Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tuneláři nemocnic za mříže aneb jak David Rath brojil proti korupci

  18:32aktualizováno  18:32
Mistr sžíravých poznámek. David Rath patřil vždy k nejhlasitějším bojovníkům proti korupci. Vlády rád tepal už jako prezident České lékařské komory, později i jako politik. Jak to ale teď vypadá, šlo spíš jen o křik potrefené husy. Přečtěte si výběr jeho nejzajímavějších výroků na téma korupce.

David Rath ve Sněmovně. | foto: MF DNES

19. února 2002
Jako prezident České lékařské komory požadoval po vládě, aby se vypořádala s korupcí ve státních nemocnicích: "Mnozí ředitelé jaksi nacházejí velmi podivné způsoby, jak nakládat s majetkem v nemocnicích. Na nás to dělá velký dojem, že tam dochází k tunelováním. Rádi bychom, aby vláda zpracovala komplexní materiál. Můžeme mu pracovně říkat Tuneláři nemocnic za mříže."

Rathův problém

4. června 2008
"Vy jste normální korupčník. Dostáváte úplatky od farmaceutických firem." Takto David Rath zaútočil na tehdejšího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka.

10. srpna 2010
Rath adresoval kousavou poznámku k problémům Věcí veřejných předsedovi vlády Petru Nečasovi: "Pan premiér si myslí, že jeho člen v koalici je tedy korupčník a klientelista. Jinak si to vysvětlit nemohu. Doufám, že jste se s tím, pane premiére, buď smířil, anebo dokonce to dnes již podporujete."

7. září 2010
Rath se opřel i do novely zákona o veřejných zakázkách z dílny VV: "Já jsem přemýšlel o tom, co je vede k tomu, když mají boj s korupcí jako zásadní heslo, tak co je vede k tomu, že vlastně určité protikorupční a docela zásadní protikorupční opatření v zákoně chtějí vygumovat."

21. prosince 2010
Další Rathův výpad na adresu premiéra Petra Nečase: "Jak chcete objektivní vyšetření, když Ivan Langer šmejdí po složkách policie a pracuje pro vás? A údajně podle některých slov, která jsme také slyšeli, zajišťuje mimorozpočtové financování ODS v řádu stovek milionů."

3. února 2011
"Pane ministře vnitra, pokud myslíte, že vám někdo boj s korupcí ještě bude myslet vážně a věřit, tak jediné, co pro ten boj s korupcí můžete udělat, je, že odejde celá tato vláda, protože jste skutečně panoptikem," poznamenal Rath sarkasticky na adresu tehdejšího ministra vnitra Radka Johna.

20. března 2012
David Rath zaútočil na poslance VV Viktora Paggia: "To, co vám připravili, jsou bláboly. Takže běžte zpátky k panu Bártovi to reklamovat, protože vám nepřipravil dobré materiály. A zajímalo by mě, jestli jste to udělal v rámci svého poslaneckého platu, anebo teď půjdete ven a pan Bárta vám předá nějakou tučnou obálku za váš výkon, který jste tady udělal."

27. dubna 2012
"Totálně jste zdiskreditovali termín boj s korupcí. Když dneska politik řekne, že chce bojovat s korupcí, tak je směšný. Mě by zajímalo, co s tím uděláme, protože korupce skutečně je docela závažný problém každé společnosti." Jen před necelými třemi týdny si vzal David Rath na paškál celou vládu. V tu chvíli už byl v hledáčku protikorupční policie.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Najdete na iDNES.cz