Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Největší encyklopedie světa Britannica bude dostupná už jen na webu

  14:40aktualizováno  14:40
V Británii přestala po téměř 250 letech vycházet tiskem slavná Encyclopaedia Britannica. Nejslavnější naučný slovník na světě bude do budoucna vycházet čistě v digitální podobě.

Největší tištěná encyklopedie světa Encyclopaedia Britannica | foto: Reuters

Úctyhodně objemná encyklopedie vycházela tiskem dlouhých 244 let. Současné vydání o 32 svazcích je ale úplně poslední. Důvodem je nejen nezájem lidí, ale i snazší správa moderní elektronické verze, jež bude neustále aktualizována.

Encyclopaedia Britannica

Encyclopaedia Britannica je největší tištěná encyklopedie na světě. První vydání vyšlo v letech 1768-1771 v Edinburghu ve Skotsku ve třech svazcích jako výraz osvícenské snahy sebrat veškeré lidské vědění. Ještě neobsahovalo biografická hesla.

V roce 1901 práva na vydávání encyklopedie Britannica koupili američtí podnikatelé Horace E. Hooper a Walter M. Jackson. V roce 1911 vyšlo poprvé najednou všech 29 svazků 11. vydání.

Zdroj: Wikipedia.org

"Prodej tištěných encyklopedií byl v posledních několika letech naprosto zanedbatelný. Věděli jsme, že to musí přijít," řekl BBC Jorge Cauz, prezident vydavatelství.

Encyklopedie bude vycházet už jen v digitální podobě, nedávno byla například představena její verze pro tablety. Objemné svazky neposlaly do propadliště dějin jen nové technické vymoženosti a změna chování zákazníků, ale i nesporná výhoda online verze, kterou lze kdykoliv a velmi jednoduše aktualizovat.

"Tištěná encyklopedie je zastaralá už ve chvíli, kdy vyjede z tiskárny," vysvětluje Cauz. "Naopak on-line verze je průběžně doplňována." Její výhodou je i vyhledávání podle klíčových slov, které je na rozdíl od úmorného pátrání v rejstřících daleko rychlejší.

Naučný slovník ale není hlavním produktem společnosti Encyclopaedia Britannica. Firma se v současnosti zaměřuje především na výchovné programy.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Cestující autobusu v Kazachstánu uhořeli kvůli lampě, kterou se zahřívali

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Požár autobusu na západě Kazachstánu nezpůsobil elektrický zkrat, ale benzinová pájecí lampa. Tu cestující použili k...

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

Najdete na iDNES.cz