prezidentského mandátu opět podpořil Bushe, a to i přesto, že nesouhlasil s celou řadou jeho kroků. Otevřeně ale bránil jeho demokratického soka v bitvě o Bílý dům Johna Kerryho, do kterého se Bush opřel kvůli jeho službě ve Vietnamu.

Chvíle McCaina měla přijít v prezidentských volbách v roce 2008. Po republikánských primárkách se stal oficiálním kandidátem na prezidenta. „Nyní vstupujeme do nejdůležitější části kampaně. Musíme přesvědčit Ameriku, že moje zvolení prezidentem je v nejlepším zájmu USA,“ prohlásil McCain po vítězství v primárkách. Proti sobě však měl těžkého soupeře, demokrata Baracka Obamu.

John McCain letos v červnu dohlížel na nasazení plavidla americké armády, které nese jeho jméno. Shodou okolností sledoval vyplutí z vietnamského přístavu Cam Ranh.

John McCain během republikánských primárek v únoru 2008. S příznivci se setkal mimo jiné i ve Virginii, kde promlouval s letounem A-4 Skyhawk v zádech. Právě tento stroj pilotoval během války ve Vietnamu.

McCain si za svou případnou viceprezidentku zvolil guvernérku státu Aljaška Sarah Palinovou. Ta mu podle mnohých komentátorů McCainovi svým expresivním a často nepříliš promyšlený stylem vyjadřování spíše uškodila. Republikánský prezidentský kandidát tak z voleb vyšel jako poražený. V roce 2012 podpořil Mitta Romneyho, ale Obama svůj prezidentský mandát s přehledem obhájil.

Nejkomplikovanější vztahy však McCain má se současným prezidentem USA Donaldem Trumpem. Ten se do McCaina svého času pustil kvůli jeho službě ve Vietnamu. „Stal se hrdinou, protože ho věznili. Já mám radši lidi, kteří se nenechají chytit,“ prohlásil před dvěma lety Trump. McCain ho v prezidentské kampani zprvu i přesto podpořil. Svá slova vzal zpět ve chvíli, kdy byl Trump obviněn z obtěžování žen. Hořkou pachuť ze zvolení Trumpa McCain zahnal pátou obhajobou senátorského postu.

Rakovina a boj za Obamacare

Loni v létě McCain podstoupil odstranění krevní sraženiny, která se mu vytvořila nad levým okem. Při relativně běžném zákroku u něj lékaři objevili takzvaný glioblastom, velmi agresivní nádor na mozku. Pacienti s tímto druhem onemocnění přežívají maximálně půl roku. McCain měl před sebou první kolo chemoterapie. Politiky se však odmítal vzdát a pár dní po zdrcující diagnóze se vrátil do Senátu bojovat proti zrušení Obamacare.

John McCain na fotografii z 1. prosince 2017. I přes pokročilé stadium rakoviny se stále účastnil politického dění.

Právě při tomto hlasování se projevila největší McCanova přednost. Nebál se jít proti proudu, i když to znamenalo odmítnout většinová stanoviska Republikánské strany. „Myslím, že bychom v tomto ohledu měli spolupracovat, republikáni i demokraté. Naše spory musí jít stranou,“ prohlásil před jedním z hlasování o budoucnosti zdravotnické reformy z pera Obamy.

Před rokem na sklonku listopadu byl McCain opět hospitalizován kvůli vedlejším účinkům léčby rakoviny. Vzkázal, že se těší na návrat do Senátu. Podle jeho kolegů však bylo patrné, že nezdolný McCain ztrácí životní energii. Na jedné z posledních schůzek republikánů vůbec nehovořil, což pro něj bylo velmi neobvyklé. V americké politice však za sebou nechal nesmazatelný otisk.

20. července 2017

Vlivný americký senátor McCain má zhoubný nádor mozku | (0:38) | video: Reuters

Americká CNN s odvoláním na rodinné přátele uvedla, že McCain nechtěl Trumpa na svém pohřbu. Nynější administrativu tak bude nejspíš na smutečním obřadu zastupovat viceprezident Mike Pence. McCainův pohřeb se uskuteční v katedrále ve Washingtonu, následně bude pochován ve městě Annapolis ve státě Maryland, uvedla jeho rodina. 

Na jeho pohřbu nejspíš promluví bývalí prezidenti George Bush mladší a Barack Obama. Ještě předtím bude McCainovo tělo vystaveno v Kapitolu v Arizoně a rovněž v rotundě amerického Kapitolu ve Washingtonu. Jak poznamenal list The New York Times, této pocty se dostává jen nejvýznamnějším osobnostem Spojených států.

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Fešná ruská reportérka slavně osvobodila Sudžu, teď ji roztrhala mina

Premium

Perfektně nalíčená a načesaná se vrhala na nejžhavější místa bojů. Anna Prokofjevová nedávno ulovila sólokapra, když jako první ruský novinář přinesla záběry ze znovuzískané Sudže v Kurské oblasti....

Měl být ministrem, ze strachu odmítl. Na jeho statek zaútočili maskovaní radikálové

Premium

Ještě nikdy v historii Spolkové republiky se nestalo, že by politicky motivovaný násilný protest mohl změnit obsazení vlády v Berlíně. Až nyní. Günter Felssner, šéf Bavorského svazu zemědělců, byl...

29. března 2025

Z děcáku k úspěchu ve fitness. V životě musíte hrát i s hroznými kartami, říká

Neviditelní. To mohou být samoživitelé, senioři, nezaměstnaní 55+, nízkopříjmové rodiny nebo třeba ti, kteří vyrůstali v dětském domově. Mezi posledně jmenovanou skupinu patří i Veronika Blahovská. I...

29. března 2025

Když nemáte práci, nikam neletíte. Američtí dopravci redukují počty spojů

Americké aerolinky zažívají turbulentní časy. Po období silného růstu aktuálně čelí výzvám v podobě rostoucí inflace, ekonomické nejistoty a poklesu poptávky jak ze strany turistů, tak ze strany...

29. března 2025

Zábavné úlohy, hříčky s textem. Procvičte k přijímačkám logické uvažování

Premium

Jazyk vznikl proto, abychom my, lidé, dokázali popsat, co se děje kolem nás i v našem nitru. Dnešní cvičný test prověří, nakolik dokážete porozumět českým slovům a větám.

29. března 2025

Velký přehled odměn a platů v Motole: Ludvík vydělal za 25 let přes 60 milionů

Premium

Bývalý ředitel pražské Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík si za 25 let, kdy stál v jejím čele, vydělal přes 60 milionů korun. Jeho někdejší provozně technický náměstek Pavel Budinský si...

29. března 2025

Moc volna škodí. Někteří lidé nevědí, jak s volným časem nakládat, říká ekonom

Premium

Lidé dnes už nepracují jen pro peníze, ale i kvůli sebenaplnění. Práce je také velkým tématem hovorů. „Je naprosto přirozené, že se lidé sejdou a řeší svou práci a vztahy v ní. Více či méně se...

29. března 2025

Dvě nehody na dálnici D5 během jednoho dne. Další srážka ji opět uzavřela

Na 122. kilometru dálnice D5 ve směru na Rozvadov došlo k nehodě, která původně byla hlášena jako srážka mezi nákladním vozidlem a osobním autem. V pozdních večerních hodinách pak policie upřesnila...

28. března 2025  20:07,  aktualizováno  22:49

Rychlík uvízl v polích kvůli poškozenému sběrači. Hasiči ho odtáhli do stanice

V polích mezi Mstěticemi a Čelákovicemi uvízl v pátek večer rychlík R933 Krakonoš směr Trutnov. Ve vlaku, který byl podle svědků přeplněný, uvázlo zhruba 600 lidí. Důvodem byla porucha sběrače –...

28. března 2025  19:56,  aktualizováno  22:22

Mluví o příměří, ale zesilují útoky. Rusové za den ztratili 1860 vojáků

Sledujeme online

Ruská vojska v pátek podnikla více než 50 útoků na frontě u Pokrovska v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, uvedl ukrajinský generální štáb ve večerní zprávě o situaci na bojišti. Celkem ukrajinské...

28. března 2025  22:04

Vance přijel do Grónska a zkritizoval Dány. Evropa převzetí pochopí, tlačí Trump

Americký viceprezident J.D. Vance přiletěl na americkou základnu Pituffik v Grónsku. Navštívil americké vojáky a zkritizoval Dánsko, že neodvedlo pro Grónskou „dobrou práci“. Americký prezident...

28. března 2025  17:53,  aktualizováno  21:38

Thajsko a Barmu zasáhlo silné zemětřesení, počet obětí může jít do tisíců

Barma hlásí v důsledku silného zemětřesení zemětřesení 144 mrtvých. V Thajsku zahynulo devět lidí, v Bangkoku se zřítila stavba mrakodrapu. Model americké geologické služby USGS však považuje za...

28. března 2025  9:33,  aktualizováno  20:51

Keňští policisté na Haiti umírají ve válce s gangy. Stáhněme je, apelují doma

Keňské bezpečnostní sbory, vyslané na Haiti v rámci mnohonárodností bezpečností podpůrné mise (MSS), mají potíže při pacifikování tamních gangů. Jejich členové zabili již druhého keňského policistu....

28. března 2025  20:46