Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvyšší žalobce a ministr Pospíšil jednali o kauze Drobil

  15:00aktualizováno  20:30
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se kvůli kauze Drobil sešel s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem. K jednání je vyburcovaly zveřejněné informace o zasahování do kauz údajné korupce na Státním fondu životního prostředí.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (vpravo) s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Oba vysocí činitelé české justice se sešli v podvečer. Zemanova mluvčí Helena Markusová po schůzce sdělila, že nejvyšší státní zástupce podal ministrovi pouze obecnou informaci o provedené kontrole v kauze Drobil.

Zeman prý také zadal Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1 (které kauzu řeší) další úkoly, které ale nechtěl konkretizovat. Nejvyšší státní zástupce nemůže podle Markusové zasahovat do živé kauzy. Nyní si ale vyžádá podrobnou informaci o stavu věci a prošetří se únik informací.

Kauza SFŽP

Na kauzu údajné korupce na Státním fondu životního prostředí upozornil na konci loňského roku odvolaný ředitel fondu Libor Michálek prostřednictvím tajně pořízených nahrávek. Na nich Drobilův poradce Martin Knetig popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Nahrávky poté zveřejnila MF DNES, ještě předtím stihl Drobil Michálka odvolat. Ministr, který veškerá obvinění odmítl, se pak po dohodě s premiérem rozhodl rezignovat.

Týdeník Respekt v posledním čísle upozornil na podezřelé tlaky ve vyšetřování kauzy údajné korupce na SFŽP, v níž figuroval i tehdejší ministr životního prostředí Pavel Drobil.

Týdeník v pondělí zveřejnil část interního dokumentu pražského státního zastupitelství. Městská státní žalobkyně Jana Hercegová v něm státní zástupkyni pro Prahu 1 Šárku Pokornou navádí k tomu, jak má postupovat v případě vyšetřování kauzy SFŽP. Na případ upozornil jeho někdejší šéf Libor Michálek. V podezření se ocitl i tehdejší ministr Drobil.

Kauza byla již jednou zastupitelstvím v Praze 1 uzavřena s tím, že tehdejší ministr vnitra Radek John a premiér Petr Nečas neporušili zákon, když nijak nejednali poté, co se o možné korupci dozvěděli. Nejvyšší státní zastupitelství ale přikázalo Pokorné se k případu vrátit a prověřit přímo Drobilovu korupční nabídku, kauza proto pokračuje.

Místopředseda ODS  a poslanec Pavel Drobil odmítl jakékoliv spojování s Janou Hercegovou, a nevidí proto důvod, proč by měla případ ovlivňovat. "Neznám ji, nikdy jsem se s ní neviděl," řekl Radiožurnálu

Útoky prospějí jen zločincům

Pražský vrchní státní zástupce označil  celou věc za "útok na nejvyšší státní zastupitelství". Podle něj jsou média prostředníkem informací, jejichž uveřejňování slouží zločineckým organizacím. "Situace v poslední době je natolik vyhrocená, že dochází k destrukci soustavy státního zastupitelství," řekl na tiskové konferenci Rampula. Státní zástupci podle něj nabývají pocit, že jejich postup může být kdykoliv napaden a tím i znedůvěryhodněn.

To, že by měly být kauzy jakkoliv ovlivňovány, pražský vrchní žalobce odmítl. Nařídil prý kontrolu 19 tisíc věcí, které byly napadeny od roku 2007. Při kontrole nezjistil nezákonný postup.

Státní zástupci shodně tvrdí, že k žádnému ovlivňování nedošlo. Hercegová podle svých slov Pokornou pouze upozorňovala na to, že policie při zahájení trestního řízení popsala skutek tak, že zcela neodpovídá všem souvislostem, za jakých se rozhovor uskutečnil. Pokorná prý není vázána názorem městské žalobkyně, musí jí pouze předložit své závěry. "Mé doporučení je zcela transparentní a vydané písemnou formou," tvrdí Hercegová.

"Obvodní státní zastupitelství i policie si důkazy v případu vyhodnocují samy," sdělila Pokorná. Podle ní je zcela běžné, že nadřízená žalobkyně vydá doporučení, dělá se to prý ve všech "právně a skutkově složitých věcech".

Kauza ohrožuje Rampulu

Respekt uvedl, že stopy po ovlivňování vedou na městské a vrchní státní zastupitelství. Hlavu vrchního pražského žalobce Vlastimila Rampuly Zeman na ministru spravedlnosti Jiřím Pospíšilovi žádal už v březnu.

Po zveřejnění nových informací chce Zeman svůj požadavek zopakovat. "Na odvolání pana doktora Rampuly trvám," napsal v SMS pro iDNES.cz Zeman.

"V tuto chvíli nemám žádné rozhodnutí ministra spravedlnosti, musím proto vyčkat, až pan ministr vyhodnotí návrh pana Zemana," řekl o své budoucnosti Rampula s tím, že ministr k Zemanově návrhu musí zaujmout nějaké stanovisko.

Rampulova předchůdce na postu pražského vrchního zástupce Jiřího Kulvejta Pospíšil v minulosti odvolal. S odvoláním Rampuly ale může otálet i kvůli obavě, aby se neopakovaly zmatky ze severních Čech. Tamní žalobce, odvolaný v roce 2008 kvůli podezření z manipulací v kauze Čunek, letos uspěl s odvoláním u soudu a vrátil se do funkce, kterou ale mezitím obsadil jiný státní zástupce.

Ředitel Ústavu státu a práva Akademie věd ČR Jan Bárta upozorňuje, že ministr spravedlnosti nemá povinnost nejvyššímu žalobci automaticky vyhovět. "Od toho je ministr, aby zvážil a rozhodl, zda jsou důvody natolik závažné, aby vrchního státního zástupce odvolal," řekl iDNES.cz Bárta.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz