Čína, 1927 - hladomor v severozápadní části země nepřežilo až šest milionů lidí

Čína, 1927 - hladomor v severozápadní části země nepřežilo až šest milionů lidí | foto: Profimedia.cz

Největší hladomory: Mao a Stalin vyhladověli tolik lidí jako sucho

  • 185
Somálsko právě sužuje jeden z největších hladomorů za dvacet let. A i když je v moderní historii smrt hladem spojována spíše s africkými zeměmi, nejhorší hladomory ve 20. století decimovaly hlavně Čínu a někdejší Sovětský svaz. Ve velkém umírali kvůli hladu i obyvatelé KLDR, Bengálska či Kambodže.

Hladomory sužují lidstvo od nepaměti, jen v minulém století během nich pomřelo odhadem 70 milionů lidí. Přesná čísla neexistují, ve většině případů se jedná o odhady. Informace se navíc často liší. Přispěl k tomu i fakt, že se většinou jednalo o totalitní režimy, jež katastrofy podceňovaly či tutlaly.

Nejinak je tomu u vůbec nejhoršího hladomoru 20. století. V letech 1958 až 1961 zemřely v Číně desítky milionů obyvatel, hovoří se o deseti až třiceti milionech obětí. Jejich smrt má na svědomí Mao Ce-tung a jeho politika Velkého skoku.

Hladomor

Hladomor je oficiálně definován jako situace, kdy dva dospělí nebo čtyři děti z deseti tisíc lidí umírají každý den kvůli nedostatku jídla. A navíc, když třicet procent dětí trpí podvýživou.

Spočívala v radikálních ekonomických a sociálních reformách, kterými chtěl "Velký kormidelník" zmodernizovat zemědělství, zvýšit produkci obilí a přivést Čínu mezi světové mocnosti. Rolníci místo práce na polích tavili železnou rudu v podomácku postavených pecích. Katastrofu dokonala série přírodních katastrof a nepřízeň počasí.

To však nebyl jediný obrovský hladomor, který ve 20. století zredukoval čínské obyvatelstvo. Tři až šest milionů lidí umřelo kolem roku 1928, kdy katastrofu způsobilo sucho a zhoršily ji vysoké daně a místní válečníci. O rok později zemřely nejméně dva miliony lidí v provincii Chu-nan.

Na pět milionů Číňanů pak zabil hlad v roce 1943 v provincii Che-nan. Hladomor způsobila opět kombinace několika faktorů. Kromě sucha a japonské invaze také rekvírování úrody rolníkům, aby se nakrmila armáda.

Hladová Stalinova éra

Obrovské hladomory decimovaly v minulém století i Sovětský svaz. První z nich postihl zemi v letech 1921 až 1922. Rozpoutalo ho dlouhé sucho a špatná úroda obilí. Tehdejší komunistický vůdce Vladimir Iljič Lenin zareagoval příliš pozdě a situace se ještě zhoršila. Nepřežilo odhadem až deset milionů lidí.

Hlad a smrt se tehdy nevyhnuly ani jinak úrodné Ukrajině, kterou o deset let později čekala ještě horší humanitární katastrofa. V letech 1932 až 1934 postihl SSSR krutý hladomor, který nepřežilo odhadem sedm až osm milionů obyvatel, převážně z Ukrajiny či Severního Kavkazu.

Hladomory 20. století

Sovětský svaz, 1921-22 - až 9 milionů obětí hladomoru (na snímku je dobový
Čína, 1943 - během hladomoru v provincii Che-nan zemřelo 5 milionů lidí
Indie, 1943 - 2,1 až 3 miliony obětí hladomoru v Bengálsku na severovýchodě země
Kambodža, 1979 - 1,5 až 2 miliony obětí hladomoru

"Holodomor" v třicátých letech zavinil jednoznačně režim v čele s Josifem Stalinem, který toužil po masové industrializaci. Aby mohl v době hospodářské krize vyrovnat klesající tržby z prodeje obilí, na Ukrajině urychlil kolektivizaci, konfiskoval úrodu, a zadělal tak na hladomor.

Dle odhadů tehdy denně umíralo až 25 tisíc lidí, vymíraly celé vesnice. Mezi zoufalým obyvatelstvem se prý rozšířil i kanibalismus. Někteří historici také tvrdí, že vláda vyvolala hladomor záměrně, aby zadusila ukrajinské touhy po nezávislosti.

Tehdejší události vyvolávají dodnes napětí ve vztazích Ukrajiny a Ruska. Bývalý prezident Viktor Juščenko trval na tom, že hladomor vyvolaný stalinským režimem byl vlastně genocidou. Moskva něco takového odmítá. Ukrajinský soud i tak loni v lednu uznal Stalina a jeho věrné vinnými z genocidy.

Třetí a poslední velký hladomor pak postihl Sovětský svaz těsně po válce, v letech 1946 až 1947, kdy zemřelo na následky sucha a kolektivizace na dva miliony lidí.

Za bengálský hladomor může Churchill, tvrdí spisovatel

Kromě Číny a Ruska zažily v posledním století děsivé hladomory například Severní Korea, Indie, Kambodža nebo Etiopie. V Indii, konkrétně v Bengálsku, zemřely v roce 1943 dva až tři miliony lidí. Tehdy se neurodilo, nicméně britská správa indickým jídlem přednostně zásobovala vojáky bojující ve druhé světové válce.

Novodobé hladomory

Čína - 1958 až 1961, 30 milionů obětí
SSSR - 1921 až 1922, 9-10 milionů mrtvých
SSSR (Ukrajina) - 1932 až 1934, 7 až 8 milionů obětí
Čína - 1927 až 1928, 3-6 milionů mrtvých
Čína (Che-nan) - 1943, 5 milionů mrtvých
KLDR -1995 až 1999, 2,8-3,5 milionů obětí
Indie (Bengálsko) - 1943, 2,1-3 miliony mrtvých
Čína (Chu-nan) - 1929, 2 miliony mrtvých
SSSR (Ukrajina a Bělorusko) - 1946-1947, 2 miliony obětí
Kambodža -1979, 1,5-2 miliony mrtvých
Etiopie - 1984 až 1985, 1 milion mrtvých

Počty obětí jsou pouze odhady a čísla se v různých zdrojích liší

Zdroj: Reuters

Spisovatel Madhušrí Mukerdží ve své knize Churchillova tajná válka vinu za hladomor v Bengálsku přičítá do velké míry právě britskému ministerskému předsedovi Winstonu Churchillovi, jenž nařídil potraviny z Indie převážet do Evropy.

Hladomor v Kambodži pro změnu zapříčinilo válčení na vlastním území. Po občanské válce v 70. letech minulého století se k moci dostali Rudí Khmerové v čele s Pol Potem a ke konci desetiletí začali Kambodžané umírat ve velkém. Pomoci se dočkali až po vietnamské invazi v roce 1979, která khmerskou vládu ukončila. Počet obětí krutovlády se odhaduje na 1,5 až 2 miliony lidí.

V KLDR vypukl hladomor poměrně nedávno, po obřích záplavách ve druhé polovině 90. let. Zemřelo mezi 2,8 až 3,5 milionu lidí. I tam se do velké míry podílela na katastrofě politika komunistického režimu. A nutno podotknout, že Severní Korea dosud není potravinově soběstačná a závisí na zahraniční pomoci, i v 21. století se občas ocitá blízko dalšího hladomoru.

Etiopie zažila hned několik hladomorů, nejhorší byl ten v polovině 80. let za vlády diktátora Mengistu Haile Mariama, kdy na následky sucha zemřelo na milion lidí. Osud nebohých obyvatel tehdy vyvolal ve světě velkou vlnu solidarity. Angažoval se i Bob Geldof s projektem Live Aid.

Desetitisíce nebo statisíce lidí umíraly hlady ve 20. století ovšem i v dalších zemích. Třeba Súdán zažil několik hladomorů, přičemž v roce 1998 ho nepřežilo 70 tisíc lidí. Hladomor už sužoval i Somálsko, na začátku 90. let způsobilo katastrofu sucho a občanská válka. Nepřežilo 300 tisíc lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video