Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nejvíc cizinců si „na oko“ berou ženy na severu, pro dávky chodí dál

  • 39
V Ústeckém kraji loni cizinecká policie odhalila nejvíc fingovaných sňatků v Česku, které uzavřely převážně české ženy za peníze s cizinci ze zemí mimo Evropskou unii. Tím jim pomohly legalizovat pobyt v celém schengenském prostoru. Účelových sňatků za loňský rok policie odhalila 27. Ženy navíc vetšinou nenahlásily na sociálce, že se vdaly, aby nepřišly o dávky.

"Celkem za loňský rok evidujeme v Ústeckém kraji 40 trestných činů napomáhání k neoprávněnému pobytu, což je nejvíc v České republice. Účelových sňatků je z toho sedmadvacet, zbytek připadá například na zapsání nepravých otců do rodného listu dítěte," řekla mluvčí odboru cizinecké policie krajského policejního ředitelství Eva Jaklová.

Napomáhání k neoprávněnému pobytu

Za uzavření účelového sňatku hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok. V případě organizování těchto sňatků nebo spáchání takového činu opakovaně hrozí až tři roky.

Další důsledky pro občana ČR jsou komplikace při následném rozvodovém řízení, riziko vyživovací povinnosti mezi manžely a ztráta nároku na sociální příspěvky.

Dalšími dvěma případy podezřelých sňatků se cizinecká police v Ústeckém kraji začala zabývat hned v prvních dnech nového roku. Většinou se je podaří odhalit nejprve jako podvod při vyplácení sociálních dávek.

"V prvním případě devětačtyřicetiletá žena z Ústecka při sepisování žádosti o příspěvek neuvedla, že se v prosinci 2008 vdala za cizince z Nigérie. Od prosince 2008 až do konce září 2011 tak pobírala neoprávněně dávky a přídavky na své děti a obohatila se na úkor úřadu práce o více než 108 tisíc korun," uvedla Jaklová.

Ve druhém případě třiadvacetiletá žena podobně zatajila, že se loni v březnu vdala v zahraničí za Maročana. Od dubna do konce října tak neoprávněně pobírala přídavky na své dítě, které dohromady činily 30 tisíc korun.

Nevěsty dostávají padesát tisíc korun

"S oběma jsme zahájili trestní řízení pro podvod. Další vyšetřování ukáže, jestli byly sňatky fingované a ženy se tak dopustily i napomáhání k neoprávněnému pobytu," poznamenala Jaklová.

Částky pro nevěsty se podle policistů pohybují kolem padesáti tisíc korun. Zprostředkovatel dostává obvykle mnohem víc, až 250 tisíc korun za jednu dohodnutou svatbu. Musí totiž zařídit cestovní doklady, letenky, vysvědčení o právní způsobilosti, vízum a očkování, protože sňatek se většinou uzavírá v cizině (více zde).

"Organizátoři většinou oslovují lidi zejména z řad romské populace, drogově závislých a sociálně slabších obyvatel, kteří se snadno nechají zlákat vidinou snadného přivýdělku. Ti pak nejčastěji sňatek uzavírají se státními příslušníky Nigérie," dodala Jaklová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video