Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nekritizujeme za každou cenu, říká Váňa

  20:04aktualizováno  20:04
Pardubice - Umírněnějšího vůdce politické opozice je možné najít jen těžko. Po léta šéf pardubických sociálních demokratů Miroslav Váňa proslul jako politik, který nechodí do čelních střetů s rivaly z jiných stran. Jako lídr opozičních zastupitelů ČSSD v Pardubicích často chválil vedení města, při zřídkavých konfliktech se primátora zastal.

Hladivá slova na adresu svých konkurentů, které zásadně nazývá a oslovuje křestními jmény, pronášel Váňa i v kampani před krajskými volbami, ve kterých sociální demokraté propadli. I s hyperopatrným politickým stylem a nevýraznými výsledky však Váňa šlape po štaflích své kariéry stále vzhůru.

Předseda pardubického bytového družstva Družba je poradcem ministra pro místní rozvoj a druhým mužem krajské kandidátky sociální demokracie pro parlamentní volby. Pravděpodobnost, že by jeho přestup z komunální do vysoké politiky nevyšel, se blíží nule.

Je pro politika, který je již jednou nohou v parlamentu, obtížné si udělat čas na zasedání městského zastupitelstva? Vašich absencí v poslední době výrazně přibývá.

Je to pravda, probírali jsme to i na politickém klubu. Absencí mám v poslední době dost, jsou ale zaviněny poradami na ministerstvu, které mám vždy v úterý a ve čtvrtek. Dvakrát jsem také chyběl kvůli nemoci.

Když se často nemůžete zasedání zastupitelstva účastnit, nepřemýšlel jste o rezignaci a přenechání mandátu náhradníkovi?

V městském zastupitelstvu již dosloužím, odstupovat nyní mi již nepřijde logické. Ale budu rezignovat na funkci v krajské zastupitelstvu, kde místo mne nastoupí Miloš Krejza.

Jak se díváte na působení pardubického zastupitelského klubu ČSSD? Leckdo mu vyčítá pasivitu. Komunisté jsou jako opozice vidět více než vy.

Tento názor respektuji, ale nesouhlasím s ním. Znám práci uvnitř klubu a vím, že je velmi kvalitní. Vedení Andulkou Kučerovou je velmi dobré, zastupitelé pracují dobře v komisích. Je třeba si uvědomit, že v Pardubicích je diametrálně odlišná situace od Hradce Králové, kde to mezi radními a opozicí stále vře. My se prostě s vedením radnice na zásadních strategických otázkách shodneme. Kritická vystoupení komunistů mi často přijdou jako sebeprezentace za každou cenu.

Ale například na posledním zastupitelstvu někteří zastupitelé silně kritizovali primátora za jeho rozhodnutí zastavit stavbu trolejí na Dubinu, na což neměl právo. Vcelku věcná kritika zazněla od Unie svobody i komunistů, sociální demokraté nebyli slyšet. Vy s tímto krokem primátora souhlasíte?

Mrzí mne, že jsem na tom zastupitelstvu nebyl. Chci Jirkovi (primátoru Jiřímu Stříteskému - pozn. aut.) ještě dnes volat. Jeho jednání nechápu, vždyť o zatrolejování Dubiny jsme již dávno na zastupitelstvu rozhodli. Nevím, jestli to není jen nějaké politické gesto, jehož smysl nechápu. Tak bych to řekl i na zastupitelstvu.

Kandidátem na pardubického primátora za ČSSD chce být nynější poslanec Miloslav Kučera, který proslul svojí cenzorskou aférou. Jakou má šanci?

Velmi slušnou. Diskuse v jednotlivých městských organizacích již proběhla a městský výkonný výbor již navrhl pořadí kandidátky, kde je skutečně na prvním místě. Poslední slovo ale bude mít až dubnová městská konference.

Je to podle vás dobrá volba?

To nebudu hodnotit.

Jaký budete vy poslanec? Zaměříte se na lobování pro region, či na tvorbu kvalitních zákonů? Budete chtít rozumět všemu, nebo se budete spíše držet svého oboru? Nebo od každého trochu?

Nechci být ten typ, který se vyjadřuje ke všemu. Rámcový přehled o zákonech poslanec musí mít, ale já svoji parketu vidím zejména v bydlení, bytové politice, zákonech o bytovém družstevnictví, které pravicoví i levicoví poslanci doslova zahnojili. Mám připravený projekt, jak bytovým družstvům pomoci. Chci se zabývat zejména bydlením pro mladé lidi. Tady vidím dluh i naší vlády.

Co lobování za město, region?

Nemůže nebýt, ale nesmí být tím hlavním. Když budu přesvědčen o správnosti nějaké investice do kraje, tak udělám vše proto, abych ji prosadil.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz