Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Někdo velmi lhal, naznačil policista

  23:46aktualizováno  23:46
Měsíc po střelbě v protivínské vile, při níž zemřeli dva policisté a jeden byl těžce zraněn, naznačují pracovníci ministerstva vnitra, že oficiální verze tragédie bude pro mnohé lidi velkým překvapením. Liší se nejen od svědectví Jiřiny Jůzové, jejíž bývalý manžel policisty zastřelil, ale i od výpovědí sousedů.
Pohřební vůz

Pohřební vůz - Pohřební vůz vyjíždí z garáže domu v Protivíně na Písecku, kde časně ráno pětačtyřicetiletý muž podezřelý ze znásilnění, zastřelil jednatřicetiletého kriminalistu a další dva policisty vážně zranil, 17. dubna 2001 | foto: David VeisČTK

"Veřejnost se dozví, jak hodně tady někdo lhal," naznačil dobře informovaný zdroj z okruhu policie. Zatím však vzhledem k vyšetřování stále trvá informační embargo, dohady má ukončit až veřejné prohlášení, které na příští měsíc chystají lidé z vedení ministerstva vnitra.

Zdánlivě jednoduchý případ ze 17. dubna, kdy vynervovaný František Jůza zmasakroval v domě bývalé manželky policisty, považují za složitý i vyšetřovatelé.
"Stále shromažďujeme posudky znalců z oboru daktyloskopie a balistiky," sdělil vedoucí týmu vyšetřovatelů Karel Štádlík.

K závěru se chýlí i posudek policejního prezidia. Experti totiž zkoumají, zda se policisté nedopustili při zákroku chyby. "My o žádném pochybení nevíme. Veřejnost v podstatě pravou verzi už zná," tvrdí jihočeský policejní ředitel Bohumil Bezemek.

Přestože svědkové a znalci případu z policejních kruhů slíbili, že do doby veřejného prohlášení nesdělí k případu ani slovo, podařilo se MF DNES protivínský případ rekonstruovat. Pokus vychází z výpovědí dobře informovaných zdrojů, ale i svědků tragédie, a je velmi blízký verzi, k níž dospěli vyšetřovatelé.

Klidné vyjednávání zvrátila exmanželka
Policisty z obvodního oddělení v Protivíně přivedla do vily časně ráno podnikatelka Jiřina Jůzová s tvrzením, že ji znásilnil bývalý manžel. Před televizními kamerami i v tisku tato žena opakovala, že se bála o život, protože ji muž přišel zabít.
Do vily, kde bydlela, Jůza vnikl násilím 16. dubna večer a ženu podle jejích slov několik hodin psychicky i fyzicky terorizoval.

K domu přijela pětice policistů - dva členové protivínské hlídky posílení o specialisty z Písku. Podle předpisů přijeli ohledat místo, kde měla být žena znásilněna. "Přijeli v pět hodin ráno," řekl MF DNES svědek případu z policejních kruhů.

Až v domě výjezdová skupina zjistila, že má co dělat s psychicky zhrouceným mužem. V kritickou chvíli, těsně před tím, než se začalo střílet, stálo všech pět policistů před Jůzou ozbrojeným revolverem ráže 38 a vyjednávali s ním.

Pětačtyřicetiletý muž, který žil tři roky sám v panelákovém bytě v jiné části Protivína a s Jůzovou byl čerstvě rozveden, hrozil, že se zastřelí. Bývalé ženě předal dokonce dopis na rozloučenou. Jůzu dobře znali dva členové protivínské hlídky devětadvacetiletý Ivo Marek a pětadvacetiletý Marek Páral. V prvních minutách se zdálo, že vyhrocenou situaci zvládnou. Jůza hrozil sebevraždou, byl psychicky na dně.

"Až do určité chvíle šlo o rutinní zákrok," řekl jeden z policistů. Ačkoliv muži z výjezdové hlídky začali s Jůzou vyjednávat, měli podle výsledků vyšetřování připraveny zbraně ke střelbě. Taktické zásady jim v tomto případě doporučují člověka odhodlaného k sebevraždě uklidňovat a zbytečně neprovokovat.

Tragický zvrat nastal ve chvíli, kdy Jiřina Jůzová vběhla mezi policisty a bývalého manžela a začala hystericky křičet. Policisté se shodují: kdyby Jůzová zůstala venku, mohli dnes žít tři lidé.

"Hysterickou scénou vyprovokovala zmatek a krátce na to z domu utekla. Po chvíli za ní vyběhl s pistolí i Jůza, ale to už byla žena mimo nebezpečí," říká dobře informovaný policejní zdroj. Svědci tvrdí, že Jůza po bývalé manželce nestřílel.

Teprve poté namířil psychicky vyšinutý muž revolver na Marka Párala a zmáčkl spoušť. Kulka prolétla lebkou policisty a skončila v hlavě Ivo Marka, který stál za svým kolegou. Páral byl sice zčásti ochromen, zůstal ale celou dobu konfliktu při plném vědomí. Snažil se dokonce těžce raněnému Markovi, který pak zemřel po několika hodinách v nemocnici, dát svou zbraň.

Druhou střelu Jůza vypálil na jednatřicetiletého a neozbrojeného kriminalistu z Písku Daniela Stýbla, jednoho z hlavních vyjednávačů. Střela ho zasáhla do hrudníku pod krkem. Ostatní dva neozbrojení policisté z Písku (vyšetřovatel a technik) se snažili Jůzovi uniknout.

Po zmatku v domě se šokovaný Jůza zavřel v dětském pokoji a prostřelil si hlavu. Zemřel po třech dnech na pražské klinice, aniž se probral z bezvědomí. Marek Páral s čistým průstřelem hlavy (kulka vnikla do lebky pravým spánkem, prolétla dutinou lebeční v místě, kde nepoškodila mozek a vyšla nad levým uchem) měl podle ošetřujících lékařů zázračné štěstí. Od smrti jej dělily milimetry, možná setiny milimetrů.

Verzi o vyjednávání mezi policisty a ozbrojeným Jůzou podpořil i ministr vnitra Stanislav Gross. "Můžeme říci, že se policisté zachovali až moc lidsky," komentoval ministr tragédii po vyslechnutí zraněného Párala v nemocnici. Ten se po průstřelu zotavoval natolik rychle, že si od lékařů vymohl účast na pohřbu kamarádů.
Páralovi blízcí mu to však rozmluvili.

Mladého policistu povýšil policejní prezident Jiří Kolář do hodnosti podporučíka. Do domácího ošetřování ho lékaři z českobudějovického nemocničního oddělení neurochirurgie propustili 4. května.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Najdete na iDNES.cz