Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Největší hrůza Libereckého kraje? Palác Syner

  13:11aktualizováno  13:11
Titul největší hrůzy Libereckého kraje patří Paláci Syner. Přisoudili mu ho čtenáři internetových novin iDNES.cz v právě skončené anketě. V kraji se jí zúčastnilo necelých devatenáct set lidí a Palác Syner vyhrál před "stříbrným" libereckým centrem Babylon náskokem více než dvou stovek hlasů.

Anketu o největší hrůzu Libereckého kraje vyhrál Palác Syner v Liberci. | foto: Bořivoj ČernýMF DNES


Vysočina Pardubický Zlínský Moravskoslezský Královéhradecký Olomoucký Jihomoravský Jihočeský Liberecký Plzeňský Ústecký Karlovarský Praha Středočeský

Na třetím místě skončilo českolipské sídliště Špičák, na dalších pak uranové doly v Hamru na Jezeře, liberecká spalovna, památník válečným obětem na libereckém Štefánikově náměstí a nová obří obchodní centra v Liberci.

Ze všech 1886 hlasů dostala nejvíc "palců dolu" (687) okrouhlá mohutná budova naproti libereckému terminálu MHD, kde sídlí největší stavební firma v regionu, společnost Syner.

"Je to věc názoru. Někomu se může líbit, někomu ne," říká autor projektu z libereckého ateliéru Sial Jiří Suchomel. "Osobně si myslím, že se v hlasování promítá spíš vztah k majiteli než názor na stavbu jako takovou."

Podle něj projekt vznikl v době investičního nadšení poloviny 90. let a měnil se během stavby z hlediska využití.

"Původně jsme plánovali méně obchodních ploch a nahoře místo hotelu bydlení," říká architekt. "Situace se ale vyvíjí jinak, takže se obchody ruší a skončil i hotel."

Podle mluvčího společnosti Syner Ondřeje Paclta souvisí kritika stavby s její unikátností. Odborníky byla například navržena na Stavbu roku 1999. "Všechno, co vybočuje, dráždí," říká Paclt.

"Diskuze nad objekty sloužícími současné generaci a umístěnými v historických centrech byla, je a bude. A je údělem tvůrců těchto staveb, že obvykle v době vzniku příliš metálů nedostávají."

Architekt: Je to směsice všech možných stylů
Známý liberecký architekt Pavel Švancer by se připojil ke kritikům Paláce Syner. "Je to pelmel všech možných stylů, urbanistický i architektonický faul," míní o paláci Švancer.

Za další hrůzu Liberce považuje nádraží ČSAD. "Je to anachronismus - malé přístřešky a velké plochy pro autobusy. Od šedesátých let byl trend opačný. Budova uprostřed, ze které by cestující vycházeli k jednotlivým stáním."

Palác Syner nevadí autorovi nejnovějšího průvodce Libercem Marku Řeháčkovi. "Já bych dal hlas libereckému sídlišti Rochlice. To sice nyní město revitalizuje a zlidšťuje, nikdo ale neodstraní základní děs, domy uvnitř bloků, jejichž obyvatelé vidí z oken jen do oken dalších domů."

Šéf a majitel prvního kolosálního zábavního centra v tuzemsku, libereckého Babylonu, Miloš Vajner, je na námitky o kýčovitosti zvyklý.

"Všechno to je relativní věc," nechal se už dříve slyšet Vajner. "Je rozdíl chtít dělat umění a dělat spotřební věci pro člověka. Leccos se mi v Babylonu sice nelíbí, musím se ale přizpůsobovat podle toho, co se líbí lidem." Podle něj je hlavní ideou Babylonu směsice stylů a kultur, což odpovídá i různému způsobu života i finančním možnostem lidí.

"Někdo má na pětihvězdičkový hotel, někdo našetří za rok na jedno vykoupání. Každý má i jiné cítění. Navíc, řada věcí je ve velice odborném stylu," míní Vajner.

Názory na Babylon se různí, ale rok od roku sem přijíždí stále více lidí. Přibývají tu i atrakce, za kterými lidé jezdí.

Mezi českolipskými hrůzami vítězí jednoznačně zdejší největší sídliště, postavené v dobách rozkvětu uranového průmyslu. Dnes se tu potýkají s anonymitou a s ní spojenou velkou kriminalitou, ale i s otázkou, kde sehnat peníze na opravy rozpadajících se paneláků.

"Špičák trpí tím, že tam došlo k trojímu zahuštění," říká Ladislav Smejkal, historik Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. "Nejdříve tam v první vlně postavili několik paneláků, pak zjistili, že se mezi ně vejdou ještě další, a tak je přistavěli. A to samé proběhlo ještě jednou."

Doly nám kazí pověst, stěžuje si starosta
Uranové doly v okolí Hamru na Jezeře skončily na čtvrtém místě. "Dal bych je na první," říká starosta Hamru na Jezeře Milan Dvořák. "Je to hrůza, která nám kazí pověst a brzdí rozvoj turistiky v naší oblasti. Přitom sídlo těžby uranu je ve Stráži pod Ralskem a ta z ní vždycky profitovala. My jsme to odnášeli naší přírodou."

Hamr, který do 60. let patřil k rekreačním centrům kraje a filmoval se tu i slavný Anděl na dovolené, se začal vzpamatovávat v posledních patnácti letech, kdy se těžba uranu dostala do útlumu a doly se zavřely.

V nynější době se ale uvažuje, že by se znovu začalo těžit. Cena uranu na světových trzích totiž rapidně stoupá. Hamerští se ale nevzdávají. "Bylo nám řečeno, že pokud to tak bude, bude to ve státním zájmu a proti tomu nic nezmůžeme," konstatuje Dvořák. "Budeme se ale bránit, jak to půjde, nedáme svou kůži lacino."


Centrum Babylon

2. místo, 411 hlasů

Centrum Babylon láká ročně bezesporu největší davy návštěvníků ze všech libereckých atrakcí. I když ho řada lidí považuje za vrchol nevkusu, přicházejí sem hlavně rodiny s dětmi, které se tu mohou vyřádit v Lunaparku, Aquaparku, Labyrintu, iQparku. V komplexu o 30 tisíci metrech plochy jsou obchody, restaurace, ale i hotel s kongresovým centrem.

Šéf Babylonu Miloš Vajner ho vybudoval na místě bývalé textilky, z níž využil většinu hal. Babylon se i přes značnou kritiku stal jedním z fenoménů Liberce a ročně se sem sjíždějí statisíce návštěvníků. Výstavba začala v roce 1997 a pořád trvá. Investor do ní během let vložil dvě miliardy korun. Za sedm let provozu prošlo areálem několik milionů návštěvníků, z toho zhruba třetinu tvořili zahraniční návštěvníci, převážně z Německa a Polska.

Sídliště v České Lípě

3. místo, 260 hlasů

Říká se o něm, že je to panelová pěst na oko, vzor neladnosti, ukázka toho, jak je možné paneláky naskládat bez jakékoliv koncepce. Takové je sídliště Špičák, největší sídliště v České Lípě, žije v něm čtvrtina všech obyvatel města. Je vedlejším produktem uranového průmyslu, který se na Českolipsku začal rozvíjet už od druhé poloviny šedesátých let. Zejména v sedmdesátých letech se pak pro neustále narůstající počet horníků začala stavět panelová sídliště - odnesla to především Česká Lípa, Stráž pod Ralskem a Liberec.
 
Paneláky na Špičáku vyrůstaly až do konce 80. let. Zajímavostí je, že jako zaměstnanec Pozemních staveb se na budování obludného sídliště podílel i dnešní hejtman Libereckého kraje Petr Skokan.

Sídliště dostalo jméno podle 445 metrů vysokého kopce, pod kterým vyrostlo.

Uranové doly

4. místo, 237 hlasů

Když první průzkumy na začátku 60. let minulého století odhalily u Hamru na Jezeře "radioaktivní anomálii", nikdo ještě netušil, jakou pohromu to bude znamenat. Výsledky, dokládající přítomnost uranu v hamerské oblasti, pocházejí z roku 1963.
 
Jednoznačně prokázaly, že bylo objeveno významné ložisko uranu - největší v republice. Tím ale pozitiva skončila. Všechno další přinášelo spíš samé problémy.

Třeba experiment s tzv. hydrochemickou těžbou uranu, který měl fatální dopady na životní prostředí. Země kolem dříve slavného českého letoviska byla provrtána chodbami hlubinných dolů. Pod povrchem leží obrovské jezero kyseliny sírové, která sloužila chemické těžbě. V 90. letech těžba skončila a kraj si oddychl. Následky těžby jsou ale dosud patrné na každém kroku.

Liberecká spalovna

5. místo, 130 hlasů

Spalovna je snad nejkontroverznější stavbou v Liberci. Začal ji prosazovat v 1. polovině 90. let bývalý liberecký primátor Jiří Drda. Stavby se ujala společnost Termizo, jejímiž akcionáři se staly obce a města v kraji, které chtěly její teplo využívat. Jak se množily problémy kolem výstavby, a její cena prodražovala až na konečných 1,7 miliardy, začala města z projektu couvat a akcie prodávat.

Prodej ohlásilo nedávno i město Liberec. Proti výstavbě se postavili Liberečané i Děti Země. Svůj záměr nakonec investoři dovedli do konce a od roku 1999 zařízení slouží. V roce 2000 se stalo Stavbou roku, ale ve stejném roce se vlna protestů zvedla znovu v souvislosti s vypouštěním dioxinů. Termizo nechalo instalovat nový dioxinový filtr, přesto stavba řadě Liberečanů vadí.

Památník

6. místo, 88 hlasů

Kotelna. Tak začali lidé říkat novému Památníku bojovníkům a obětem boje za svobodu vlasti u kasáren na Štefánikově náměstí. Nelíbí se jim, že místo klasické sochy má pietu navodit modernistická změť trbek. "Chtěli jsme, aby nepřipomínal žádné politické systémy, ale pouze vzpomínky na oběti," řekl jeden ze tří autorů pomníku na Štefánikově náměstí Petr Stolín. Nápad se zrodil na liberecké fakultě architektury.

Památník tvoří dvě rovnoběžné stěny z průhledého síťového kovu. Mezi nimi je prostor určený ke vzpomínání, neboť na stěnách jsou pohyblé elektronické texty připomínající místa a data slavných bojů. "Závan vzpomínek má evokovat silný proud vzduchu," řekl Stolín. Ten je vehnán dovnitř průmyslovými větráky. V zemi pod památníkem se nalézá prsť z válečných bojišť.

Obchodní centra

7. místo, 73 hlasy

Řada obřích obchodů už vyrostla nebo ještě vyroste v Liberci. Několik z nich i přímo v centru. K nim patří například Plaza Center na Šaldově náměstí, Tesco v Dolním centru, kde vzniká pasáž Fórum, nebo obchodně-zábavní areál Promenáda na místě bývalé továrny Textilana. Další obří obchody se staví v jiných částech Liberce. V září otevřel již druhý liberecký Kaufland a ve stejném měsíci i hypermarket Globus, vedle kterého má vyrůst Hobby Centrum pro kutily. Vedle terminálu MHD se připravuje stavba nákupní Galerie Perštýn a mohutně přistavuje i Nisacentrum v Doubí. Proti výstavbě dalších obřích obchodů v centru Liberce vystupuje hlavně liberecká opozice. Nejvíc jim vadí Plaza a Perštýn.

"Znamená to další zahuštění dopravy a vylidňování středu města," míní například Kateřina Absolonová ze Strany zelených.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

ČSSD hledá svého zachránce. Strana musí šetřit, a tak „utekla“ z Prahy

Zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD 19. listopadu v Hradci Králové. Na...

Sociální demokracie hledá nového lídra„Mám avízo, že by mohl padnout návrh na budoucího předsedu sociální demokracie,“...

Poslancem za ODS bude po rozhodnutí soudu Kupka, nahradí Bendla

Nejvyšší správní soudu rozhodl, že poslanecký mandát za ODS ve Středočeském...

Poslanecký mandát za ODS ve Středočeském kraji získal starosta obce Líbeznice Martin Kupka. Zjistil to Nejvyšší správní...

Mluvili jen tři. Nikoho z kandidátů jsme nezvýhodňovali, tvrdí pořadatelé

Prezidentští kandidáti Marek Hilšer, Jiří Drahoš a Pavel Fischer promluvili 17....

Vlna kritiky se snesla na organizátor Festivalu svobody, který se konal v Praze v rámci oslav výročí 17. listopadu. Na...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.