Zásah policie ve směnárně Aktiv Change (7.10.2008)

Zásah policie ve směnárně Aktiv Change (7.10.2008) | foto: iDNES.cz

Údajně vypral 5 miliard korun. Kvůli nedodržené lhůtě se vyhne stíhání

  • 76
Měl to být historicky největší vyřešený případ praní špinavých peněz. Místo toho se asi Egypťan s českým pasem Omar Mogheth trestnímu stíhání vyhne. Nejvyšší státní zastupitelství totiž v kauze pražské směnárny Aktiv Change promeškalo důležitou lhůtu.

Nejvyšší soud vyhověl stížnosti pro porušení zákona v kauze neprokázaného praní peněz. Tu v Moghethův prospěch podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Podle soudu tak byl Egypťan s českým občanstvím v posledních měsících stíhán neoprávněně.

Za všechno přitom nejspíš může špatné počítání lhůty na Nejvyšším státním zastupitelství. To na začátku loňského roku změnilo rozhodnutí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 o zastavení stíhání. Podle Nejvyššího soudu se tak ale stalo až po uplynutí tříměsíční lhůty. "Propadlou lhůtu nelze nijak navrátit," řekl předseda senátu Jindřich Urbánek.

Mogheth a jeho společník, Brit Jason Dupuy, byli původně obviněni z toho, že z Česka v letech 2005 až 2008 vyvedli více než 5,3 miliardy korun pocházejících z trestné činnosti.

Dupuyovo stíhání zastavil loni Ústavní soud. Ten rozhodl, že nejvyšší žalobci skutečně rozhodli až po vypršení lhůty. Verdikt se ale vztahoval jen na Brita, stíhání Moghetha nadále pokračovalo. Na základě toho podal k Nejvyššímu soudu stížnost ministr Pospíšil.

Detektivové protikorupční policie kvůli případu směnárny Aktiv Change v říjnu 2008 obsadili dům na pražské Národní třídě. Tehdy policie uváděla, že jde o historicky největší případ praní špinavých peněz.

Policisté se domnívali, že peníze mizely na bankovních účtech v Číně a Vietnamu. Klienti podle podezření vyšetřovatelů uzavírali oficiální smlouvy o bezhotovostních devizových obchodech, ale ve skutečnosti šlo o legalizaci peněz z trestné činnosti a jejich vyvedení z Česka. Později policie přiznala chyby a případ k soudu nedoputoval. Původ peněz se ale nikdy nepodařilo zcela objasnit.


Nejlepší videa na Revue