Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvyšší soud USA odmítl přítomnost kamer -doporučil však internet

  17:03aktualizováno  17:03
Členové nejvyššího odvolacího orgánu Spojených států se rozhodli nedovolit instalaci televizních kamer a rozhlasových mikrofonů při pátečním 90minutovém slyšení ve věci sporných výsledků floridské volby prezidenta. O možnost přenosu se jako první zajímala kabelová síť C-SPAN, která se specializuje na živé přenosy a publicistiku z Kongresu, Bílého domu a federálních soudů.

Předseda Nejvyššího soudu William H. Rehnquist však řediteli C-SPAN Brianu Lambovi napsal, že "většina z nás zastává názor, že bychom se měli přidržet dosavadních zvyklostí, které sice připouštějí účast publika a tiskových zpravodajů při slyšeních, nedovolují však přítomnost kamer a mikrofonů".

CNN žádá zvukový přenos
Celosvětová síť CNN se s tímto vysvětlením nespokojila a podala nejvyššímu soudu právní podnět na dodatečně zvážení záporného stanoviska, popř. povolení alespoň zvukového přímého přenosu.  Právníci CNN zdůrazňují politický a historický význam pátečního slyšení před nejvyšší odvolací instanci, jež může eventuálně rozhodnout o budoucím prezidentu USA.  K CNN se připojily rozhlasové a televizní organizace ABC, CBS, NBC a síť Televize v soudní síni.

Podle stanoviska Sdružení rozhlasových a televizních zpravodajů, zaslaného soudu, zákaz přímého přenosu "omezit možnost veřejnosti pochopit a akceptovat rozhodnutí ve věci prezidentských voleb".

Předseda soudu Rehnquist v úterý znovu potvrdil své stanovisko, dodal však, že oslovný přepis pátečního slyšení bude téhož dne k dispozici na webových stránkách ejvyššího soudu USA.  Navíc přislíbil, že novináři dostanou ihned po skončeni veřejné části jednání zvukový záznam.  C- SPAN proto plánuje buď  čtení textu z internetu, popř. vysílání zvukové verze.

Právo na objektivní soudní proces vs právo na informace
Ústava Spojených států zaručuje právo každého občana na objektivní soudní proces (fair trial).  Tatáž ústava však v prvním dodatku proklamuje i právo na informace.  Oba právní principy se v soudní praxi často střetávají.

Nejznámější případ narušení objektivní práce soudu nežádoucí publicitou se udal před 46 lety, kdy byl známý clevelandský lékař Samuel Sheppard odsouzen k doživotí za údajnou vraždu své ženy. Soudce sice členy poroty poučil, že mají ignorovat novinářské zpravodajství a publicistiku, nikdo však jejich počínání nekontroloval.

Po dvanácti letech od vyneseni rozsudku předložil advokát F. Lee Bailey (známý i z nedávného procesu s O. J. Simpsonem) lékařův případ Nejvyššímu soudu USA.  Ten rozhodl o Sheppardově propuštění, neboť se stal v roce 1954 obětí "předem zaujaté poroty".

Publikační zákaz a uzavřené zasedání
Toto rozhodnutí nejvyššího soudu povzbudilo mnohé soudce k omezování novinářského přístupu do soudní síně.  Nejčastěji jde o "vyhlášení publikačního zákazu" (gag order), kdy o rozsahu a načasování zveřejnitelných informací rohoduje preventivně soud. 

Druhou technikou je "uzavřené zasedání" (closed proceedings), při němž je přítomnost profesionálních zpravodajů a jejich štábu vyloučena nebo omezena na zástupce tisku.  Nutno poznamenat, že ve většině případů odvolací instance rozhodnutí o uzavřeném zasedání ruší se zdůvodněním, že ignoruje ústavní záruku svobody informací; pro zpravodaje však bývá takové rozhodnutí obvykle bezcenné, protože přichází se značným zpožděním.

V dnešních Spojených státech má každý soudce právo individuálně rozhodnout o přístupu televize a ostatních médií do soudní síně.  Většinou se řídí specifickými právními normami toho kterého státu unie.  Před šesti lety například kalifornský soudce Lance Ito povolil v plném rozsahu živé přenosy z procesu se sportovní hvězdou O. J. Simpsonem, obviněným z vraždy své bývalé ženy a jejího přítele.  V některých státech zákonodárci rozhodli, ze přítomnost kamer se toleruje v civilních, ne však kriminálních případech.

V případě pátečního slyšeni před Nejvyšším soudem USA ve věci sporných bodů prezidentské volby (1. 12.), se jeho členové rozhodli pro "uzavřené zasedání" - pokud jde o přítomnost televizních kamer a rozhlasovych mikrofonů.  Vlastní projednávání případu devíti členy nejvyššího soudu a jejich hlasování pak proběhne podle více než dvousetleté tradice v naprosté izolaci.  Poté se nejvyšší soud zpravidla vyjadřuje ustálenou formou písemných stanovisek.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANALÝZA: Dny hněvu? Zatím ani náhodou, Palestinci jsou apatičtí

Palestinci se bouří proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat...

Měla to být třetí intifáda, ale kdyby takhle vypadaly ty dvě předchozí, všichni by dávno zapomněli, že vůbec byly....

Moskva evakuovala ambasádu v jemenském Saná, prchali i ruští civilisté

V Saná vypukly boje mezi šíitskými povstalci a stoupenci exprezidenta Sáliha...

Z jemenské metropole Saná byli letecky evakuováni zaměstnanci ruské ambasády a další ruští občané. Informovalo o tom...

Čína se připravuje na kolaps KLDR, chystá tábory pro korejské běžence

Hraniční přechod mezi KLDR a Čínou ve městě Rason

Čínská vláda se chystá na humanitární krizi v souvislosti s případným konfliktem na Korejském poloostrově. U hranic...Najdete na iDNES.cz