Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Někdo se nás snaží škrtat, stěžoval si Vondra na obcházení Česka

  14:38aktualizováno  14:38
Na tom, že při jednání Evropy s Blízkým východem bude hrát první housle Francie, se už loni dohodli Nicolas Sarkozy s premiérem Topolánkem. Vyjednávání o Gaze bylo toho ukázkou. Češi teď mají pocit, že je Francie obchází. Potvrzuje to záznam jednání českých a francouzských diplomatů, který má iDNES.cz k dipozici.

Čechům není úplně jasné, jak si Sarkozy vedení Unie pro Středomoří představuje. | foto: ČTK

Francouzskému předsednictví odbíjely poslední hodiny, když Izrael spustil vojenskou operaci Lité olovo a zaútočil na Gazu. Hyperaktivní francouzský prezident svolal ještě na poslední den svého předsednictví schůzku ministrů zahraničí Sedmadvacítky a i následná vyjednávání mezi Izraelem a Palestinci se nesla pod jeho taktovkou.

Evropská média ho proto kritizovala za neschopnost "opustit zář reflektorů" a politici za to, že "dvoukolejnost" mise na Blízký východ vypadala nedůvěryhodně. Česká média zase psala o tom, jak Sarkozyho mise zastínila tu českou.

Přitom při schůzce premiéra Mirka Topolánka s Nicolasem Sarkozym loni 31. října, jejíž přepis unikl do médií, byl přesně takový postup - i když jen v obecné rovině - dohodnut. Přenech mi vliv na Unii pro Středomoří, já ti nechám vládu nad Východním partnerstvím, nabízel tehdy Sarkozy Topolánkovi. Ten souhlasil. - čtěte Sarkozy Topolánkovi: Arabové jsou hrozní, víš?

Unie pro středomoří je svazek vzniklý za francouzského předsednictví, spojuje země EU, Bálkanu a africké a blízkovýchodní země kolem Středozemního moře. Francie této unii šéfovala do konce roku, ráda by si ale vliv podržela i nadále. - více o Unii pro Středomoří

K tomu potřebuje souhlas ostatních zemí EU a právě proto Sarkozy po Topolánkovi žádal, aby ho jako nastávající šéf EU v tomto úmyslu podpořil. Na oplátku zajistí, aby měl Topolánek několik let vliv ve Východním partnerství, což je projekt Polska, Švédska a Česka, který vznikl v reakci na Unii pro Středomoří.

Vondra: Někdo nás chce škrtat

Podle dokumentu, který má iDNES.cz k dispozici, ale nebylo Čechům úplně jasné, jak si Sarkozy vedení Unie pro Středomoří představuje a jak chce sladit hlasy Francie, Egypta a České republiky, které do jejího chodu mají mluvit.

Češi navíc měli pocit, že Sarkozyho sliby nejsou v praxi dodržovány a Francie je obchází. Když má za Unii pro Středomoří podle Sarkozyho mluvit Francie a Egypt, jaká pak bude role Česka? ptali se v listopadu čeští ministři francouzského diplomata Jean Pierra Jouyeta. (VIZ RÁMEČEK)

"Dohodu z Elysee respektujeme. Nerozumím ale, proč v některých debatách v minulém týdnu se vytrácí Česká republika jako země spolupředsednictví Unie pro Středomoří a že se mluví jen o Egyptu a Francii," zlobil se podle záznamu rozhovoru ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra na schůzce, která se konala pár dní po jednání Topolánek-Sarkozy.

A připomínal, co francouzský prezident slíbil. "Na papíře, na který záměr naskicoval Sarkozy při našem jednání v Elysejském paláci 31. října, to bylo jasné. Jako kdyby nás někdo zkoušel i škrtat," mračil se Vondra.

Francouzský diplomat obavy Čechů vyvracel. "Nikdy jsem neslyšel, že by někdo chtěl Českou republiku z projektu škrtat," dušoval se státní tajemník ministerstva zahraničí Francie Jouyet.

Vysvětloval, že za Jih (tedy africké členy Unie pro Středomoří) bude mluvit Egypt, za Sever (tedy EU) Unie zastupovaná Českou republikou, praktický hlas a konkrétní řešení ale nakonec zazní z Francie, která bude Unii pro Středomoří spolupředsedat. "Věcně mi to přijde srozumitelné. Nepůjde o porušení institucionálních zásad EU," dodal Jouyet.

První zkouška: krize v Gaze

Sarkozyho plán pak přesně zafungoval při následném vyjednávání s Izraelem a Palestinci, kteří do Unie pro Středomoří také spadají. Na místo sice odcestovala delegace EU pod vedením ministra Schwarzenberga, rozhodující jednání ale vedl Sarkozy. Nebo alespoň takový dojem v médiích vzbuzoval.

"Protože se Francii podařilo navázat přátelství a důvěru se všemi zúčastněnými, nese také zvláštní odpovědnost," obhajoval svou duplicitní misi pro jeden z libanonských deníků.

Sarkozyho hájil i Topolánek. Možná mu zastínění české mise nemuselo být po chuti, dohodu z Elysee ale musel respektovat. Podle něj prý francouzský prezident cestu na Blízký východ plánoval dlouhodobě.

Pochopení pro dvojitou misi má i prezident Václav Klaus. "Nehledejme v tom veliký spor. Francie je hráčem na světové politické scéně, má své zájmy a dlouholeté kontakty v arabském světě. Je logické, že vystupuje tak, jak vystupuje," nechal se slyšet prezident.

Neshody i kvůli Obamovi

Unie pro Středomoří ale není jedinou agendou, kde mají čeští diplomaté pocit, že se Sarkozym domluvené záležitosti Francie nedodržuje. Záznam ze schůzky ukazuje, že neshoda panuje i ohledně pozvání příštího amerického prezidenta.

"Zaznamenali jsme, že 15. února byl do Paříže pozván Obama na setkání G20. Máme přeci dohodu, že nový americký prezident pojede do Prahy na setkání s EU27, které by se mělo konat začátkem dubna před summitem NATO," vytýkal Vondra Jouyetovi.

"To je jasné, naše dohoda platí," ubezpečoval Francouz, Vondra se ale nedal. "Takže před summitem NATO? Umíš si představit, že by Obama přijel do Evropy dvakrát? Včera totiž premiér Topolánek předával prezidentu Sarkozymu zvací dopis pro Obamu, v Bruselu," připomněl český ministr.

Jouyet nakonec připustil, že Obama zřejmě dvakrát nepřijede. "Nemyslím, že by přijel dvakrát. Pohltí ho domácí politika. Má spoustu jiné práce," řekl.

Diplomaté se pak bavili i o Lisabonské smlouvě a o tom, že je potřeba na Iry vytvářet nátlak kvůli opakování referenda. "Chceme na Irsko vytvořit tlak, a použít všechny dostupné nástroje. A pokud budeme chtít najít dohodu do konce roku 2009, tak budeme velmi pragmatičtí," uzavřel Jouyet jednání.

Vondra, Schwarzenberg a Jouyet

Záznam z rozhovoru Alexandra Vondry se státním tajemníkem Ministerstva zahraničních věcí Francie pro evropské záležitosti Jean Pierre Jouyetem, 8. listopadu 2008, Hotel Westin, Paříž, 14:00-14:50

Přítomni:
Za ČR: Alexandr Vondra, Karel Schwarzenberg, Pavel Fischer

Za Francii: Jean Pierre Jouyet, Lisa Bellulo, Jonathan Lacote

Alexandr Vondra
Dohodu z Elysee (dohoda Sarkozyho s Topolánkem, viz výše, pozn. red.) respektujeme. Nerozumím ale, proč v některých debatách v minulém týdnu se vytrácí Česká republika jako země spolupředsednictví Unie pro Středomoří a že se mluví jen o Egyptu a Francii. Přitom na papíře, na který záměr naskicoval Sarkozy při našem jednání v Elysejském paláci 31/10, to bylo jasné. Jako kdyby nás někdo zkoušel i škrtat.

Karel Schwarzenberg
Ano, normálně EU přeci uznává jen jedno rotující předsednictví. Jaká role zůstane pro Českou republiku, když za jih bude mluvit Egypt a za sever Francie? To znamená, že máme dělat moderátora mezi Severem (země na sever od Středozemního moře, tj. EU, pozn. red.) a Jihem (země na jih, tj. africké a blízkovýchodní)? Je přirozené, že Francie má o oblast zájem, ale nesmíme přeci porušit EU pravidla.

Jean Pierre Jouyet
Nikdy jsem neslyšel, že by někdo chtěl Českou republiku z projektu škrtat. (...) Prakticky to bude takto: Česká republika bude mluvit za předsednictví Unie, bude mluvit o rozpočtu EU, o návrzích EU Rady, bude mluvit za EU 27. Egypt vysvětlí, co by chtěl rozvíjet. A Francie jako spolupředsednická země řekne: „viděli jsme právě, že EU nemá prostředky. Ale sehnali jsme soukromé financování na konkrétní projekt v energetice nebo dopravě. Nebo se nabízí státní příspěvek Německa či Turecka.“ Půjde tedy nikoli o dialog, ale o trialog.

Věcně mi to přijde srozumitelné. Nepůjde o porušení EU institucionálních zásad. Za technické věci však nejsem odpovědný.

Karel Schwarzenberg
A poslední otázka – Turecko a Izrael. K jaké skupině mají patřit? Sever nebo jih?

Jean Pierre Jouyet
Izrael spíše na jih, bude mít jakýsi zvláštní status z titulu své dosavadní spolupráce s EU. A Turecko, vedeme s ním přístupové rozhovory. Tj. zájmy Turecka musí Česká republika brát v potaz v rámci EU. A Turecko bude mít navíc zástupce generálního sekretáře Unie pro Středomoří.

Alexandr Vondra (uzavírá)
Ani jeden jste nebyli v Elysee na jednání. Proto navrhuji se vrátit k formulaci z dopisu Nicolase Sarkozyho premiéru Topolánkovi, kde se mluví o trojím spolupředsednictví. A je třeba dát všude na vědomí, i v Marseille, kde chyběla na summitu Unie pro Středomoří určitá srozumitelnost...

CELÝ ZÁZNAM NAJDETE ZDEHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...Najdete na iDNES.cz