Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Několik vět k válce v Iráku

  10:16aktualizováno  10:16
Organizaci spojených národů je vytýkána neakceschopnost. Ta je do značné míry dána tím, že efektivní řešení není vždy v souladu se zájmy všech států - zejména velmocí. Ty pak blokují většinově přijatelné řešení v rámci svého práva veta.
Přijímaná opatření pak nejsou ani spravedlivá ani racionální. Častým efektem je nečinnost nebo málo efektivní řešení.
Dosud byla tato impotence považována za nejhorší vlastnost OSN. Nyní jsme však konfrontováni s něčím, co nemá  v historii  obdobu. Několik  členských států OSN  vzalo do svých rukou  právo a   bez ohledu na  většinové mínění, dokonce bez ohledu  na fakt, že  další státy hodlaly uplatnit  právo veta v RB  napadly  vojenskou silou členský stát  OSN a to za účelem  násilného svržení  vlády tohoto státu  ve jménu exportu svobody amerického  typu .
Není to poprvé, co státy  tvořící současnou  spojeneckou koalici  realizovaly  podobné  aktivity.
Je to náhoda, že  se k okupaci Iráku spojili, nebo je tato spřízněnost osudu  určujícím  faktorem  současného dění?
Připomeňme si krátce   minulost  koaličních partnerů.
Příklad a vzor - Španělé.
S opravdovým  zápalem uváděli na pravou víru indiány v Jižní Americe, zničili místní barbarskou  inckou kulturu  a její nositele , přetavili  šperky ve zlaté pruty  kvůli pohodlnějšímu  transportu   - to  vše k větší slávě  křesťanstva.
Dokonalost sama  - Angličané - Američané .  Neměli na severu  tak  vysoké ambice,   šlo jim  pouze  o půdu a peníze.
Ve jménu této touhy následovala genocida původního obyvatelstva  i když - pravda - část území získali  od  opilých indiánů   za pár beden vhisky bez boje.
Nezotročitelnost  původního  obyvatelstva dohnala Američany  k originálnímu řešení , totiž k zavedení novodobého  otrokářského řádu . Lov otroků v Africe  a obchod s nimi  zajistil  dlouhodobou  prosperitu nejen této  anglické kolonii   ale  i  zrodivším se Spojeným státům americkým.  4 miliony černých  lidí  udělá kus práce.  Ve své  slavné  a vznešené Deklaraci nezávislosti roku  z roku  1776  a neméně slavné  Ústavě  z roku  1787  jaksi opomněli  otroctví  zrušit.
Teprve  za - slovy šestnáctého prezidenta  Abrahama Lincolna  v roce 1865, byl k ústavě připojen XXIII.  dodatek ,který  otroctví zrušil. Stalo se tak  78 let po jejím schválení  jak jinak  - z ekonomických  důvodů. Sever potřeboval  černou pracovní sílu  a  bavlníkové plantáže přestaly být  prioritou. Málem se kvůli  tomu sami  vyvraždili.
A   zbytek původního obyvatelstva? Dodnes žije  v rezervacích.
Dalším  členem  koalice  je Turecko , rovněž historický šiřitel kultury, který se nesmazatelně zapsal do osudu  jižních Slovanů  a celého Balkánu.  Ten ho, jak známo , v rámci své kulturní mise   obsadil  a způsobil tak  imigraci  souvěrců do Kosova, Bosny a Hercegoviny. Tento počin dodnes nese jistě pozoruhodné ovoce.
A Australané  či Novozélanďané? Stejná přivandrovalecká filosofie popírající historické právo, stejné metody  šíření bílé  kultury - vždy a zásadně na úkor původních obyvatel.
Koho však dnes zajímají  historické reminiscence ? Lidstvo zapomíná a kdo zapomíná ,musí si často některé tragedie prožít více jak jednou. Právě se tak děje.
Svoboda pro Irák? "Ne" svoboda  pro další přivandrovalce  s přirozenou touhou vykořenit původní kulturu, svoboda pro kšeft a drancování nerostného bohatství.
Ničeho se nebudou štítit. Zasejí nenávist  mezi skupiny místního obyvatelstva . Kurdům slíbí stát  a některý z generálů namaluje na mapě pár nových čar  aby v budoucnu mohly být příčinou  dalších válek.
Dnes se jim nelíbí  Sadám Husajn, tak budou podporovat jeho nepřátele, byť by  to byli  stejní nebo větší vrazi - stejný model jako v Afganistanu. Byli to přece oni, kdo vypěstovali Taliban, aby jim pomohl porazit Rusy.
Také ovoce, které sklidí  bude mít  stejnou chuť - bude trpké.
Chtějí aby  byl Irák  jejich protektorátem. Ničitelé kultury budou řídit její obnovu.
Pro svá vojska nepochybně zřídí kvalitní bordely s mezinárodní obsluhou, možná vybudují sítě supermarketů  a rychlého  občerstvení v poušti s protiprachovou úpravou.
Politika  bez ideologie, politika bez filosofie je jako tělo bez duše. Kudlanka, pravda, duši nepotřebuje - ani jepice.
Jako  vyznavač  Masarykovy koncepce  politiky, která má být naplněním humanity, jako příslušník  malého národa, který byl v minulosti  opakovaně objektem agrese a to jak v historii  dávné  v časech  spojovaných se jménem  Jana Husa tak i v historii zcela  nedávné, cítím potřebu vyjádřit  se nediplomaticky  - tedy  otevřeně  k tomu, čeho jsme v dnešních dnech  všichni svědky.
OSN  se tak jako všechno na tomto světě  udržuje ideály, ze kterých vzniklo. Vzdá -li se těchto  ideálů, nemá důvod existovat.
Je nejvyšší čas na půdě této instituce nazývat věci pravými jmény a to i v případě, že  se jedná o kritiku spojence, ba dokonce  i tehdy, že nám  to přinese škody. Nebudeme totiž přizváni k dělení kořisti.
Tuto účast bychom  ostatně měli sami odmítnout - jsou to nejen špinavé, ale i krví   nevinných  zbrocené peníze.
V tomto globálním světě  má zpochybnění  existence mezinárodního práva globální  důsledky.
Tomuto  zpochybňování je třeba nekompromisně bránit. Zatím není lepší  místo  pro tuto obranu jak OSN. Jak by měla tato  rezoluce  vypadat, pokud by platilo ono biblické: " Tvá řeč budiž ano, ano - ne, ne. "?
1/ Státy, které na Irák zaútočily se  z pohledu  mezinárodního práva a charty spojených národů dopustily válečné agrese.
2/ Obnova   Iráku  bude  prováděna na náklad agresorů  formou válečných reparací.
3/ Výčet škod  provede Irák  ve spolupráci  ve spolupráci  OSN.Irák si  sám zvolí způsob jakým bude obnova prováděna.
4/ Iiciátoři  této akce  musí být  podle   mezinárodního práva  souzení jako váleční zločinci  mezinárodním soudem v Haagu.
5/ Sídlo OSN by mělo být přemístěno do Evropy  neboť Spojené státy americké nemohou být sídlem organizace, jejíž existenci hrubým způsobem zpochybnily.
Dosud platilo, že válečné reparace platil agresor pouze tehdy, když válku prohrál.
Spojené státy americké a jejich spojenci  tuto  nespravedlivou válku prohráli, byť by na rozvalinách měst a hrobech zabitých  vztyčili tisíce svých vlajek.
Aby  velmocenské  přístupy  nemohly již nikdy v budoucnu měnit pravdu v lež a lež v pravdu je třeba odstranit z jednání OSN některé archaické přístupy, které  dlouhodobě  umrtvují  akceschopnost této organizace . Znamená to zrušit právo veta.
Napříště musí být  rozhodnutí přijímána  na základě většinového názoru všech členských států OSN vždy když rada bezpečnosti nenajde ve věci shodu.
Pokud  by zánik  bipolárního světa  nepřinesl  OSN  možnost  přijímání  spravedlivějších řešení jak tomu bylo  dříve - například  v případě  okupace Československa  v roce 1968, pokud by opět  začala platit  zásada  omezené suverenity  států, pokud by nějaká svatá aliance či jedna velmoc měla  rozhodovat  o  možnosti  zavraždění  představitelů  suverénního státu, okupaci jeho území a drancování jeho nerostného bohatství pak je otázkou, mělo-li vůbec smysl proti rozdělení světa bojovat.
Pokud nechceme popřít smysl našich dějin i našich životů, pokud se nechceme v krátkém čase  stát  pouhými objekty  historie, přestaňme  být  sluhy a poskoky  mocných  tohoto světa  a braňme  pravdu  pro kterou  stálo  zato  některým  našim předkům  i současníkům  v Kostnici i  v Praze zemřít v plamenech.
 
 
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Tvůrce Kanceláře Blaník opouští Seznam. Důvodem jsou neshody s vedením firmy

Z natáčení filmu Prezident Blaník

Lobbista Tonda Blaník bouchl do stolu. Tvůrce, který oceňovaný seriál vytváří, opouští internetovou televizi Stream...

Další z rubriky

Právnička, která v práci trávila nadřízenou, odmítá nastoupit do vězení

Věra Kubíčková před jednáním Městského soudu v Praze (29. května 2017)

Bývalá zaměstnankyně Správy železniční dopravní cesty Věra Kubíčková, kterou soudy potrestaly tříletým vězením za...

Komunističtí poslanci chodili jako tělo bez duše, vzpomíná Kudláček

Libor Kudláček (v popředí druhý zleva) se svými politickými kolegy z Občanské...

Jak málo v listopadových dnech roku 1989 stačilo, aby události změnily člověku život? Libora Kudláčka, spoluzakladatele...

Čuba zůstává senátorem, i když není k sehnání a na jednání nejezdí

Noví senátoři zvolení ve Zlínském kraji - František Čuba (vlevo) a Ivo Valenta.

Senátor František Čuba už déle než rok nedojíždí na jednání horní komory parlamentu a nebývá k zastižení ani ve své...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.