Český podnikatel Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu v Kempton Parku.

Český podnikatel Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu v Kempton Parku. | foto: Reuters

Nejvyšší soud zrušil uprchlému Krejčířovi sedmiletý trest za únos

  • 102
Nejvyšší soud zrušil uprchlému Radovanu Krejčířovi sedmiletý trest za únos a vydírání podnikatele Jakuba Konečného z roku 2002. Důvody rozhodnutí odmítl sdělit. Případem se bude znovu zabývat pražský městský soud.

"Rozsudek jsme zrušili. Kauzu bude řešit Městský soud v Praze," řekl iDNES.cz mluvčí soudu Petr Knötig. Důvody zatím odmítl zveřejnit, rozhodnutí totiž ještě nedostaly jednotlivé strany sporu.

Sedmiletý trest vyměřil v květnu Krejčířovi pražský vrchní soud. Podle verdiktu unesl podnikatele 19. dubna 2002 na Krejčířův pokyn kosovský Albánec Jetullah Mjekiqi s dvěma nezjištěnými komplici.

Mjekiqi, jehož skutky řeší jiný soud, s pistolí v ruce muže údajně donutil nastoupit do auta a odvezl jej do rekreačního areálu Vystrkov u Orlické přehrady. Zde ho prý drželi do druhého dne.

Pak podnikatele podle spisu převezli do pronajaté kanceláře ve Všenorech, kde za přítomnosti Krejčíře podepsal bianko směnky, prázdné papíry a nevyplněné daňové doklady.

Krejčíř je podle prvoinstančního rozsudku hodlal využít jako doklad o zaplacení nemovitostí v Dobřichovicích a Černošicích. Objekty v hodnotě více než 35 milionů korun patřily podnikatelově firmě. Odpoledne pak prý muže propustili.

Příliš malé auto

"Zatím nevím, které mé námitce soud vyhověl. Měl jsem jich celou řadu. Ta základní ale byla v tom, že celý únos se technicky nemohl uskutečnit tak, jak byl u soudu popisován," řekl iDNES.cz Krejčířův obhájce Tomáš Sokol.

Podle státního zástupce podnikatel ležel na zadních sedadlech osobního auta, ve kterém ale byli ještě další tři lidé. "To prostě technicky nejde," řekl Sokol.

Další námitka spočívala ve smyslu celé akce. "On měl z únosu získat podepsané směnky a z nich mít prospěch. To ale není právnicky možné," vysvětlil další argument obhájce. 

Krejčíř nyní žije v Jihoafrické republice. České policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce. Soud v Johannesburgu loni v únoru rozhodl, že Krejčíř nemá být vydán k trestnímu stíhání do Česka.

kauza radovan krejčíř

18. června 2005 - Radovan Krejčíř utekl policii při domovní prohlídce své luxusní vily

20. června 2005 - Ministr vnitra František Bublan sdělil, že Krejčíř je zřejmě již za hranicemi ČR. Vyšlo najevo, že Krejčíř se v Dubaji setkal s manželkou Kateřinou a synem a že odletěli na Seychely, kde si již dříve zařídili státní občanství.

22. června 2005 - V souvislosti s Krejčířovým útěkem rezignoval policejní prezident Jiří Kolář.

23. června 2005 - Soud vydal na Krejčíře mezinárodní zatykač.

10. ledna 2006 - České úřady předaly Seychelám žádost o Krejčířovo vydání.

7. srpna 2006 - Ostravský krajský soud uložil Krejčířovi první pravomocný trest - dvouletou podmínku za celní podvod.

konec srpna 2006 - Ostravský krajský soud Krejčířovi uložil trest 6,5 roku vězení a pokutu tři miliony korun za podvod z roku 1996. V jiném z případů soud Krejčíře v témže roce zprostil obžaloby z podvodu s pozemky.

23. února 2007 - Bylo oznámeno, že ČR podepsala se Seychelami návrh smlouvy o vydávání hledaných osob.

21. dubna 2007 - Krejčíře zatkla jihoafrická policie v Johannesburgu, kam Krejčíř přicestoval pod falešnou identitou.

4. června 2007 - Krejčíř byl odvolacím soudem v Johannesburgu propuštěn na svobodu.

11. června 2007 - ČR předala JAR žádost o vydání Krejčíře. Soud v Johannesburgu rozhodl, že Krejčíř může být znovu zatčen.

13. června 2007 - Policie v JAR Krejčíře zatkla. Soud nařídil ponechat zadrženého ve vazbě.

6. července 2007 - Soud v Johannesburgu rozhodl o propuštění Krejčíře na kauci ve výši tří milionů korun.

13. září 2007 - Soud v Johannesburgu zmírnil Krejčířovi podmínky propuštění na kauci. Souběžně běží řízení o poskytnutí politického azylu v JAR, o který Krejčíř v září požádal.

1. února 2008 - Soud v Johannesburgu rozhodl, že Krejčíř nebude z JAR k trestnímu stíhání do Česka vydán.

počátek února 2008 - Pražský vrchní soud rozhodl, že Krejčíř může být ve všech probíhajících případech stíhán jako uprchlý.

14. května 2008 - Pražský vrchní soud rozhodl o tom, že proces v Krejčířově případu týkající se údajného tunelování společnosti Technology Leasing se bude konat. Podobně rozhodl vrchní soud v únoru i v případu půlmiliardového celního úniku jihlavské společnosti M5.

19. května 2008 - Ostravský soud začal projednávat kauzu kolem úvěru od IPB, v níž měl Krejčíř získat pro firmu Corado Trade nezákonně od banky dvacetimilionový úvěr a nesplatit jej. 21. května soud Krejčíře i jeho obchodního partnera obžaloby zprostil. Rozsudek není pravomocný.

5. června 2008 - Okresní soud pro Prahu-západ začal řešit obžalobu z podílnictví manželky Krejčíře Kateřiny, která údajně užívala manželovy peníze, ačkoli věděla, že pocházejí z trestné činnosti. Podle obžaloby za zhruba 150 milionů korun nakoupila a provozovala vilu v Černošicích u Prahy. V červenci soud Krejčířovou zprostil obžaloby. Verdikt je nepravomocný.

17. června 2008 - U Městského soudu v Praze začal proces, v němž je Krejčíř obžalován z únosu podnikatele Jakuba Konečného.

9. září 2008 - Pražský městský soud odsoudil Krejčíře k sedmi letům vězení kvůli únosu Jakuba Konečného.

12. května 2009 - Vrchní soud v Praze rozsudek za únos potvrdil 

,

Video