Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Několik Romů opět do Británie neodletělo

  18:04aktualizováno  18:04
Britští imigrační úředníci opět znemožnili několika Romům odletět do Velké Británie. Od středy na pražském letišti probíhají kontroly, které mají zabránit přílivu žadatelů o azyl z Česka. Mají rovněž zabránit zavedení víz pro české občany. Romové neodůvodněné zamítání vstupu na britské ostrovy ale považují za rasovou diskriminaci. O zavedení takzvané předběžné kontroly se vlády obou států dohodly v únoru.

"Neřekli nám žádný důvod," sdělil novinářům mladý Rom. Ani jemu, ani jeho ženě však Britové vstup do země nepovolili. Do Spojeného království chtěl odcestovat kvůli tomu, že v České republice nemůže najít práci. S odmítnutím britských imigračních úředníků se už smířil. "Stejně se s tím nic nedá dělat. Pokusíme se dostat do Německa," dodal.

S očima plnýma slz odcházela od přepážky imigračního úřadu na ruzyňském letišti také mladá žena s asi roční dcerou v náručí. Ani ona do Velké Británie neodletěla. S novináři nechtěla mluvit. "Její muž odcestoval do Británie s druhou dcerou už před měsícem. Teď je polovina rodiny tam a polovina tady," řekla matka mladé ženy, která si stejně jako ostatní cestující nepřála zveřejnit své jméno. Předpokládá, že se její zeť společně s druhou dcerou vrátí do České republiky.

GLOSA Martina Komárka: Vývoz pohraničníků

Podobně skončila také čtyřčlenná rodina, které po více než půlhodinovém čekání britští imigrační úředníci rovněž zamítli vstup do země.

V letištní hale postávala i skupinka Romů, kteří se přišli podívat, jak odbavování probíhá. "My s mužem už máme koupeny letenky do Londýna na pátek. Uvidíme, jak dopadneme," řekla Eva Balogová, která společně s dalšími Romy přijela do Prahy z Mostu. Na cestu podle ní často lidé šetří dlouhou dobu.

"Mladí, kteří ve čtvrtek neodletěli, na to šetřili pět let a většinou se musí skládat celá rodina," přidal se mladík stojící opodál. Z jeho příbuzenstva již ve Velké Británii žije 20 lidí. Jemu samotnému se tam však nechce. "Zatím určitě ne a později ještě uvidím," dodal. Další dvacetiletý mladík se však právě za kanál La Manche už chystá. "V sobotu se žením a v srpnu bychom chtěli s manželkou a dětmi odjet," prozradil.

"Je to divadlo. I když jdou k přepážkám všichni, je to jenom proto, aby tam nestáli pouze Romové. Ostatní cestující totiž bez zdržení procházejí dál," dodala rozhořčeně jedna z přihlížejících romských žen.

Ve středu do Británie neodletělo asi deset Romů.

Letecké společnosti by platily pokutu i cestu zpět
Úředníci mohou podle britského velvyslance v Praze Davida Brouchera cestující pouze označit za nežádoucí, pak ale záleží na leteckých společnostech, zda je následně vpustí na paluby svých letadel. Podle Brouchera je nepravděpodobné, že by společnosti doporučení Britů odmítly.

V opačném případě by totiž hradily případné zadržení a deportaci člověka, jemuž byl zamítnut vstup do země. Společnosti by pak hrozila pokuta až 2000 liber (asi 110 tisíc korun) za jednoho označeného pasažéra.

Romové z Ostravska zamíří do Belgie

"České airolinie rozhodly, že cestujícím, kteří budou odmítnuti ke vstupu na území Velké Británie a Severní Irska bude vyplacena plná výše letenky," řekl zpravodajce iDNES ředitel vnějších vztahů Českých aerolinií (ČSA) Dan Plovajko. Pokud byla letenka zakoupena u ČSA mají se podle něho neúspěšní cestující obrátit přímo na ČSA. V případě je-li letenka zakoupena u patrnera ČSA musí se obrátit tam.

Stejně se zachová v případě znemožnění letu i společnost British Airways.

Žádostí o azyl přibývá
Velvyslanec zdůraznil, že žádosti o azyl z České republiky jsou vždy zamítnuty. Pouze v několika případech byl podle něho azyl udělen na základě odvolání.

Za prvních šest měsíců roku požádalo v Británii o azyl 620 českých občanů. V červnu v Británii stoupl počet žadatelů z Česka na 127 z dubnových 80 a květnových 90. Předběžná imigrační kontrola měla být podle Brouchera po únorové dohodě uplatněna pouze v případě nutnosti. Velvyslanec věří, že jde o krátkodobé opatření.

Kontrolou projdou všichni cestující do Británie, i ti z EU
Podle Brouchera kladou konzulární úředníci všem cestujícím stejné otázky, jaké musejí zodpovědět při příletu do Londýna. Každou žádost o vstup do Británie posuzují v souladu s jejími imigračními pravidly. "Neradi na toto řešení přistupujeme, avšak musíme se bránit a chránit náš azylový systém před zneužíváním," zdůraznil velvyslanec.

Odmítnutým zájemcům o vstup na britskou půdu nemusí podle velvyslance úředníci sdělovat důvody rozhodnutí. Neúspěšní žadatelé budou moci požádat britské velvyslanectví o vízum.

Předběžnou imigrační kontrolou budou podle Brouchera v Ruzyni procházet všichni cestující do Británie, tedy například i z dalších zemí Evropské unie.

Velvyslanec připustil, že Česká republika je zatím jediná země, ve které Británie zavedla podobnou kontrolu. Zdůraznil, že tento krok neznamená zavedení víz pro české občany, ale naopak.

I mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil již v úterý řekl, že chystané opatření by mělo zabránit plošnému zavedení britských víz pro české občany.

Kontrolám se podrobovali i cestující do Izraele a USA
Britské velvyslanectví si podle mluvčí České správy letišť Vlasty Pallové pronajalo prostory ve veřejné odletové hale. "Mají s námi smlouvu zatím do konce letošního roku," uvedla. Kontrolami procházejí všichni cestující do Velké Británie, včetně britských občanů, směřující přímými linkami z Prahy do Londýna, Manchesteru a Birminghamu.

Na ruzyňském letišti se podle Pallové zatím speciálním kontrolám podrobovali pouze cestující do Izraele a USA. "Při letech do Izraele si dělá bezpečnostní kontroly přímo izraelská bezpečnostní služba," řekla Pallová.

U letů do USA podle ní pak existuje zvláštní kontrola pasů a dotazování cestujících. Tuto kontrolu podle ní neprovádějí přímo američtí úředníci, ale zajišťují ji zřejmě České aerolinie.

Od rána na ruzyňském letišti britští úředníci kontrolují před běžným odbavením české občany cestující na britské ostrovy. Důvodem je velký nárůst počtu českých Romů, kteří hledají v Británii azyl, 18. července 2001

Od rána na ruzyňském letišti britští úředníci kontrolují před běžným odbavením české občany cestující na britské ostrovy. Důvodem je velký nárůst počtu českých Romů, kteří hledají v Británii azyl, 18. července 2001

Od rána na ruzyňském letišti britští úředníci kontrolují před běžným odbavením české občany cestující na britské ostrovy. Důvodem je velký nárůst počtu českých Romů, kteří hledají v Británii azyl, 18. července 2001

Od rána na ruzyňském letišti britští úředníci kontrolují před běžným odbavením české občany cestující na britské ostrovy. Důvodem je velký nárůst počtu českých Romů, kteří hledají v Británii azyl, 18. července 2001

Na ruzyňském letišti britští úředníci kontrolují před běžným odbavením české občany cestující na britské ostrovy. Důvodem je velký nárůst počtu českých Romů, kteří hledají v Británii azyl, 18. července 2001

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

VIDEO: V největší české nemocnici vozí jídlo pacientům „želvy“

Jídlo ve Fakultní nemocnici v Motole pomáhají rozvážet takzvané želvy, což jsou...

Fakultní nemocnice Motol je největší nemocnice v České republice. Denně tu kuchařky připravují stravu pro více než...

Pikal se omlouvá, že na vyznamenání navrhli básníka oceněného už Husákem

Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal na celostátním fóru strany

Poslanec Pirátů Vojtěch Pikal se omlouvá za to, že mezi kandidáty na státní vyznamenání je komunistický básník Karel...

Miliony na školní obědy chudým dětem jsou, kraje o ně ale nejeví zájem

oběd, škola, jídelna (ilustrační snímek)

Celkem 400 milionů mohou kraje až do roku 2020 využít na zaplacení školních obědů sociálně slabým dětem. Během...

Najdete na iDNES.cz