Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Největší strategický mozek války

  10:08
Nebýt polního maršála Ericha von Mansteina, mohlo Německo prohrát mnohem dříve. Jeho mimořádné schopnosti odhaluje i tato historka. Adolf Hitler byl na prahu jednoho ze svých výbuchů vzteku. Stál před svou generalitou a zahrnoval ji výčitkami i urážkami.

ZE SERIÁLU
Důležité figury na válečné šachovnici

Pak začal provokovat: „Pokud by došlo k nejhoršímu a můj národ mě coby vrchního velitele opustil, pořád budu očekávat, že se můj důstojnický sbor semkne kolem mě s tasenými dýkami!“ Nadechl se, aby pokračoval, ale vtom se ozval z první řady sarkastický hlas: „Přesně tak se to stane, můj Vůdce.“

Adolf Hitler byl na prahu jednoho ze svých výbuchů vzteku. Stál před svou generalitou a zahrnoval ji výčitkami i urážkami. Pak začal provokovat: „Pokud by došlo k nejhoršímu a můj národ mě coby vrchního velitele opustil, pořád budu očekávat, že se můj důstojnický sbor semkne kolem mě s tasenými dýkami!“ Nadechl se, aby pokračoval, ale vtom se ozval z první řady sarkastický hlas: „Přesně tak se to stane, můj Vůdce.“

Neslýchané, neuvěřitelné. Hitler byl snad poprvé od projevů v bavorských pivnicích přerušen. A co víc, všichni pochopili dvojsmyslnost výroku. Polní maršál Erich von Manstein sice zdánlivě ujistil Hitlera loajalitou, ale hlavně mu předpověděl, jak válka skončí. Věděl, že tou větou jsou sečteny i jeho dny.

Nebylo to poprvé, co se tento důstojník s mohutným orlím nosem a přísnýma očima, za nimiž se skrýval největší strategický mozek druhé světové války, pustil do sporu s Hitlerem. Muž, jenž vymyslel plány na porážku Polska a Francie a vedl nejlepší operace na východní frontě, byl sice věrný důstojník, ale ne nacista.

Život v datech
* narodil se 24. listopadu 1887 jako Erich von Lewinski, ihned adoptován von Mansteinovými, bezdětnou rodinou své tety

* v listopadu 1914 těžce raněn na ruské frontě

* 1936 povýšen na generála

* podílí se na plánování okupace Čech a Moravy v březnu 1939 a na tažení do Polska

* v roce 1940 přichází s originálním plánem útoku proti Francii

* 1. července 1942 povýšen na polního maršála

* v říjnu 1942 padl jeho devatenáctiletý syn Gero na východní frontě

* 22. listopadu 1942 přebírá velení na jižní frontě včetně Stalingradu

* v roce 1943 má spory s Hitlerem, jak vést válku na východě

* 30. března 1944 propuštěn

* 1948 válečným zajatcem ve zvláštním táboře v Británii

* roku 1949 souzen britským válečným soudem, dostal 18 let, později byl trest snížen na 12 roků; propuštěn v květnu 1953

* 1956 jmenován poradcem v Bundeswehru

* umírá 10. června 1973 v bavorském Irschenhausenu

Když v roce 1934 Hitler převzal kontrolu nad armádou a vyhnal z ní židovské důstojníky, obvinil Manstein armádu ze zbabělosti. Pověstný byl i způsob, jímž veřejně parodoval nacistický pozdrav zdviženou pravicí - vypadalo to, jako když jezevčík zvedá packu. A také se netajil, že mu v žilách koluje trochu židovské krve.

Hitler ho poslal do výslužby 30. března 1944. „Čas strategických operací skončil, nyní potřebujeme velitele pro obranné boje vedené do posledního muže,“ řekl Mansteinovi na rozloučenou.

Maršálova pověst přežila i pád třetí říše. Kolegové i protivníci včetně maršála Žukova uznávali, že kdyby měli vybrat nejbrilantnějšího vojevůdce války, byl by jím asi Manstein. Když později stanul před soudem pro válečné zločiny, přispěli mu Churchill a Montgomery penězi na nejlepšího obhájce.

Trik na Francii
„Nebýt Hitlera, mohlo Německo válku vyhrát,“ napsal Manstein ve své knize Ztracená vítězství. Nebýt Mansteina, mohlo ji prohrát mnohem rychleji. Možná mohlo narazit už ve Francii v roce 1940. Manstein tehdy s překvapením zjistil, že vrchní velení chce vlastně opakovat plán, který neuspěl v roce 1914. A tak vymyslel jiné, originální řešení, jemuž se začalo říkat Seknutí srpem.

Zatímco původní plán počítal, že německé síly projdou Belgií a pak se - „čelo na čelo“ - utkají s hlavními silami Francie a Británie, Manstein přišel s nečekaným tahem: hlavní úder tanků povede přes kopce Arden. Tankové kolony projdou slabým místem mezi Maginotovou linií a francouzskými divizemi a pak se v gigantickém oblouku stočí k moři, aby odřízly jádro protivníka. Na mapě to opravdu vypadalo jako pohyb srpu. „Připadalo mi ponižující, že naše generace se zmůže jen na omílání starých receptů,“ napsal po válce Manstein.
Později se objevily úvahy, že nebýt Mansteina, mohlo francouzské tažení skončit velkou opotřebovávací válkou jako v roce 1914 a na ni by Německo nemuselo mít dost sil.

Měl jít až do Indie
Pak už Mansteina čekala východní fronta. Zdálo se, že tam, kde je on, je vítězství. V počátcích tažení postupoval nejrychleji, za dva dny urazil také 300 kilometrů. Dobyl Krym a pevnost Sevastopol, za což si vysloužil maršálskou hůl.

Byl pěšák, ale málem tam zahynul jako námořník. Na torpédovém člunu vyrazil na průzkum, ale sovětský letoun loď zasáhl. Pobočník skočil přes palubu, uplaval několik kilometrů ke břehu a přivolal záchranný člun.

Koncem listopadu 1942 se stal Manstein velitelem Armádní skupiny Don, což znamenalo, že mu dal Hitler do ruky horký brambor jménem Stalingrad. Zachránit obklíčenou Paulusovu 6. armádu nemohl, protože jí přes jeho žádosti Hitler zakázal probít se z kotle. Poté však Manstein dokázal mistrně stabilizovat celou jižní část fronty, neboť německým vojskům od Donu po Kavkaz hrozilo odříznutí v mnohem větším měřítku než u Stalingradu.

Aby toho dosáhl, použil bleskovou válku naruby. Ustoupil, vylákal Sověty k Charkovu, a když se postupem vyčerpali a vzdálili týlu, vyrazil obchvatem k zničujícímu protiúderu.

Hitler však chystal Mansteinovi mnohem větší úkol. V době, kdy Paulusovi vojáci i Rommelův Afrikakorps mleli z posledního, zatelefonoval Mansteinovi a vylíčil mu svou sci-fi, jak německá vojska překročí Kavkaz a spojí se s Rommelem, aby dobyla Indii. Velitelem této grandiózní operace měl být právě Manstein.

Jenže to už se jejich cesty začaly rozcházet. V bitvě u Kurska v létě 1943 byl Manstein, jak věřil, blízko vítězství, když Hitler přikázal ofenzivu zastavit. Strategická situace se octla v sovětských rukou, a tak tomu bylo až do konce války. Němci se už jen bránili. A mezi Mansteinem a Hitlerem zuřil spor. Manstein chtěl pružnou, mobilní obranu jako u Charkova, ústupy a lákání nepřítele, pak výpady a zdrcující údery. Opotřebovávací boje vedené metodami bleskové války. Hitler žádal tupý boj do posledního muže bez jediného ústupu.

Hádek přibývalo. Manstein žádal Hitlera, aby odvolal rozkaz o boji do posledního náboje a předal velení na východě generálům. „Ani mě někdy někdy maršálové neposlechnou,“ obořil se na něj Hitler posměšně, „jak si představujete, že budou poslouchat vás?“ Manstein odsekl: „Rozkazy, které vydám já, respektují i maršálové!“

Za pár týdnů skončil.

„Maršálové se nebouří“
Manstein byl vzpurný, ale věrný. Když byl vyzván, aby se připojil k přípravám atentátu na Hitlera, odmítl. „Pruští maršálové se nedopouštějí vzpoury,“ napsal po válce větu, v níž je koncentrována tragédie německé generality: myslíme si své, ale rozkaz je rozkaz. V knize Ztracená vítězství argumentoval, že v Německu by nastal chaos a vojska, jimž velel, by ho už nemohla poslouchat.

Vzdal se osobně maršálu Montgomerymu. V roce 1946 byl převezen do zvláštního zajateckého tábora v Británii. Do Německa se vrátil až v roce 1949 a stanul před britským soudem. Obvinění z válečných zločinů, jež vznesl Sovětský svaz - že přikázal vyvražďování Židů - se neprokázalo. Manstein však podepsal Hitlerův rozkaz házející do jednoho pytle partyzány a Židy, což všichni němečtí generálové neudělali. Na druhé straně jej vydal s dodatkem, že voják, jenž vezme právo do vlastních rukou, bude přísně potrestán.

Manstein dostal osmnáct let, pak jen dvanáct. Britský historik James Lucas napsal: „Ve většině zemí západního světa se rozšířil názor, že nešlo o spravedlivý soud, ale o akt revanše.“ Také Churchill věřil, že labouristická vláda Clementa Atlleho šla příliš na ruku Stalinovi. Uznávaný izraelský vojenský historik Martin van Creveld je však k Mansteinovi tvrdší: „Byl to určitě génius. Ale je odpovědný za to, že toleroval genocidu tam, kde velel.“

V roce 1953 byl Manstein ze zdravotních důvodů propuštěn. Za další tři roky se stal poradcem západoněmecké vlády pro budování Bundeswehru, který vznikal jako štít proti sovětské hrozbě. „Na cynismus tohoto dějinného zvratu von Manstein nikdy nezapomněl,“ napsal Lucas.  

Když Erich Manstein stanul před tribunálem pro válečné zločiny, přispěli mu Winston Churchill a generál Bernard Montgomery penězi na nejlepšího obhájce.

Autoři: ,

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Sražení matky s kočárkem má tragickou dohru. Žena po roce v nemocnici zemřela

Vážná dopravní nehoda z loňského května, při které řidič porsche v pražských Vysočanech srazil maminku vedoucí kočárek, má tragickou dohru. Žena po takřka ročním pobytu v nemocnici před několika dny...

Zavraždil tři taxikáře, unikal dva roky. Jeden z nejtěžších případů 1. oddělení

Premium

Strach obestírá Prahu. Píše se rok 2014, kdy jsou v lednu a dubnu brutálně zavražděni tři taxikáři. Fantom, který je zastřelil, uniká spravedlnosti. Ostatní taxikáři odmítají jezdit do odlehlých...

Úcta, láska, oddanost? Trumpův emisar se vřele vítal s Putinem s rukou na srdci

Zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff se v pátek setkal s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Witkoff s ním měl schůzku v prezidentské knihovně v Petrohradě, kde si před...

11. dubna 2025  18:30,  aktualizováno  21:34

Rusko zapsalo svého exdiplomata na seznam cizích agentů. Je mi ctí, reagoval

Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo na seznam takzvaných zahraničních agentů Andreje Kozyreva, prvního ruského ministra zahraničí v postsovětské éře. Čtyřiasedmdesátiletý Kozyrev žije ve...

11. dubna 2025  21:01

Dvě srážky vlaků s auty po pouhé čtvrt hodině, jeden řidič zemřel

Dvě vážné nehody na železničních přejezdech se odehrály v pátek večer – u Oldříše na Svitavsku a v Poděbradech na Nymbursku. V jednom případě řidič přežil se zraněním, v druhém zemřel na místě....

11. dubna 2025  20:55

USA přitvrdily s nerosty. Chtějí od Ukrajiny zpětně zaplatit za pomoc a ničím neručit

Poslední verze návrhu dohody o nerostných surovinách mezi Ukrajinou a Spojenými státy obsahuje přísnější podmínky než ta předchozí. Nyní Washington požaduje, aby Kyjev zaplatil miliardy dolarů za...

11. dubna 2025  20:22

„Přidat Vám určitě dokážeme…práci…“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Na Floridě se zřítilo letadlo na silnici. Vytlačilo jedoucí auto na železniční trať

Aktualizujeme

Malé letadlo se v pátek večer středoevropského času zřítilo ve městě Boca Raton na Floridě, uvádí televizní stanice ABC News s odkazem na místní policii a úřady. Na palubě letadla byli tři lidé, z...

11. dubna 2025  18:15,  aktualizováno  20:06

Čech počítá zabité ruské důstojníky. Už má pět tisíc jmen, sledují ho i západní experti

Premium

Je to trochu zvláštní hobby. Pročítá nekrology, prochází fotky hřbitovů a sestavuje databázi ruských důstojníků. Už je v ní přes pět tisíc jmen. „Ruská ochota nést útrapy války je pro nás Evropany...

11. dubna 2025

Trump a Musk navlékají tkaničky, u šicích strojů jsou tlustí Američané. Čína trolí USA

Na čínských sociálních sítích kolují videa vytvořená umělou inteligencí, která zesměšňují Američany, kteří se jako tlustí dělníci dřou u pásu po zavedení cel vůči Číně a přesunu výroby do USA. Na...

11. dubna 2025  19:23

Porušení pravidel a sankce. Audit odhalil chyby v digitalizaci stavebního řízení

První pracovní verze auditu odhalila několik zásadních chyb v projektové části digitalizace stavebního řízení. Kvůli porušení pravidel, která upravují zadávání veřejných zakázek, podle auditu nebude...

11. dubna 2025  18:51

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli policie jako nejpravděpodobnější příčinu označila technickou závadu v jedné z výrobních hal, nové...

11. dubna 2025  18:12

Po 15 letech skončí ve Sněmovně bývalý šéf STAN a exministr školství Gazdík

Bývalý předseda hnutí STAN a exministr školství Petr Gazdík po patnácti letech skončí ve Sněmovně. Na páteční krajské konferenci vládního hnutí Starostové a nezávislí ve Zlínském kraji se neuchází o...

11. dubna 2025  10:40,  aktualizováno  17:47

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Lidé zapalují svíčky u domu v Březí, kde pes zabil majitele. Zvíře útočilo už dříve

Je to tragédie, nenapadlo nás, že by pes dokázal zabít svého majitele. Na tom se shodli oslovení obyvatelé Vlachova Březí na Prachaticku, kde v neděli pes napadl pětatřicetiletého muže, který jeho...

11. dubna 2025  17:40

Vlak zastavil 97 metrů od protijedoucí soupravy, strojvedoucímu hrozí pět let

Z obecného ohrožení z nedbalosti obvinili policisté strojvedoucího, který vloni v srpnu málem způsobil železniční neštěstí u stanice Chodov. Přehlédl návěstidlo, které mu zakazovalo vjet na trať. Na...

11. dubna 2025  17:07