Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nekastrujme izolované zločince, navrhla Šimůnková. A šokovala poslance

  13:14aktualizováno  13:14
U lidí, kteří mají uloženo ochranné léčení nebo jsou v detenčních ústavech, by se neměly provádět kastrace, navrhla při jednání zdravotního výboru Sněmovny vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. I když je jednou z podmínek kastrace souhlas dotyčného, nejde podle ní o zcela svobodné rozhodnutí. Poslance tím šokovala a podporu nezískala.

Poslance zdravotního výboru zaskočila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková požadavkem, aby se nesměly dělat kastrace lidem v ochranném léčení, nebo kteří jsou v detenčních ústavech. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

"S touto filozofií zásadně nemohu souhlasit. Jde o ochranu většinové společnosti před sadisty a nevyléčitelnými lidmi," opáčil vládní zmocněnkyni pro lidská práva občanský demokrat Marek Šnajdr.

Přidal se k němu také poslanec Věcí veřejných Jiří Štětina. "Jako lékař jsem byl i na místech, kde se staly brutální vraždy. Dělal jsem také čtyři roky ve Valdicích. To, jak jsou v zákoně kastrace navrženy, je vyvážené. Zatím je to spíše tak, že lidé, kteří se chovají slušně, nemají tak velká práva jako někteří jiní," ohradil se Štětina.

Šimůnková poslancům vysvětlovala, že kastrace jsou natolik velkým zásahem do integrity člověka, že by se u lidí, kteří nejsou "svobodní" a nechtějí se nechat kastrovat opravdu ze své vlastní vůle, dělat neměly. "V řadě jiných zemí se neprovádějí," argumentovala vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Před poslanci mluvila i o tom, že kastrace nejsou možné u lidí, kteří jsou ve vazbě či ve vězení.

V Británii a Německu kastrace také dělají, opáčil Heger. A u nás maximálně dvě do roka

Ministr zdravotnictví Leoš Heger ve studiu iDNES.cz

Za možnost provádět kastrace u izolovaných delikventů se postavil ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09. "Ve Velké Británii a v Německu se provádějí a nejsou to žádné minizemě," řekl poslancům Heger. V Česku podle něj za posledních deset let klesl počet kastrací na maximálně dvě za rok.

Podle zákona o specifických zdravotních službách, o němž mají poslanci hlasovat příští týden, bude možné kastraci provést pacientovi, kterému už bylo 25 let a který v minulosti spáchal násilný sexuálně motivovaný trestný čin. Odborné lékařské vyšetření navíc musí prokázat specifickou sexuální deviaci s vysokou mírou pravděpodobnosti, že by mohl v budoucnu opět spáchat násilný sexuálně motivovaný trestný čin, a pokud nebyly úspěšné jiné léčebné metody.

Pacientovi, který je v ochranném léčení nebo v detenčním ústavu, by se kastrace směla provést jen ve zvlášť odůvodněných případech, a to na základě písemné žádosti dotyčného, kladného stanoviska odborné komise a se souhlasem soudu.

"Do budoucna to stejně bude třeba řešit," řekla Šimůnková poslancům na závěr svého krátkého vystoupení při jednání zdravotního výboru Sněmovny.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz