Katedrála v Ulmu se může pochlubit nejvyšší kostelní věží na světě (22. ledna 2003) | foto: Profimedia.cz

Nejvyšší dóm světa leptá moč opilců, ulmská radnice je bezradná

  • 54
Základy gotického dómu v Ulmu ohrožují žíravé látky obsažené v lidské moči. Radní jihoněmeckého města na Dunaji proto už letos zdvojnásobili pokuty za močení u chrámu na 100 eur (2700 korun). Zatím to ale nijak nepomohlo, uvedla televize CNN. Ulmská katedrála je se 162 metry nejvyšším kostelem světa.

Obří věž velechrámu je dominantou Ulmu a magnetem pro noční hýřily, kteří si potřebují ulevit. Činitelé zodpovědní za udržování budovy chrámu nyní podle místního listu Südwest Presse zjistili, že soli a kyseliny z moči rozežírají kamenné základy budovy.

„Sleduji to už půl roku a vždy znovu vidím, že je to tady pokryté močí a zvratky,“ řekl listu Michael Hilbert, který má na starosti údržbu budovy. S ohledem na blížící se slavnosti vína a vánoční trhy na přilehlém náměstí vyzval Hilbert organizátory těchto akcí, aby se postarali o zajištění dostatečného množství veřejných záchodků.

Mluvčí města listu přiznala, že „dokud tady budou lidé“ bude těžké najít dokonalé řešení, město si ale podle ní v této věci „vede velmi dobře“. Připustila ale, že výrazně zvýšená pokuta za močení na kostel a ani posílení policejních hlídek na náměstí zatím situaci nezlepšily.

Základy velechrámu v Ulmu byly položeny v roce 1377, jeho stavba se ale táhla až do roku 1890. Po svém dokončení překonal ulmský dóm tehdejší nejvyšší stavbu na světě, kolínskou Katedrálu svatého Petra.

Ulm, Německo

Ulm, Německo

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue