Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Několik dní do Vánoc, a je jako na jaře

  0:39aktualizováno  0:39
Ani ne dva týdny před Vánocemi rostou houby, zahrádkáři sečou trávu a venku je čtrnáct stupňů nad nulou. Meteorologové přiznávají, že tak vysoké teploty jsou abnormální. V pondělí teplota překročila dlouhodobý průměr o 6,5 stupně Celsia. A včera bylo ještě tepleji. "To je v tuto dobu opravdu hodně," uvedl Jan Pavlík z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze-Komořanech. Sníh není nikde. I na Sněžce jsou nyní až tři stupně nad nulou. "Mimořádné nejsou ani tak teplotní špičky, ale to, že teplo trvá tak dlouho. Prakticky třetí měsíc je teplotně nadnormální, a tak vegetace dál pokračuje a některé jarní rostliny rozkvétají," říká Pavlík.

Zahrádkáři a majitelé vilek museli v polovině prosince sáhnout po sekačkách. Jejich trávníky jsou přerostlé.

Zatímco pesimisté prorokují nepříjemnosti, zkušení zahradníci vybízejí ke klidu. "Je pravda, že panuje teplo, ale strach o ovocné stromy a keře nemáme. I když v sadech roste tráva jak na jaře. Příroda se teprve ukládá k zimnímu spánku, tohle počasí ji neohrozí," míní šéf českých ovocnářů Jaroslav Muška. Odborníci si dokonce počasí pochvalují. "Máme konečně podmínky jako v Nizozemsku nebo Anglii, které omývá Golfský proud. Pro nás něco takového nemá chybu," chválí si českobudějovický zahradník Miroslav Malík, který se specializuje na okrasné dřeviny.

Malík a jeho žena si moc neodpočinou. "Můžu dřeviny ve sklenících pěkně přesazovat. Mají ty nejlepší podmínky k zakořenění, protože je navíc vlhko," řekl. Lidem, které zlobí narostlá tráva, vzkazuje, aby se neunáhlili. "Neměli by vysekat trávníky až ke kořenům, ale nechat je vyšší. Nikdo neví, kdy přijdou mrazy," uvedl Malík.

"Suché léto uvedlo rostliny do klidu a teď přišlo počasí, které se co do délky dne či teploty podobá jarnímu, a tak není divu, že se mnohé rostliny probouzejí k životu," říká ředitel Botanické zahrady UK Václav Větvička.

Nenormální počasí dává naprosto odlišné podmínky pro přežívání zvířat. "Zima zvířata vždy protřídila. Slabší kusy nepřežily," uvedl František Kollár z Českomoravské myslivecké jednoty. "Přirozený výběr se za teplé zimy mění.

Zvířata mají dost potravy, dokonce za ní nemusí ke krmelcům, jsou silnější, snáz přežijí. Můžeme čekat i jejich přemnožení." Ani lidé nezůstávají ušetřeni vlivu počasí. V teplejším sychravém počasí se vyskytuje více viróz a respiračních onemocnění, než kdyby teploty klesly pod bod mrazu. U citlivějších povah mohou vzniknout deprese. "Problémem je brzké stmívání, sychravé počasí," tvrdí psycholog Jan Jirůšek. Psycholožka Daria Netíková doplňuje: "Se sněhem jsou spojeny dva momenty. Jeden je estetický, to jsou ony známé Vánoce na sněhu, a u druhého jde o odraz světla. Sníh odráží světlo a rozjasňuje zatažené zimní dny a tmavé večery." To, že není ani centimetr sněhu, vadí majitelům horských chat, provozovatelům vleků a lyžařům. "Kvůli vysokým teplotám nemůžeme vyrábět ani umělý sníh. Potřebujeme teploty pod bodem mrazu," stěžuje si Josef Treml ze Sportovního areálu ve Špičáku. Lyžařská střediska jsou jinak připravená. "Čekáme jen na sníh, nebo aspoň mráz. Loni jsme jezdili už dva víkendy v listopadu," tvrdí provozovatelka areálu na Kuhútce v Javorníkách Jana Kocurková. S manželem provozují i horskou chatu. Už začínají prodělávat. "Hosté se odhlašují." Ale o tom, že nejpozději po Novém roce sníh přijde, nepochybuje nikdo. "Vánoce na blátě několikrát pamatuji. Jednou za čas, možná tak za pět let, se stane, že v prosinci není ještě žádný sníh. Není ale všem dnům konec. Zima nám tady na horách nic neodpustí a všechno teprve přijde," odhaduje Karel Žlábek z Informačního střediska v šumavských Prášilech.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Vláda schválila demisi. Přesto bude dál úřadovat

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi, v úterý nezískala důvěru Sněmovny. Mandát bude vykonávat do...

Najdete na iDNES.cz