Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Největší restituce se odkládá

  9:03aktualizováno  9:03
Blansko - Brněnská policie začala šetřit, zda v souvislosti s restitucí gigantického majetku (jeden z největších majetkových přesunů v tuzemsku) někdejšího hraběcího rodu Salmů-Reifferscheidtů z Blanenska, se někdo nedopustil podvodu a padělání dokladů. Ve hře jsou nemovitosti nevyčíslitelné hodnoty - zahrnují například pozemky nad proslulými Punkevními jeskyněmi v Moravském krasu a dva zámky, z nichž jeden byl prohlášen Národní kulturní památkou.

"Město Blansko je účastníkem restitučního řízení. Žádáme o poskytnutí informací, aby případné falzifikáty nesloužily pro další úřední řízení," napsali brněnským vyšetřovatelům úředníci z blanenské radnice. Blansko je současným majitelem jednoho zámku a části pozemků.

Vyšetřovatel i státní zastupitelství totiž uvalili na případ přísné informační embargo. Paradoxně tak ani úředníci na blanenské radnici neví o stavu vyšetřování prakticky nic. "Rozhodla jsem, že v této fázi o této věci informace podávány nebudou," řekla příslušná státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová. Navíc se případem začal nyní zabývat i úřad Veřejného ochránce práv-ombudsmana. I ten však odmítl poskytnout přesnější informace - s odvoláním na příslušné předpisy.

Podle dostupných informací se situace zběhla takto: asi před deseti lety, když byl Dobeš starostou Rájce-Jestřebí, podepsal údajně doklad vystavený okresním úřadem o československém občanství sester restituentky Marie Salm-Reifferscheidtové. Okolnosti jeho jednání však nejsou dosud zcela jasné. "Potvrzení o občanství nakonec sestry získaly jiným způsobem a na sporné dokumenty se nikdy neodvolávaly. Bylo to všechno naprosto legální. Podle mne jsou to zoufalé pokusy něco zvrátit, vždyť už to prošlo několikrát soudem," uvedla Salm-Reifferscheidtová.

Policie přitom rozběhla své vyšetřování ve chvíli, kdy se zdálo, že vydání majetku je již hotovou věcí, první (nepatrnou) část pozemků úřady vrátily již vloni. Restituentka Marie Salm-Reifferscheidtová a její advokát Felix Nevřela však tvrdí, že vyšetřování nemůže restituci ovlivnit.

"Podezření se zřejmě vztahuje na někdejšího starostu Rájce-Jestřebí, je to čistě jeho záležitost. Podle mého názoru podepsal něco, k čemu neměl právo," řekl advokát Salmových Felix Nevřela. V té době je však nezastupoval. "Sporný dokument Salmovi vrátili a nikdy jej nepoužili," dodal. "Nic o tom nevím," reagoval bývalý rájecký starosta Alois Dobeš a položil telefon.

Tahanice o rozsáhlý majetek zahrnující před válkou přibližně osm tisíc hektarů lesů, zámky v Blansku a Rájci-Jestřebí (letos prohlášený za Národní kulturní památku), mlýny a další budovy, trvají už několik let. Spornému majetku v některých případech současní majitelé věnují jen nejnutnější péči, protože neví, jaký bude jeho osud.

Současný zájem policistů o Blanensko však může ukončení tahanic znovu oddálit. Pokud by se případně ukázalo, že dokumenty opravňující vydání majetku, byly získány podvodným způsobem (například byly zfalšovány doklady o státním občanství), vydávání dalšího majetku by se zastavilo a podle platných zákonů by zřejmě museli restituenti vrátit i ten majetek, který už získali. Navíc může situaci ještě ovlivnit Ústavní soud, který má rozhodnout o stížnosti proti vydávání někdejších hraběcích lesů. Jednání soud ještě nenařídil.

O jaký majetek jde:
vydáno:
- asi 600 hektarů lesů
požadováno:
- asi 7 400 hektarů pozemků včetně pozemků nad Punkevními jeskyněmi a jeskyní Kateřinskou v těsném sousedství propasti Macocha
- zámek a historický park v Blansku
- zámek a historický park v Rájci-Jestřebí, Národní kulturní památka
- další nemovitosti, hospodářské budovy, mlýny

Zámek Rájec - Jestřebí se stal v dubnu 2001 národní kulturní památkou

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. Ve hře bude i...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Najdete na iDNES.cz