Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvyšší soud už rozhodl: Lidový dům ČSSD nepatří

aktualizováno 
P r a h a - Sociální demokracie se bude muset rozloučit s představou, že jí patří Lidový dům, dosavadní stranické sídlo v centru Prahy. Nejvyšší soud totiž před několika dny ve vší tichosti rozhodl, že ČSSD na tento rozsáhlý objekt nemá žádný nárok. Proti tomuto usnesení, které potvrdilo výroky dvou soudů nižší instance, se sociální demokraté už nemohou odvolat. Pro stranu Miloše Zemana tento verdikt mimo jiné znamená, že neuvidí ani korunu ze zhruba 180 milionů, které za pronájem části pozemku Lidového domu poslala rakouská firma Ilbau na dosud blokovaný účet. ČSSD, jejíž každoroční hospodaření končilo hlubokou ztrátou, přitom na peníze čekala jako na smilování. Rozhodnutí soudu - "Odmítnuto!" - se dosud k sociálním demokratům nedostalo. Přitom padlo již 12. srpna. "Stále čekáme, jak soud rozhodne. Celá věc je teď v rukou soudu a my do toho nijak zasahovat nemůžeme," řekl ještě včera místopředseda strany Zdeněk Škromach.
MF DNES se informaci o soudním rozhodnutí dozvěděla z důvěryhodného, byť neoficiálního zdroje. Nejvyšší soud v Brně byl nanejvýš ochoten potvrdit, že tento případ už ukončil. "Už před dvěma týdny jsme spis vrátili Krajskému obchodnímu soudu v Praze, aby o našem výsledku informoval účastníka řízení," zněla strohá odpověď Oldřišky Maršálkové z kanceláře občanskoprávních a obchodních sporů. Jak se ukázalo, obchodní soud sociálním demokratům rozhodnutí zatím neposlal. Sociální demokraté o uznání svých vlastnických práv na Lidový dům bojovali od roku 1993. Zatím vždy obviňovali státní orgány z toho, že zpochybněním jejich práv se pokoušejí finančně zruinovat nejsilnější opoziční stranu. Paradoxní na celém případu je, že Nejvyšší soud rozhodl v neprospěch ČSSD v době, kdy Zemanova strana sedí už ve vládě.
Sociální demokraté se u soudu domáhali toho, aby mohli zapsat jména několika svých funkcionářů do dozorčí rady akciové společnosti Cíl, které Lidový dům od roku 1939 právně nikdy nepřestal patřit.
Problém byl v tom, že firma Cíl, v jejíž správní radě byli samí sociální demokraté, už padesát let nefunguje - je takzvaně mrtvá. Soud odmítl ČSSD vyhovět hlavně proto, že neuznal právní nástupnictví na poválečnou sociální demokracii - její členové seděli ve správní radě Cíle a činnost strany skončila v roce 1948 násilným sloučením s KSČ.
"Vzhledem k tomu, že akciová společnost Cíl neplní žádnou funkci, nesvolává například ani pravidelné valné hromady, a navíc pravděpodobně už dneska nežije nikdo ze zapsaných akcionářů, lze předpokládat, že ji obchodní rejstřík může ze své evidence vymazat," předpověděla budoucnost firmy na základě posledních informací právnička jedné pražské advokátní kanceláře.
Žádost o vymazání Cíle podalo k obchodnímu rejstříku už před dvěma lety ministerstvo financí. Rejstřík se jí dosud nezabýval - s největší pravděpodobností proto, že sociální demokraté o tuto firmu vedli soudní spor. Zda soud firmu vymaže, není jasné. Na otázky na toto téma včera odmítli jeho pracovníci odpovědět. Tajemnice předsedy soudu Jindřiška Nováková včera dokonce odmítla předat dotazy svému nadřízenému. "Já ho nebudu vyrušovat z práce," vysvětlila.

LIDOVÝ DŮM ZŘEJMĚ PROPADNE STÁTU

Jaký bude další osud Lidového domu?

Odpovědí na tuto otázku zatím mohou být jen spekulace. Přesto lze s jistotou říci alespoň to, co se stane v případě vymazání Cíle z obchodního rejstříku: Lidový dům propadne státu, jeho správcem se pravděpodobně stane ministerstvo financí. Pak už by bylo na vládě, co s objektem provede - například zda ho prodá či pronajme sociální demokracii.
Nic by se však nezměnilo pro firmu Ilbau, která na pozemku za Lidovým domem dokončuje stavbu hotelu a obchodního centra. Firma se už před čtyřmi lety pojistila - podepsala nájemní smlouvu jak se sociálními demokraty, tak se státem zastoupeným ministerstvem financí. Peníze za pronájem na radu exministra financí Ivana Kočárníka firma posílala na blokovaný účet, aby z něj nemohl nikdo čerpat do konečného určení vlastníka domu. "My jsme uzavřeli několik smluv, abychom tady vůbec mohli začít stavět," potvrdil včera jednatel firmy Ilbau Milan Jendrusák. "Ale byli bychom rádi, kdybychom už věděli, kdo je definitivním majitelem, a komu tedy budeme platit nájemné," dodal.

ČSSD JE JEN IDEOVÝ, NE PRÁVNÍ NÁSTUPCE

Spor o uznání vlastnických práv k Lidovému domu sociální demokracie prohrála, protože nebyla schopna soudu dokázat, že je právní pokračovatelkou poválečné sociální demokracie. Na chybějících důkazech ČSSD pohořela už dříve u pražského obvodního soudu, loni v srpnu u Vrchního soudu v Praze a nyní i u Nejvyššího soudu.
"Chybí nějaký podstatný dokument, například zápis o ustavujícím sjezdu v ilegalitě," zdůvodňoval loni v září v týdeníku Respekt soudce Milan Čáp verdikt vrchního soudu.
Sociální demokraté dosud argumentovali spíš tím, že Lidový dům byl tradičním sídlem sociálních demokratů už před druhou světovou válkou. "Z hlediska historické spravedlnosti patří Lidový dům nám," řekl loni místopředseda strany Vladimír Špidla.
Ačkoliv po rozhodnutí Nejvyššího soudu nemá sociální demokracie možnost se odvolat, může podat stížnost k Ústavnímu soudu. Ta se však nemůže týkat soudního rozhodnutí. ČSSD by ji mohla podat pouze tehdy, pokud by měla pocit, že během soudních procesů byla poškozována její práva.
Na písemné otázky týkající se příštího postupu sociální demokracie v případě Lidového domu vedoucí ekonomického odboru ČSSD Barbora Snopková, momentálně jediná kompetentní osoba ve straně, nedokázala za poslední dva dny vůbec zareagovat.

Autor:


ZPRÁVY: V hořícím bytě hasiči objevili dvě mrtvá těla, policie nařídila pitvuHlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...Najdete na iDNES.cz