Soudkyně Jaroslava Zusková

Soudkyně Jaroslava Zusková | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Soudkyně končí, potrestaná nebude. V sólo dražbě výhodně přišla k domu

  • 300
Pardubická krajská soudkyně Jaroslava Zusková na konci října opustí funkci. Do povědomí se zapsala nákupem domu v dražbě, kterou sama vyhlásila, a pak podala jedinou nabídku. Nadřízení za to u kárného senátu Nejvyššího správního soudu žádali pro soudkyni roční snížení platu, ona ale sama rezignovala.

Z rozhodnutí v databázi Nejvyššího správního soudu (NSS) vyplývá, že Zusková počátkem července doručila Kanceláři prezidenta republiky dokument, jímž se vzdává funkce. Kárné řízení tak bylo zastaveno.

Podle mluvčí královéhradeckého soudu, pro jehož pardubickou pobočku soudkyně pracovala, Zusková zůstane ve funkci do konce října, kdy vyprší zákonná lhůta.  

Letos na jaře vyšlo najevo, že Zusková podivně pořídila neudržovaný domek v Ostřetíně na Pardubicku. Původně patřil zadluženým manželům, kteří museli rozprodat svůj majetek.

Dům v Ostřetíně, který si koupila soudkyně Jaroslava Zusková.
Dům v Ostřetíně, který si koupila soudkyně Jaroslava Zusková.
Dům v Ostřetíně, který si koupila soudkyně Jaroslava Zusková.

Dům v Ostřetíně, který si koupila soudkyně Jaroslava Zusková.

Soudkyně na případ dohlížela a dala svému asistentovi písemný pokyn, aby vydal souhlas s přímým prodejem nemovitosti bez dražby. Sama pak podala nabídku.

Později ale přímý prodej nemovitosti zrušila, opět prostřednictvím svého asistenta. Následovala dražba, v níž Zusková podala jedinou nabídku a dům získala za vyvolávací cenu 600 tisíc korun. Ve zrušeném přímém prodeji se přitom údajně objevily také vyšší nabídky, odhadní cena domku byla o 200 tisíc korun vyšší.

Podle kárné žaloby musela Zusková vzhledem ke svému postavení a zkušenostem vědět, že její účast v dražbě je neslučitelná s postavením soudce vykonávajícího dohled v insolvenčním řízení.

"Podle mě v tom žádný střet zájmů není, pokud bych ho koupila přímo od konkurzního správce, tak snad, ale v dražbě může majitel nemovitosti jen vydělat na tom, když přijde více zájemců," hájila se ale v dubnu v MF DNES Zusková (více o případu čtěte také zde).

Kárnou žalobu inicioval její nadřízený, místopředseda krajského soudu Milan Špryňar. "Takové chování vidím jako v rozporu s etikou soudce," řekl tehdy. Žádal snížit kolegyni plat na rok o třicet procent.

Podle Soudcovské unie to bylo dokonce porušení zákona. Nejvyšší správní soud ale po rezignaci Zuskové kárné řízení zastavil, aniž by se stihl věcně zabývat vytýkaným pochybením.

,

Video