Zvýšit pravomoci prezidenta navrhuje ministr spravedlnosti. Nově by prezident jmenoval i nejvyššího státního zástupce, a to na návrh vlády.

Zvýšit pravomoci prezidenta navrhuje ministr spravedlnosti. Nově by prezident jmenoval i nejvyššího státního zástupce, a to na návrh vlády. | foto: Michal Šula, MAFRA

Zemanovi chce dát ministr další pravomoc, jmenování nejvyššího žalobce

  • 52
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek navrhuje posílit pravomoci prezidenta. Nově by na návrh vlády jmenoval nejvyššího státního zástupce. O posílení prezidentových pravomocí bude přitom vláda jednat po sporech o velvyslance mezi Milošem Zemanem a šéfem diplomacie Karlem Schwarzenbergem, i po Zemanových okolcích se jmenováním Martina C. Putny profesorem.

Se změnou pravidel pro jmenování nejvyššího státního zástupce počítá nový zákon o státním zastupitelství. "Při vytváření institucí se nelze ohlížet na to, kdo zastává kterou funkci aktuálně při tvorbě toho kterého zákona," odvětil ministr Blažek z ODS na otázku iDNES.cz, zda považuje za správné přidávat prezidentovi další pravomoci - v kontextu jeho sporů se Schwarzenbergem o velvyslance a váhání kolem Putny.

Exministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil, za jehož působení se už nový zákon chystal, považuje změnu, která posílí hlavu státu, za správnou.

"My jsme s tím počítali, že se to rozdělí mezi vládu a prezidenta. Můžeme si o současném prezidentovi myslet, co chceme, ale posílí se tím objektivita výběru. Myslím si, že je to správně," řekl iDNES.cz Pospíšil.

Podle současných pravidel jmenuje nejvyššího státního zástupce vláda na návrh ministra spravedlnosti a také ho na jeho návrh může odvolat. To pocítila bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, která se znelíbila tehdejšímu ministrovi spravedlnosti Pavlu Němcovi z Unie svobody. Na podzim 2005 jí vláda Jiřího Paroubka odvolala, premiér vyšel vstříc svému koaličnímu partnerovi.

Nejvyšším státním zástupcem na deset let, ale jen jednou

To by už nově, pokud zákon projde, nebylo možné. Nejvyšší státní zástupce by byl jmenován na deset let, tedy na dobu delší, než je čtyřleté volební období Sněmovny a pětileté v případě prezidenta republiky.

Zároveň by ale bylo jasné, že to je jen na deset let a znovu už ne. Odvolat nejvyššího státního zástupce před uplynutím funkčního období by ale na rozdíl od současného stavu mohl pouze kárný soud v kárném řízení.

Znamenat to bude posílení jeho nezávislosti. A jak to tedy bude se současným nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, který je ve funkci od roku 2011? Pospíšil řekl, že když byl v úřadě on, počítalo se s tím, že po přijetí zákona by se Pavlu Zemanovi prostě odečetly roky, které si už "odkroutil".

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (vlevo)

Současný ministr Blažek na otázku, jak to bude s Pavlem Zemanem, odvětil poněkud jinak. "Nejvyšší státní zástupce je podle dosud platné úpravy funkce časově neomezená, nově má být jmenován prezidentem republiky na 10 let, a to bez možnosti opakování," uvedl Blažek.

Sám počítá s tím, že by současný nejvyšší státní zástupce zůstal ve funkci dalších 10 let. Není tak ale jasné, zda automaticky, nebo až poté, co by to vláda navrhla prezidentovi Miloši Zemanovi.

Vznikne specializovaný Úřad pro potírání korupce

Zákon, který ve středu projedná vláda, počítá i se zřízením specializovaného útvaru pro vyšetřování korupce, zrušením vrchních státních zastupitelství či zavedením poradního sboru státního zastupitelství.

Úřad pro potírání korupce má vzniknout při Nejvyšším státním zastupitelství. Bude se zabývat vyšetřováním trestných činů přijetí úplatku, podplácení a nepřímého úplatkářství, závažnou finanční kriminalitou a závažných zločinů úředních osob. Jeho vedoucí, který bude současně náměstkem nejvyššího státního zástupce, bude jmenován na deset let bez možnosti, že by byl jmenován znovu. I jeho bude moci odvolat jen kárný senát Nejvyššího správního soudu.

Současnou čtyřstupňovou soustavu státních zastupitelství zákon redukuje na tři stupně, a to zrušením vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci. Agenda bude převedena na Nejvyšší státní zastupitelství a v omezeném rozsahu i na krajská státní zastupitelství. Účinnost zákona o státním zastupitelství ministerstvo spravedlnosti předpokládá od roku 2015.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video