Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvyšší soud snížil trest za „kšeft s mrtvými a pozůstalými“

  18:31aktualizováno  18:31
Nejvyšší soud vyhověl dovolání bývalého pracovníka žďárské pohřební služby Radka Kunce, kterého brněnský krajský soud poslal za vydírání, ublížení na zdraví a podplácení na devět let za mříže. Soud nahradil rozsudek novým verdiktem. Kunc dostal šest let za vydírání.
(ilustrační snímek) - Pohřeb, pohřebnictví, rakev

(ilustrační snímek) - Pohřeb, pohřebnictví, rakev | foto: Profimedia.cz

V části rozsudku, která se týkala míry viny ve věci ublížení na zdraví, ale soud poslal případ zpět krajskému soudu. Rozsudek vyhlásil předseda senátu Nejvyššího soudu Karel Hasch.

Kunc pracoval v minulých letech ve žďárské pohřební službě, snažil se získávat zakázky prostřednictvím vydírání, zastrašoval prý i konkurenci – více čtěte zde.

Například sanitáři, po němž chtěl, aby mu předával kontakty na pozůstalé, vyhrožoval likvidací. Podle státního zástupce Jana Mrlíka Kunc provozoval "kšeft s mrtvými a pozůstalými".

I státní zástupce, stejně jako advokát odsouzeného, požadoval, aby bylo dovolání vyhověno. Soud v Jihlavě totiž podle Mrlíka vynesl rozsudek částečně podle trestního zákoníku a částečně podle trestního zákona.

Trestní zákoník ovšem tím, když vstoupil v platnost od 1. ledna, nahradil původní trestní zákon. "Soud v Jihlavě nyní bude muset vydávat rozhodnutí podle trestního zákoníku," uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Kunc se podle obžaloby podílel i na fyzickém útoku na sanitáře patologie nemocnice v Novém Městě na Moravě, údajně útok zorganizoval. Protože sanitář odmítl s Kuncem spolupracovat, najal prý dva muže, kteří ho maskováni kuklami přepadli, zbili železnými tyčemi a způsobili mu těžká zranění. Nejvyšší soud nyní ale nařídil krajskému soudu, aby znovu objasnil míru Kuncovy viny v této záležitosti.

Kunc prý navíc vyhrožoval majitelům konkurenčních firem tím, že jim nechá zapálit nebo vyhodit do vzduchu auta. Při vydírání inkasoval statisíce, oběti vydírání od něj slyšely, "že by už nemusely vidět ženu ani děti".

"Možnost nápravy se Nejvyššímu soudu jeví jako značně snížena," uvedl Hasch při odůvodňování rozsudku.

Už dříve byl Kunc pravomocně odsouzen za vydírání se zbraní. Proto na něj soudy nyní pohlížely jako na recidivistu. Kauzou se opakovaně zabývaly soudy ve Žďáru nad Sázavou a Jihlavě. Výše vyměřeného trestu se několikrát změnila.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Zdrogovaný cizinec ujížděl na letních gumách, z auta vyskočil za jízdy

Kradené BMW.

Černé kradené BMW ujíždělo na letních pneumatikám policistům v Novém Městě pod Smrkem. Řidič nakonec z auta, které mělo...

Senior v Telči srazil na přechodu pro chodce ženu a čtyřleté dítě

Taxík ženu nabral na přední část kapoty a na sklo.

Osmdesátiletý řidič osobního vozu ve čtvrtek v Telči na Jihlavsku srazil ženu a čtyřletého chlapce. Oba chodce převezli...

Najdete na iDNES.cz