Poslanci a senátoři do konce června přiznávají majetek. Ilustrační foto

Poslanci a senátoři do konce června přiznávají majetek. Ilustrační foto | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Nejvíc si z poslanců vydělal Řebíček, Paroubek se zase svižně zbavil dluhu

  • 637
Poslanci a senátoři se v majetkových přiznáních za loňský rok hlásí k milionovým hypotékám, nákupu luxusních nemovitostí i netradičním darům. Nejvíce si loni vydělal exministr dopravy Aleš Řebíček či senátor Karel Schwarzenberg, v úspěšném splácení dluhů zase bodoval Jiří Paroubek.

Aleš Řebíček prodejem akcií dosáhl na sumu, z níž poté financoval nákup italské nemovitosti za více než 126 milionů korun a domu v Dubaji za osm milionů korun.

Rodinné jmění zase posadilo do čela senátorů s nejvyšším vedlejším příjmem exministra zahraničí a lídra nové strany TOP 09 Karla Schwarzenberga. Ten loni inkasoval za pronájmy nemovitostí v Česku, Německu a Rakousku přes osm milionů korun, o více než 140 tisíc si také polepšil německým důchodem a úroky.

Schwarzenberg loni investoval 1,1 milionu korun do koupě domu a pozemků v Čimelicích, čtyři desítky větších či menších pozemků získal jako náhradu. Podle majetkového přiznání byl společníkem ve firmě Orlík nad Vltavou, vlastnil necelou třetinu akcií vydavatelství Respekt, vedl dozorčí radu společnosti Respekt institut a byl členem správní rady Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97.

Paroubek převedl dluhy na syna

K jedněm z nejúspěšnějších co do splácení dluhů patřil loni předseda ČSSD Jiří Paroubek. V loňském roce snížil své předchozí závazky přibližně o 3,1 milionu korun, ke konci roku mu tak zbývalo doplatit úvěr ve výši 620 048 korun.

"Je to jednoduché," řekl Jiří Paroubek Lidovým novinám. "Auto jsem prodal. Nemám auto, proto neplatím leasing. Byt jsem převedl na syna a spolu s ním jsem na něj převedl také hypotéku."

Paroubkův největší rival, šéf ODS Mirek Topolánek, naopak splatil nejméně - pouhých 300 tisíc korun z více než čtyřmilionové hypotéky.

V kolonce "nesplacené finanční závazky" již několik let zůstává také dluh bývalého ministra vnitra Ivana Langera (ODS) olomouckému podnikateli Ivanu Kyselému. V roce 2000 půjčil Langerovi dva miliony korun. Ještě loni však dluh činil 1,1 milionu korun. Exministr vnitra přiznal také nesplacenou hypotéku ve výši 4,66 milionu korun.

Hypotéku ve výši zhruba 1,48 milionu korun splácel loni i předseda poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka. Kromě toho mu zbývalo doplatit přes 400 tisíc za úvěr u Poštovní spořitelny a leasing 45 tisíc korun. Společně s manželkou loni zakoupil byt v hodnotě sedm milionů korun.

Pospíšil má historický zvon, Bohatec dubovou podlahu

Někteří poslanci byli v přiznání ještě sdílnější. Například Pavel Bohatec (ODS) přiznal, že si pořídil dubovou podlahu za přibližně 240 tisíc korun, kuchyňskou linku za 100 tisíc a televizor za 30 tisíc korun. Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) zase napsal, že dostal darem historický zvon v hodnotě 30 tisíc korun.

Hypotéky splácejí ze senátorů-exministrů Daniela Filipiová (1,8 a půl milionu korun) a lidovci Václav Jehlička a Jiří Čunek (oba 1,2 milionu korun). Vedlejší příjmy vykázala z této trojice pouze Filipiová, a to zhruba 214 tisíc korun z podnikání. Vedlejší činnost, příjmy, dluhy nebo zisk majetku, jejichž zveřejnění by podléhalo zákonu, neuvedli Tomáš Julínek a Alexandr Vondra (oba ODS).

Z dalších senátorů svá oznámení už předložili například šéf ústavně-právního výboru Jaroslav Kubera (ODS) a předseda senátorů ČSSD Petr Vícha. Kubera jako teplický primátor loni dostal odměnu téměř 801 tisíc korun a zhruba 142 tisíc korun za členství v dozorčí radě Severočeské vodárenské společnosti (SVS), Vícha jako bohumínský starosta odměnu 481 tisíc korun.

Bývalý poslanec ČSSD Petr Wolf si přivydělal vyučováním na Slezské univerzitě 303 tisíc korun. Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik dlužil na hypotéce 200 tisíc Komerční bance a na půjčce 100 tisíc České spořitelně.

Politikům a státním úředníkům zbývá už jen týden do 30. června, kdy musejí podat majetková oznámení za loňský rok. Čekat na sebe nechává například poslanec a středočeský hejtman David Rath (ČSSD).

Veřejní činitelé mají v majetkových oznámeních uvádět například podnikatelskou činnost, vedlejší příjmy nad 100 tisíc korun či akcie a podíly v obchodních společnostech nad 50 tisíc korun.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video