Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvyšší soud určil, jak trestat za drogy

aktualizováno 
Nejvyšší soud včera v průlomovém verdiktu - nařídil obecnému soudu, že má při trestání drogové kauzy přihlédnout k osobnosti pachatele a míře jeho závislosti na návykových látkách. To znamená, že velikost trestu by měla být odvozována úměrně podle množství drogy přesahující denní spotřebu obviněného.

Už rok a půl platí novela zákona, říkající, že držení drog v množství větším než malém je trestným činem. Nejvyšší státní zastupitelství a ministerstvo vnitra vypracovaly tabulku, stanovující, jaké je pro jednotlivé druhy drog množství větší než malé. Tabulka však není součástí zákona a do včerejška nebylo jasné, zda se jí soudy budou řídit, nebo ne.
"Řekli jsme, že obecně je možné z té tabulky vycházet, ale vždy je třeba každý případ posuzovat samostatně a zjišťovat množství drogy v souvislosti s drogovou závislostí konzumenta," uvedl předseda senátu Jiří Pácal. Soud by měl zjistit, zda obvyklá denní dávka obžalovaného není vyšší než ta, která je uvedena v tabulce. To bude vždy záviset na znaleckém posudku psychologů a toxikologů.
"Pokud by se ukázalo, že je natolik závislý, že jeho dávka je mnohonásobně vyšší, potom se musí zvyšovat i množství drogy, které je možné charakterizovat jako páchání trestného činu ve větším rozsahu," řekl Pácal. Znamená to, že v takovém případě by tabulka pro soud nemusela být hlavním vodítkem.
Za držení stejného množství stejné drogy tak mohou být dva lidé odsouzeni k různě dlouhým trestům.
Senát Nejvyššího soudu po stížnosti ministra spravedlnosti Otakara Motejla prověřoval verdikt Obvodního soudu pro Prahu 9, kterým byla odsouzena M. J. za přechovávání necelých padesáti gramů pervitinu a šesti gramů jiné drogy. Soud jí uložil deset měsíců vězení a výkon trestu podmíněně odložil na zkušební dobu dva a půl roku.
Ministrovi se trest zdál příliš mírný - podle tabulky měla být potrestána přísněji. Nejvyšší soud sice stížnosti ministra vyhověl a verdikt obvodního soudu zrušil, současně však soudu nařídil vypracovat psychiatrický znalecký posudek určující závislost pachatelky a také posudek z oboru chemie: určit kvalitu drogy.
"Soud by měl nechat zjistit, zda droga byla schopna prodeje na trhu, nebo ji bylo třeba upravovat, bude třeba stanovit i cenu, i to bude vodítko pro určení množství drogy," rozhodl Nejvyšší soud. Obvodní soud po doplnění požadovaných úkonů bude muset rozhodnout znovu - podle pokynů Nejvyššího soudu.
Posouzení množství drogy má klíčový význam pro potrestání M. J.: zadržené množství drogy by - striktně podle tabulky - znamenalo, že se dopouštěla trestného činu ve větším rozsahu a hrozil by jí tedy trest od dvou do deseti let vězení. Ministr ve své stížnosti upozornil, že posuzování množství drogy podle stanovené tabulky vychází ze zkušeností většiny evropských zemí, USA a Kanady.
Včerejší stanovisko Nejvyššího soudu bude zřejmě pro další rozhodování tuzemské justice klíčové. Během několika dalších měsíců by se měl tento názor objevit i ve sbírce rozsudků Nejvyššího soudu. "Nelze vyloučit, že soudy budou judikovat jinak, ale obecně lze říci, že pokud nějaké rozhodnutí vyjde ve sbírce rozhodnutí Nejvyššího soudu, tak se z hlediska odborného soudy nižších stupňů těmito rozhodnutími řídí," uvedl Pácal.
Trend, který včerejším verditktem soudci pro posuzování "drogových" kauz nastolili, přivítal i šéf meziresortní protidrogové komise Josef Radimecký.
Pokud podle něj budou soudy napříště přistupovat ke každému případu individuálně a zároveň jejich rozhodovací praxe nebude tak roztříštěná jako dosud, nebudou se podle něj muset sporné paragrafy novelizovat. "Je to dobrá zpráva do budoucna," řekl Radimecký a ocenil přístup ministra Motejla, který si podobné případy "hlídá" a snaží se ze své pozice soudní praxi sjednotit. "Tím, že stížnost pro porušení zákona k Nejvyššímu soudu podá, jej vlastně donutí, aby podobná precedentní rozhodnutí, neboli vodítka pro ostatní soudce, vydával," konstatoval Radimecký.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...Najdete na iDNES.cz