Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvlivnější ekonomický list světa slaví 120. výročí

  12:06aktualizováno  12:06
Před 120 lety se na trhu objevilo první číslo amerického deníku The Wall Street Journal. Od té doby list, bez nějž si nedovede představit ranní kávu mnohý byznysmen, dosáhl na třicet tři Pulitzerových cen a vychází v evropské i asijské mutaci.

Titulní stránka The Wall Street Journal | foto: WSJ.com

Když v roce 1889 reportéři Charlese Dow, Edward Jones a Charles Bergstresser přejmenovali lokální newyorský deník Customers' Afternoon Letter na The Wall Street Journal (WSJ), jistě netušili, že za několik let z něj bude nejvlivnější ekonomický list světa.

První číslo vyšlo 8. července 1889. Původní náklad sedm tisíc kusů postupně narostl až na dva miliony. Redaktoři deníku do současnosti získali za vynikající žurnalistickou práci už třicet tři Pulitzerových cen.

WSJ se soustředí především na ekonomické zpravodajství, kromě americké vychází i jeho evropská a asijská mutace. Za důležitý a relevantní zdroj informací je celosvětově považována také internetová prezentace Wall Street Journalu spuštěná v roce 1995.

Až do roku 2003 byl WSJ nejčtenějším listem ve Spojených státech, dnes je to deník USA Today. V celosvětovém srovnání je největším konkurentem londýnský Financial Times.

Newyorský titul dnes patří mediálnímu magnátovi Rupertu Murdochovi. Jeho společnost News Corp. WSJ koupila před dvěma lety za 5,6 miliardy dolarů (90 miliard Kč) od firmy Dow Jones & Co.

Kritici této změny varovali před ovlivňováním obsahu listu ze strany Murdocha a na něj napojených firem. To se ale zatím nenaplnilo. Nový majitel pouze vyměnil šéfredaktora, za Marcuse Brauchliho přišel Robert Thomson. Brauchli nyní vede The Washington Post.

Autor:


Témata: Média, Dolar, Dům roku

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Najdete na iDNES.cz